Все для історика
Четвер, 28.11.2024, 23:57
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Назвіть основні центри зосередження документальних - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Назвіть основні центри зосередження документальних
EkzorДата: Субота, 24.12.2011, 21:19 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
Історія архівів та архівної справи в Україні починається з утвердження її державності. Найдавніші писемні документи – грамоти періоду Київської Русі – виникла як результат взаємовідносин між великим князем і його васалами, між окремими феодалами. Грамоти закріплювали права на влас¬ність і привілеї. "Повість минулих літ" згадує русичів, які слу¬жили в Греції і писали заповіти на успадкування майна. Доку¬менти, що засвідчували права успадкування, відображали діяльність землевласників, збиралися і зберігалися дружин-никами і боярами.
Від часу запровадження християнства як державної релігії та інституційного утвердження церкви на території України бе¬руть початок церковні архіви. Монастирі, церкви, митрополичі та єпископські кафедри були найважливішими центрами зосе¬редження писемних документів. Давньоруська православна церква невдовзі після свого утворення стала не лише важливим духовним осередком, а й великим землевласником.
Давньоруські літописи зафіксували важливі відомості про широкі стосунки київських князів з чужоземними країнами, тексти договорів з Візантією, волзькими болгарами. Угоди скріплювалися писемними документами. "Цей договір учинили ми (руси) і ви оба (цесарі), - зазначається в тексті договору між Греками і Руссю 912р.,- новим написанням на двох хартіях"1. Хрисовули, клятвені грамоти руських послів та інші важливі документи на пергаменті зберігалися в казні київських великих князів.
Княжий двір як орган центрального управління Галицьке-Волинської держави XIII -XIV ст. мав серед своїх державних функцій, що домінували над приватними князівськими, завдан¬ня збирати та зберігати важливі документи. Галицький літопис серед двірських урядників, які виконували державні функції, називає печатника (канцлера). Коло обов'язків цього урядника не обмежувалося проставлянням печаток на князівських грамо¬тах, він виконував доручення князя, зокрема здійснював слід¬ство над боярами. У княжому дворі зосереджувалися документипо адміністративні, військові, судові, фінансові, церковні й ди-ломатичні справи Галицько-Волинської держави. Так, писані грамоти (тестаменти) князя Володимир Волинського і Бере¬стейського Володимира Васильковича засвідчували право ус¬падкування його родичами земель, сіл з митом, стольного міста Володимира (на Волині).
Монастирські зібрання книг і документів відігравали роль архівів-бібліотек. Хранителями книг і грамот були ризничі (завідувачі ризниці).
Отже, виникнення архівів в Україні безпосередньо пов'язане з утвердженням державності на її землях, насамперед Київської Русі.


http://vkontakte.ru/id18182352
 
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz