Все для історика
Четвер, 23.01.2020, 08:35
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Утворення і розвиток ФРН і НДР. Об’єднання Німеччини в 1990 - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум » Навчання » Державний екзамен з історії (всесвітня історія, 4 курс) » Утворення і розвиток ФРН і НДР. Об’єднання Німеччини в 1990
Утворення і розвиток ФРН і НДР. Об’єднання Німеччини в 1990
WARNINGДата: Четвер, 06.06.2013, 11:13 | Повідомлення # 1
Курінний отаман
Група: Користувачі
Повідомлень: 128
Репутація: 1
Статус: Offline
Після того, як Німеччина зазнала поразки у Другій світовій війні, її державність була призупинена, від території Німеччини відокремлені великі території, а решта була розділена на 4 зони окупації: радянську, американську, британську та французьку. 1949 року на територіях американської, британської та французької зон окупації створена Федеративна Республіка Німеччина (ФРН), на території радянської зони окупації — Німецька Демократична республіка (НДР).
1959 року у НДР почалася колективізація сільського господарства та роздержавлення численних дрібних підприємств. До 1960 року приватне володіння землею довели від 52% у 1958 до 8%. На підтримку Східної Німеччини Микита Хрущов вимагав від західних держав фактичного її визнання, погрожуючи закрити доступ до Західного Берліна. Однак до 1970-х років «захід» відмовлявся визнати НДР, наполягаючи на об'єднанні Німеччини у відповідності до повоєнних домовленостей. Водночас все більше мешканців Східної Німеччини (НДР) іммігрувало у Західну (ФРН), 1961 року — близько 207 тисяч громадян. У серпні того самого року уряд НДР, аби блокувати потік біженців, наказав спорудити бетонну стіну і загородження з колючого дроту між Східним і Західним Берліном.
Об'єднання Німеччини
1985 року близько 400 тисяч громадян НДР подали заяву про видачу постійної виїзної візи. Представники інтелігенції та церковні діячі вже відкрито критикували режим за відсутність політичних і культурних свобод. Невдоволення більшості східнонімецьких громадян урядом досягло кульмінації 1989 року. 9 листопада 1989 впала Берлінська стіна - страшний символ тривав 40 років розділу міста, німецької нації і цілого континенту. Процес об'єднання німецької держави пішов стрімкими темпами.

У середині серпня 1989 близько 600 туристів з НДР, що проводили відпустку в Угорщині, біжать до Австрії. Угорські прикордонники не намагаються запобігти втечу. Більше того, Будапешт піднімає "залізну завісу" і дозволяє громадянам НДР вільний виїзд на Захід.

Нове керівництво обіцяє провести реформи. 4 листопада на площі Александерплатц у Берліні збирається близько 400 тисяч демонстрантів, які вимагають свободи слова, відставки уряду і вільних виборів. По всій НДР починаються хвилювання. У Лейпцигу опозиція об'єднується навколо Євангелічної церкви. 6 листопада в демонстрації бере участь понад півмільйона людей.

9 листопада оголошується про зведення до мінімуму формальностей, пов'язаних з оформленням віз до ФРН. У цей же день багато східних німців відправляються до Берлінської стіни, щоб з'ясувати все досконально. Прикордонники ще не знають про нові правила виїзду і намагаються відігнати присутніх, проте незабаром змушені поступитися і відкрити проходи. Берлінська стіна дає першу тріщину.

13 листопада Народна палата обрала новим головою Ради міністрів відомого партійного опозиціонера Ханса Модрова, першого секретаря Дрезденського окружного комітету СЄПН. Модров напередодні оприлюднив свій план укладення «договірного співтовариства» з ФРН. Він припускав поетапне формування економічного, валютного та транспортного союзу двох німецьких держав, утворення конфедерації, а в перспективі - і федерації. Цей план був підтриманий Г. Колем.

У грудні 1989 р. швидкоплинна «східнонімецька перебудова» призвела до краху політичної монополії СЄПН. Вже 1 грудня з конституції НДР була виключена стаття про керівну роль партії. Через два дні XII Пленум ЦК СЄПН прийняв рішення про виключення зі складу партії групи колишніх вищих керівників на чолі з Хонеккером. 8 грудня на Надзвичайному з'їзді СЄПН був звільнений від своїх обов'язків і Е. Кренц. З'їзд обрав головою партії Грегора Гізі, керівника особливої ​​групи з розслідування порушень статуту партії і законності з боку колишніх функціонерів СЄПН (пост Генерального секретаря і Політбюро скасовувалися). Сама партія була перетворена в Партію демократичного соціалізму (ПДС).

З листопада 1989 р. в НДР відбувався швидкий процес трансформації існували і утворення нових політичних партій. Серед нових громадянських рухів найбільш впливовими були «Новий форум», «Демократичний прорив», «Зелена партія», «Демократію зараз», «Ініціатива за мир і права людини». При активному патронажі з боку західнонімецької СДПН була створена Соціал-демократична партія (СДП). У січні 1990 р. був заснований Німецький соціальний союз (НСС), за своїми програмним установкам надзвичайно близьке до баварської ХСС. Невдовзі між НСС і ХСС встановилися самі міцні зв'язки, тим більше що НСС розвивав діяльність переважно в південних районах НДР. Керівництво західнонімецької ХДС, навпаки, не прагнуло форсувати зближення зі своїм східнонімецьким партнером. Лише напередодні перших вільних виборів в НДР Г. Коль зважився відкрито підтримати лідера східнонімецьких християнських демократів Лотара де Мезьєра. ВДП також довгий час відмовлялася від контактів з «історичним союзником» - Ліберально-демократичною партією Німеччини. Незважаючи на зміну керівництва, ЛДПГ розглядалася багатьма німцями як одна з політичних сил, відповідальних за проведення колишнього державного курсу. Ще більш складним було становище інших колишніх партнерів СЄПН по демократичному блоку - Національно-демократичної партії і Демократичної селянської партії, так і не знайшли партнерів у ФРН.

Напередодні виборів 18 березня 1990 в НДР відбулася консолідація політичних сил. 5 лютого за пропозицією Г. Коля східнонімецька ХДС, НСС і «Демократичний прорив» об'єдналися в «Альянс за Німеччину». Ця коаліція отримала фактично офіційну підтримку керівництва ФРН і виступила з найбільш радикальної програмою об'єднання двох німецьких держав. У «Союз 90» об'єдналися «Новий форум>,« Демократію зараз »і« Ініціатива за мир і права людини ». Виборчий блок «Союз вільних демократів» склали ЛДПГ, «Німецька партія форуму» і виниклі на території НДР відділення ВДП. Про виступ єдиним списком домовилися східнонімецькі екологічні, феміністські і некомуністичні ліві угруповання.

Підсумок виборів 18 Березня опинилося цілком очікуваним. ХДС отримав 40,9% голосів, НСС - 6,32%, «Демократичний прорив» - 0,92% (таким чином, «Альянс за Німеччину» підтримали 48,14% виборців). СДП отримала 21,64%, ПДС - 16,38%, «Союз вільних демократів» -5,28%, «Союз 90» - 2,9%, Демократична селянська партія - 2,19%, Національно-демократична партія - 0 , 39%. За об'єднаний список «зелених», «Демократичного жіночого союзу» і «Об'єднаних лівих» проголосувало 2,47% виборців. Таким чином, політичне переважання партій, що мали пряму підтримку у ФРН була незаперечною. Але склад нової Народної палати виявився вельми строкатим, а керівництво НСС відмовилося від утворення парламентської коаліції зі своїми колегами по «Альянсу». Для утворення уряду потрібні були складні переговори з особистим втручанням Г. Коля. 23 березня була досягнуто рішення про утворення «великої коаліції» за участю всіх трьох партій «Альянсу за Німеччину», СДП і «Союзу вільних демократів» (до якого приєдналася і Національно-демократична партія). Конструктивну опозицію склала спільна фракція громадянських рухів, «непримиренну» - депутати від ПДС. Уряд «великої коаліції» очолив Л. де Мезьєр. Дорога до об'єднання Німеччини була відкрита, але питання вимагав та міжнародного врегулювання.

Визначення міжнародно-правової формули об'єднання Німеччини стало предметом переговорів за формулою «2 +4» (ФРН, НДР і держав-переможниць Другої світової війни - США, СРСР, Великобританії, Франції), що почалися в травні 1990 р. Незважаючи на стриману позицію британського і французького керівництва, їх учасники підтвердили право німецького народу на самовизначення. Важливу роль зіграло рішення президента СРСР Горбачова передати на розсуд керівництва об'єднаної Німеччини питання про приналежність країни до військових і економічних блокам, прискорити виведення радянської групи військ з НДР. Втім, про свою згоду на об'єднання Німеччини шляхом приєднання території НДР до ФРН Горбачов повідомив Г. Колю ще на секретних переговорах 10 лютого 1990

12 вересня 1990 учасниками переговорів за формулою «2 +4» було підписано «Договір про остаточне врегулювання щодо Німеччини», який завершив післявоєнну правову реабілітацію Німеччини. Договір встановлював непорушність повоєнних кордонів Німеччини, заборона виробництва, володіння і розпорядження ФРН зброєю масового знищення. У відповідності з договором Німеччина повинна була скоротити свої збройні сили до узгодженого межі і строго дотримуватися вимоги, щоб з її землі «виходив тільки світ». Регулювалися також питання перебування радянських військ на території Східної Німеччини до 1994 р. і порядок їх виведення.

Інтеграція двох німецьких держав почалася ще до остаточного врегулювання міжнародних аспектів об'єднання. Вже в травні 1990 р. урядами НДР і ФРН було підписано договір про економічне, валютному і соціальному союзі двох країн, який набув чинності 1 липня. 22 серпня Народна палата НДР прийняла закон про проведення загальнімецьких виборів на основі виборчого права ФРН (включаючи положення про п'ятивідсотковий бар'єр). Було прийнято рішення про приєднання НДР до сфери дії Основного закону ФРН відповідно до його статтею 23, що означало ліквідацію державного устрою НДР і поширення на її території законодавства Західної Німеччини. В якості дати було встановлено 3 жовтня 1990 24 серпня Бундестаг ФРН підтримав рішення Народної палати про приєднання НДР до ФРН і схвалив закон про загальнімецьких виборах. Вони були призначені на 2 грудня 1990 Всі ці положення були закріплені в «Договорі про об'єднання Німеччини», підписаному 31 серпня і який набрав чинності 3 жовтня 1990 року у цей день НДР перестала існувати.

У середині жовтня адміністративна система в Східній Німеччині була уніфікована з західнонімецької: замість окружного поділу було відновлено колишнє поділ на п'ять земель. Вибори в земельні ландтаги відбулися тут 14 жовтня. У Бранденбурзі перемогли соціал-демократи, в інших чотирьох землях - християнські демократи. 2 грудня на всій території Німеччини відбулися вибори до Бундестагу. Вони завершилися переконливою перемогою правлячої коаліції. ХДС отримав 36,7% голосів і 268 мандатів, ХСС - 7,1% голосів і 51 мандат, ВДП - 11% голосів і 79 мандатів. Значно зміцнила свої позиції і СДПН, яка завоювала 33,5% голосів і 239 мандатів. ПДС підтримали лише 2,4% виборців, але до складу парламенту пройшли 17 її депутатів, що отримали перемогу в одномандатних округах. Таким же чином, невелику фракцію з 8 депутатів вдалося зберегти «зеленим», який отримав лише 1,2% голосів. На Установчому засіданні Бундестагу 20 грудня 1990 було сформовано перший общегерманское уряд на чолі з канцлером Г. Колем. Останній лідер НДР Л. де Мезьєр в цьому процесі вже не брав, оскільки 17 грудня був змушений скласти з себе повноваження у зв'язку з висунутими проти нього звинуваченнями у співпраці з МГБ ГДР.

Таким чином технічне об'єднання Німеччини відбулося 9 листопада 1989, оформлено і введено в силу 3 жовтня 1990 що здійснило мрію багатьох німцем, жити в об'єднаній країні. Це мало величезне значення для країни, але і для міжнародної громадськості. Як птах Фенікс відродилася Німеччина вже загальна, знову в Європі з'являється сильне, перспективна держава в економічному і політичному плані.
Політичне Об'єднання Німеччини значно зміцнило міжнародне становище країни. Але нова роль у системі світової політики створювала для Німеччини переваги, політичне, фінансове, моральний тягар великої держави. Вже Німеччини в січні 1990 р. Г. Коль заявив про те, що ФРН не має більше можливості залишатися осторонь від вирішення міжнародних проблем, врегулювання конфліктів. Це було досить символічним виступом, оскільки воно співпало за часом з розгортанням військової операції під егідою ООН в зоні Перської затоки. Фактично мова йшла про необхідність істотної зміни військової доктрини ФРН. У результаті тривалої дискусії федеральний конституційний суд ухвалив рішення про правомірність використання бундесверу за межами території ФРН та країн НАТО для «запобігання криз та конфліктів, які можуть завдати шкоди цілісності та стабільності Німеччини». Реорганізації піддалися і збройні сили. У складі бундесверу з'явилися «сили реагування на кризові ситуації» чисельністю в 54 тисячі осіб. У наступні роки ФРН активно підтримала стратегію НАТО щодо забезпечення міжнародної безпеки, в тому числі плани розширення цього блоку на схід Європи. Першим випробуванням бундесверу в нових умовах стала участь у миротворчій операції в Боснії і Герцеговині. Зміна політичного статусу ФРН в НАТО всіляко підтримувалося її союзниками. Президент США Дж. Буш старший навіть висунув ідею «рівноправного лідерства», маючи на увазі участь ФРН у керівному ядрі Північноатлантичного альянсу. Але Г. Коль одночасно спробував зберегти і міцні відносини з Росією. Вирішальний крок у цьому напрямку був зроблений ним під час візиту до Москви в грудні 1992 р. Спільна заява Єльцина і Коля від 16 грудня 1992 закріпило нульовий рішення за взаємними претензіями: з російської сторони на нерухоме майно західної групи російських (колишніх радянських) військ , а з німецької - на відшкодування шкоди природному середовищі у місцях дислокації військ. Дострокове виведення російських військ був стимульований додаткової виплатою 550 млн марок на облаштування поверталися на батьківщину військовослужбовців. Виведення російських військ з Німеччини був завершений до 31 серпня 1994. Згодом взаємини Коля і Єльцина набули характеру особистої дружби. У середині 90-х рр.. російсько-німецький політичний діалог мав настільки ж велике значення для розвитку системи міжнародних відносин, як радянсько-американські зв'язки в другій половині 80-х рр..

Незмінним пріоритетом зовнішньої політики Німеччини на всьому протязі правління Г. Коля залишалася західноєвропейська інтеграція. Незважаючи на великі економічні труднощі, пов'язані з процесом об'єднання країни, ФРН виступила активним прихильником поглиблення інтеграції в руслі Маастрихтських угод. У 1995-1996 рр.., Коли новий президент Франції Ж. Ширак зайняв більш стриману позицію в цьому питанні, Г. Коль почав виступати в ролі лідера європейського інтеграційного процесу. Париж і Бонн виступили в 1996 р. зі спільною ініціативою щодо зміни низки положень установчих документів Європейських Співтовариств і уточненню інтеграційних програм, зафіксованих в Маастріхті. Йшлося насамперед про механізми переходу до валютного союзу і вирішенні проблеми подальшого розширення ЄС. Г. Коль зіграв вирішальну роль при обговоренні всіх цих питань і підготовки до підписання Амстердамського договору 1997 р., що визначив стратегію розвитку ЄС на початок XXI століття.

Домагання об'єднаної Німеччини на лідерство в Європейському союзі відображало не тільки амбіції її керівництва, а й нові геополітичні реалії. Німеччина виявилася оточена орієнтуються на неї сусідами і ринками. Разом з країнами Бенілюксу, Австрією і більшістю Скандинавських країн * ввійшли в ЄС, Німеччина утворила неформальне, але чітко прочитуване центрально-європейське ядро ​​- давню мрію німецької дипломатії. Німеччина виявляла зростаючу активність і на сході Європи, стаючи бажаним стратегічним союзником для Угорщини, Чехії, Польщі, країн Балтії. Величезний резонанс мав сміливий дипломатичний демарш Німеччини в 1991 р., коли німецький уряд несподівано визнало суверенітет двох перших відокремилися від Югославії республік, що стало ударом по федерації, але забезпечило німецький вплив в Словенії та Хорватії.

Внутрішні наслідки об'єднання Німеччини виявилися набагато складніше. Десятиліття життя при різних суспільних системах, активна діяльність офіційної пропаганди тих років, що створювала з сусідньої держави образ ворога, орієнтація на різні моделі соціальної поведінки та системи життєвих цінностей, історично сформовані психологічні особливості - все це істотно ускладнило складання справжньої єдиної німецької нації. Слідом за ейфорією об'єднання прийшли взаємна настороженість, подразнення, практика прихованої дискримінації східних німців з боку західнонімецьких підприємницьких і політичних кіл. З колишніх елітарних груп населення НДР - військовослужбовців, спортсменів, діячів культури, викладачів - лише одиниці зберегли гідну роботу. І навпаки, практично вся нова ділова й адміністративна еліта східних земель опинилася складена вихідцями з колишньої території ФРН.

Надії на чудодійний економічний ефект об'єднання Німеччини виявилися ілюзорні. Інтеграція соціально-економічних систем проводилася без стратегічного планування, шляхом проб і помилок. Руйнування колишньої виробничої та торговельної інфраструктури, початок структурної перебудови призвели до стрімкого падіння виробництва в «нових землях». Більше 50% робочих місць тут було ліквідовано. Рівень безробіття, з урахуванням її прихованих форм, склав близько 30%. «Шокова терапія» для Східної Німеччини опинилося проведення грошової реформи в липні 1990 року Марки НДР були замінені тоді дойчмарками. На перехідний період був збережений колишній рівень заробітної плати, стипендій, пенсій, квартирної та орендної плати за житло і гарантовані грошові вклади населення, що перераховуються 1:1 до 2 тис. марок для дітей, 4 тис. марок для дорослих і 6 тис. марок для пенсіонерів. Вклади понад цих сум пере ¬ нараховувалися з розрахунку 1:2. Проте вже незабаром товарний ринок Східної Німеччини виявився підірваний, а рівень життя населення в цих землях істотно знизився.

Договір між НДР і ФРН, підписаний у серпні 1990 р., закріпив відмову від перерозподілу власності, конфіскованої СВАГ в 1945-1949 рр.., На користь її колишніх власників. Це стосувалося і земельної власності. Основними способами реформування східнонімецької економіки стало здійснення приватизаційних програм на звичайній комерційній основі і впровадження ринкового менеджменту. Для проведення приватизації на базі одного з найбільших холдингів було створено берлінське опікунські управління, в розпорядження якого (як довіреної особи) були передані 14 тис. державних підприємств колишньої НДР. Але план приватизації був фактично зірваний. Низька рентабельність виставлених на продаж підприємств стала перешкодою для залучення інвесторів. За рік опікунських управлінню вдалося приватизувати 1 тис. найпривабливіших підприємств, але бюджет отримав при цьому лише 4 млрд марок. Тим часом фінансові трансферти в східні землі вже налічували десятки мільярдів марок. Настільки ж малоефективною виявилася спроба організаційної перебудови східнонімецької промисловості. Масове оновлення адміністративного персоналу за рахунок фахівців із Західної Німеччини, впровадження новітніх принципів менеджменту давало незначний ефект в умовах абсолютно іншої виробничої культури, технологічної відсталості обладнання, дезорганізації традиційних ринків збуту. Все це змусило уряд ФРН зберегти на тривалий термін дію федеральних програм з модернізації східних земель. Фінансові трансферти в 1991 р. склали 140 млрд марок, у 1992 р. - 152 млрд марок, у 1993 р. - 182 млрд марок. Навіть для процвітаючої економіки це було серйозним тягарем, а ФРН в цей період вступила в смугу нового економічної кризи.

На початку 90-х рр.. була відзначена рецесія в економічному розвитку всіх провідних країн Заходу. Але становище німецької економіки виявилося найбільш складним. Пік кризи припав на 1993 р., коли ВВП знизився на 1,1%. Падіння виробництва в провідних галузях машинобудування. Розпочався стійке зростання безробіття, рівень якої в Причини такого серйозного економічного спаду були частково пов'язані з проблемами об'єднання. Реалізація програм модернізації східнонімецької економіки викликала крайнє напруження фінансової системи, яка кілька десятиліть була основою стабільності західнонімецької економіки. Бюджетне рівновагу виявилося надовго порушено. Вже в 1991 р. баланс урядових витрат виявився негативним. Це положення зберігалося і в подальшому, протягом усіх 90-х рр.. Почав зростати державний борг, з'явилися симптоми інфляції. Уряд був змушений піти на підвищення податків і процентних ставок на вклади в банки. Але ці заходи, в мінімальному ступені компенсуючі фінансові втрати, лише знизили ділову активність і поглибили спад виробництва.

Особливі причини мав тривалий спад промислового виробництва в західних землях Німеччини. Ключовим фактором стала виключно висока вартість робочої сили. В умовах соціального ринкового господарства оплата праці, що формується на основі складної системи прямих і непрямих виплат, бонусів і заохочень, досягла унікального обсягу.

У таких умовах уряд був змушений внести корективи у свою політику. Гаслом стала всебічна економія. Уряду Г. Коля довелося піти на безпрецедентне підвищення податків, що досягли більше половини загального заробітку, на рішуче зниження державних витрат, у тому числі на економічну підтримку східних земель. Відповідно до «Закону про сприяння праці" 1996 р. були значно зменшені асигнування на підвищення кваліфікації, перенавчання, на допомога з безробіття. Були скорочені витрати на охорону здоров'я і пенсійне забезпечення. Неминучою ціною цих непопулярних заходів стало швидке зниження рейтингу уряду.

Політична ситуація в Німеччині протягом першої половини 90-х рр.. залишалося цілком стабільною. Стрімка епопея об'єднання країни сприяла закріпленню переваги її організаторів - християнських демократів. 1994 приніс черговий політичний тріумф партії Г. Коля. У травні на пост президента країни був обраний представник ХДС 60-річний юрист Р. Херцог, колишній з 1987 р. головою конституційного суду ФРН. Восени відбулися чергові вибори до Бундестагу. Опозиції вдалося помітно зміцнити своє становище. СДПН отримала підтримку 36,4% виборців і 252 мандата. ПДС майже дісталася до п'ятивідсоткового бар'єру - 4,4% голосів, а виросла підтримка виборців у східних землях забезпечила збільшення її фракції до 30 депутатів. Знову успішно виступили «зелені», які об'єдналися в коаліцію зі своїми партнерами зі східних земель і правозахисними партіями з блоку «Союз 90». Ця коаліція отримала 7,3% голосів і 49 мандатів. Результати виборів ще підтвердили стабільність партійно - політичної системи в Німеччині і спростували прогнози про кризу «партійної демократії».

Незважаючи на не високі темпи розвитку економіки 1992-1995 як раніше, ФРН залишалася однією з провідною економічною державою світу. У країні здійснювалася сильна соціальна політика, але зберігалася високий рівень безробіття. У січні 1997 року чисельність безробітних становила 4,7 млн ​​осіб що в процентному співвідношенні 11,3% трудового населення. Даний показник найбільший за всі історію ФРН. У вересні 1998р. відбулися чергові парламентські вибори, перемогу здобув СДПН. Гаслом виборчої компанії «справедливість і оновлення», на підтримку СДПН виступила партія «Союз 90 \ зелені». Було сформовано «червоно-зелене» уряд.

Уряд Герхарда Шредера здійснює глибоке реформування економіки та соціальної сфери: створення найбільш сприятливих умов для розвитку підприємств, підтримка малого і середнього бізнесу, що призвело до скорочення безробіття. Йде перебудова фінансової системи, реформування пенсійної системи, перегляд медичного та соціального страхування.

 На рубежі століть Німеччина домоглася відчутних успіхів у соціально - економічній, науково-технічних сферах. Німеччина володіє потужним потенціалом в Європі і займає одне з лідируючих місць по випуску ВВП. У наявності успіхи Німеччини в соціальному і культурному відношенні. Всі створює нову якість життя відповідає вимогам 21 століття.
 
Форум » Навчання » Державний екзамен з історії (всесвітня історія, 4 курс) » Утворення і розвиток ФРН і НДР. Об’єднання Німеччини в 1990
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz