Все для історика
Четвер, 28.11.2024, 23:49
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Поділи Речі Посполитої - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Поділи Речі Посполитої
EkzorДата: Вівторок, 28.12.2010, 21:38 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
Перший розділ. Перший розділ Польщі був закріплений Петербурзький конвенціями 1772 між Росією і Австрією, а також між Росією і Пруссією. У відповідності з цими документами Австрія отримувала Галичину, Пруссія - Помор'я (крім Гданська) і частину Великої Польщі, Росія - українські та білоруські землі на схід від Західної Двіни, Друть і Дніпра, а також Латгалії. Сейм 1773 змушений був ратифікувати ці угоди. У той же час на цьому і на наступних сеймах були прийняті і рішення, спрямовані на внутрішню стабілізацію Польщі. Був створений Постійна рада для здійснення функцій уряду в період між сеймами, засновано перше в Європі міністерство освіти - Едукаційна комісія, видано низку постанов з питань розвитку торгівлі та промышленности.Четырехлетний сейм (1788-1792) 3 травня 1791 прийняв Конституцію Польщі, зміцнює центральну виконавчу владу. Виборність короля замінялася виборність династії. При королі створювався рада «Вартові законів», що складався з примаса і 5 міністрів, що призначаються королем. Король очолював раду, мав право призначати єпископів, сенаторів, чиновників і офіцерів, у разі війни здійснював верховне командування армією. Скасовувалися посольські інструкції, конфедеративні сейми і liberum veto. Реформувалася також і судова система. Великою помилкою патріотичної партії сейму, яка і домоглася прийняття конституції, було її звернення за підтримкою до Пруссії, котра прагнула насправді до подальших розділам Польщі. При повній підтримці Росії в травні 1792 старошляхетськими партією була створена Торговицька конфедерація, що ставила своєю метою ліквідацію конституції 3 травня. Російські війська, яких запросили конфедерати, вступили до Варшави, в результаті чого лідери патріотичної партії змушені були покинути країну. Повернулися старі часи. Зі свого боку, Пруссія також ввела в Польщу свої війська, які зайняли Данциг і Торн.
Другий і третій розділи. Другий поділ Речі Посполитої став в цих умовах неминучим. 12 січня 1793 між Росією і Пруссією була підписана нова конвенція. Росія отримувала українські та білоруські землі з містами Мінськ, Слуцьк, Пінськ, Житомир, Кам'янець-Подільський. Пруссії дісталися частина Великої Польщі та Куявія, а також Гданськ.
Сейм 1793 (останній в історії Речі Посполитої) змушений був ратифікувати договори з Росією і Пруссією, закреплявшие результати Другого розділу. Одночасно без обговорення була затверджена нова конституція, фактично перетворювала Польщу на васала Російської імперії. Однак право liberum veto відновлено не було.
Польські патріоти, не змирившись з рішеннями сейму, в березні 1794 оголосили в Кракові про початок повстання проти іноземних військ. На чолі повстання став Тадеуш Костюшко, при ньому був створений Головний національна рада. До армії Костюшка, яка виступила з Кракова в напрямку Варшави, приєднався загін селян Краківського воєводства. У першому великому бою - при Рацлавицями - повстанська армія здобула перемогу над російськими військами. У квітні перемогли повстання у Варшаві та Вільнюсі. 7 травня Костюшко видав Поланецький універсал, яким селянам дарувалася особиста свобода, скорочувалися розміри панщини, визнавалося спадкове право селян на оброблювані ними землі. Однак шляхта всіляко саботувала проведення цього універсалу в життя, а в самій Варшаві почалися зіткнення між Головним національною радою і міщанами на чолі з К. Конопко, що виступали за більш радикальні заходи. Тим часом у червні прусські війська вступили до Кракова, а росіяни - в серпні взяли Вільнюс. У листопаді, не витримавши натиску армії О. В. Суворова, здалася і Варшава.
Поразка повстання призвело до повної ліквідації Речі Посполитої. 3 січня 1795 була підписана конвенція про третій розділ Польщі між Росією і Австрією, а 24 жовтня подібна ж конвенція була укладена між Пруссією і Росією. До Росії відійшли Литва, Курляндія, Західна Білорусія і Західна Волинь. Австрія отримала малопольські землі з Любліном і Краковом, Пруссія - частина Підляшшя і мазовецьких земель з Варшавою, а також частина Жемайтії.


http://vkontakte.ru/id18182352
 
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz