Все для історика
Четвер, 28.11.2024, 23:49
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Політична боротьба 1921-1926 рр. і державний переворот в тра - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Політична боротьба 1921-1926 рр. і державний переворот в тра
EkzorДата: Вівторок, 28.12.2010, 20:36 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
Конституція Польщі, ухвалена 17 березня 1921, встановила в країні парламентську республіку. Законодавча влада здійснювалася Сеймом (складався з 444 депутатів) і Сенатом (куди входили 111 сенаторів). Крім законодавчих, Сейм мав контрольні повноваження, Сейм і Сенат - елекційних (вибори президента). Виконавча влада вручалася уряду та президентові, повноваження якого були обмежені. Кожен державний акт президента мав бути підтверджений підписами прем'єр-міністра і відповідного міністра. Окрім політичних прав і свобод (виборчих, а також - слова, друку, зборів, організацій тощо) і рівності громадян перед законом, конституція вперше проголошувала права соціальні - право охорони праці, соціального забезпечення, охорони материнства, безкоштовного навчання у державних школах.
Вибори в Сейм і Сенат за новою конституцією проходили в листопаді 1922 Праві партії (ендеки, хістіанскіе демократи і ін) об'єдналися у виборчий блок Християнський союз національної єдності, в просторіччі - «Хьен» (тобто гієна). Цей блок, який виступав за полонізацію країни, отримав 29% голосів виборців і провів до сейму 169 депутатів. Їм протистояв Блок національних меншин, головною вимогою якого була національна рівноправність (56 депутатів). ПСЛ - «Пяст» і ПСЛ - «визволення» (партії, що виникли внаслідок розколів ПСЛ і ПСЛ - «лівиці») отримали відповідно 70 і 49 мандатів. ППС мала в сеймі 41 депутата.
Президентом країни після кількох турів голосування було обрано запропонований ПСЛ - «визволення» Г. Нарутовіч. Однак за обранням президента пішла шалена цькування його з боку націоналістів і 16 грудня Нарутовіч був убитий одним з прихильників ендеків. Новим президентом став С. Войцеховський. У цілому політична система Польщі в перші роки Другої республіки не відрізнялася стійкістю. Політична строкатість складу Сейму не дозволяла скласти постійну урядову коаліцію. Тільки за 1922-1925 змінилося 8 урядів. Політичні кризи доповнювалися посиленням страйкового руху, недостатньою економічною стабілізацією, погіршенням міжнародного становища. У цих умовах загального невдоволення Пілсудський і його прихильники здійснили державний переворот. 12 травня ППС опублікувала відозву із закликом усунути від влади уряд «Хьен-Пяста» і цього ж дня почалися збройні зіткнення між урядовими військами і частинами, які підтримували Пілсудського. 14 травня уряд пішов у відставку.
Новий режим, що встановився в результаті державного перевороту, отримав назву «санації». Пілсудський, формально займаючи пост глави уряду в 1926-1928 і з серпня по грудень 1930, фактично встановив у країні свою диктатуру. Саме від нього залежало обрання президента, формування кабінету міністрів і прийняття законів. Цьому сприяла і конституційна новела (зміна в конституції) від 2 серпня 1926. Відповідно до даної новелі президент отримав право самостійно розпускати Сейм і Сенат до закінчення терміну їх повноважень, а також видавати укази, які мають силу законів. У 1926-1930 урядом було видано 276 подібних указів президента.


http://vkontakte.ru/id18182352
 
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz