Все для історика
Понеділок, 06.05.2024, 04:47
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Політичні кризи 1956, 1970, 1975-1980 рр. в Польщі та їх нас - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум » Навчання » Історія Пд. та Зх. слов"ян » Політичні кризи 1956, 1970, 1975-1980 рр. в Польщі та їх нас
Політичні кризи 1956, 1970, 1975-1980 рр. в Польщі та їх нас
EkzorДата: Понеділок, 27.12.2010, 21:32 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
У червні 1956 бл. 50 тис. робочих Познані приєдналися до студентів і виступили проти комуністичного керівництва і радянського панування. Довіра керівництву польських комуністів було підірвано подіями в Радянському Союзі. М. С. Хрущов у закритій промові на XX з'їзді КПРС викрив культ особи Сталіна, а пізніше примирився з лідером югославських комуністів Йосипом Броз Тіто; крім того, в СРСР була визнана доктрина «різних шляхів побудови соціалізму». Ці хитання поглибили розкол всередині ПОРП між реформістами і сталіністами. Гомулка, що знаходився в ув'язненні у 1951-1954, був реабілітований, а в жовтні 1956 обраний генеральним секретарем ПОРП. Він викривав терор і зловживання в партії, критикував систему управління економікою, змусив голови сейму сталінської епохи піти у відставку, зняв Рокоссовського та інших вищих радянських офіцерів з посад у збройних силах Польщі і домігся певного ступеня незалежності від СРСР. Після повернення Гомулки до влади більшість колгоспів було розпущено, а земля повернена селянам-одноосібникам; у торгівлі та промисловості була допущена приватна ініціатива; пом'якшилися обмеження на пресу; робітники отримали можливість брати участь в управлінні підприємствами; уряд став приділяти більше уваги виробництву споживчих товарів. Покращились також відносини влади з католицькою церквою; Польща отримала економічну допомогу від США.
Однак Гомулка перебував у центрі конфлікту між народом, який вимагав подальших реформ, і сталіністами всередині партії, які чинили сильний опір лібералізації. До кінця 1950-х - початку 1960-х років багато реформ, які розпочав Гомулка, були припинені або скасовані. Держава посилювало тиск на селян, змушуючи їх об'єднуватися в сільськогосподарські товариства, продовжувало свою антирелігійну кампанію і зберігало цензуру. У березні 1968 ці обмеження викликали масові студентські демонстрації. Влада відповіли звільненнями, арештами і «антисіоністської» і «антіревізіоністской» кампаніями, які призвели до еміграції з країни більшості залишилися в живих польських євреїв і багатьох представників інтелігенції. Польське керівництво виступило проти демократичних реформ «Празької весни», і польські війська взяли участь в окупації Чехословаччини в серпні 1968. У грудні 1970 влада оголосила про підвищення цін на продукти та основні споживчі товари і ввели нову систему нарахування зарплат. Робітники знову вийшли на демонстрації. Хвилювання, які спалахнули в Гданську, Гдині та Щецині, придушила армія; в результаті були вбиті принаймні 70 і поранено більше 1000 робітників. Гомулка довелося піти у відставку з поста керівника ПОРП. Його змінив Едвард Герек, партійний лідер великої вугільного району (Катовицького воєводства). Прем'єр-міністр Юзеф Циранкевічем був переведений на посаду голови Державної ради.
Однак до середини 1970-х років період економічного зростання закінчився, і почався спад. Польща накопичила величезні борги західним фінансовим організаціям, виплата яких поглиблювала економічні проблеми. У 1976 уряд спробував збільшити експортні доходи за рахунок скорочення субсидій на продовольство, але страйки і демонстрації змусили повернутися до старих заходів. Обурення масовими арештами і тривога за майбутнє страйкуючих і їх сімей призвели до створення Комітету захисту робітників, що складався з відомих дисидентів та представників інтелігенції. У 1978 він був перетворений в Комітет суспільного самозахисту, ставши ядром організованої опозиції. Ще одна спроба підняти ціни на продукти в липні 1980 викликала самі великі страйки, які коли-небудь знала Польща при комуністах. Сотні тисяч робітників страйкували в балтійських містах Гданськ, Гдиня і Щецін, що до них приєдналися шахтарі Сілезії та інших районів. Робітники створювали страйкові комітети на підприємствах, які очолювалися Міжзаводські страйкові комітети. Міжзаводський комітет, керований Лехом Валенсою, Ганною Валентинович і Анджеєм Гвяздой, висунув 22 економічних і політичних вимоги, що включали не тільки підвищення зарплати і зниження цін на продукти, але також і право створювати незалежні профспілки, право на страйк і ослаблення цензури. Уряд провів переговори з робітниками і врешті-решт погодилося на більшість їхніх вимог. Прем'єр-міністр Едвард БАБЮХ пішов у відставку і був замінений Юзефом Піньковський. Через кілька днів після цих призначень Герек сам пішов у відставку, а його посаду зайняв Станіслав Каня.


http://vkontakte.ru/id18182352
 
Форум » Навчання » Історія Пд. та Зх. слов"ян » Політичні кризи 1956, 1970, 1975-1980 рр. в Польщі та їх нас
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz