Все для історика
Вівторок, 19.06.2018, 01:40
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Середнє Подніпров’я в часи Київської держави. - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум » Навчання » Державний екзамен з історії (Всесвітня історія, 5 курс) » Середнє Подніпров’я в часи Київської держави.
Середнє Подніпров’я в часи Київської держави.
EkzorДата: Субота, 19.05.2012, 17:18 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
Для формування населення Середнього Подніпров'я часів Київської Русі чи не найважливіше значення мав розвиток матеріального господарства, зокрема, землеробства. Орне землеробство на цій території було відоме населенню ще з скіфських часів. Однак у другій половині першого тисячоліття н.е. з'являється досконаліше орне знаряддя, розраховане не тільки на розпушування ґрунту, айв якійсь мірі і на перевертання пластів. Це вдосконалення підвищувало урожайність культур. Про широке використання таких знарядь праці свідчать знахідки в тому ж Пастерському городищі на Смілянщині. На зміну вирубному землеробству приходить орне - із застосуванням худоби # тяглової сили. Це підтверджується численними знахідкам* землеробських знарядь та залишків хлібних злаків, які найдені я» городищах цієї території і які датуються IX - XIII ст. Визначною пам'яткою у цьому відношенні є городище на Княжій горі, що знаходилося на правому березі Дніпра, трохи вище гирла Тут знайдено численні лемеші і наральники, серпи і коси, а також інші землеробські та сільськогосподарські знаряддя: лопати, мотики, кирки, ножиці для стрижки овець та ін. На території городища було виявлено багато хлібних ям і обвуглених зерен жита, проса, гречки, вівсата інших злаків. Не менш важливою галуззю господарства слов'янських племен Наддніпрянщини було скотарство. У всіх поселеннях археологи виявляють кістки бика, коня, вівці, свині. їх кількість значно перевищує кількість диких тварин. З розвитком сільського господарства активізується ремісництво. Ще в першій половині першого тисячоліття на Середньому Подніпров'ї металургія виділяється з домашнього господарства. Залізорудне ремесло досягає значних розмірів. На Пастерському городищі, а також на інших поселеннях, виявлені досконалі на той час ковальські майстерні. Про це свідчать численні знахідки металевих виробів, виготовлених на високому рівні: рала (Княжа гора, Ліплявське на Канівщині, Дівич-гора в Корсунь-Шевченківському районі), лемеші та чересла (Воїнь - Чорнобаївський район, Княжа гора, Дівич-гора), мотики {Воїнь, Княжа гора), матриця для тиснення металевих предметів (Княжа гора, Дівич-гора, уламки пилки {Воїнь, Княжа гора), Рештки верстата (Воїнь) Особливого розвитку досягло ювелірне мистецтво ковалів. На Княжій горі виявлено золоті, срібні та бронзові прикраси. Там же знайдено позолочену булаву. Це свідчить про високу майстерність місцевих древніх ювелірів.
Як свідчать археологічні знахідки, можна говорити, що з IX ст. центральна частина Подніпров'я, яка охоплювала обидва береги Дніпра, була найбільш господарська розвиненою з-поміж інших регіонів півдня та центральної частини майбутніх українських земель. Цей район відзначається певною єдністю археологічних пам'яток, що свідчить про значний ареал поселення наших древніх предків. Цим можна пояснити появу саме у вказаному районі державного утворення, яке стало первісним ядрам Руської землі. Можна погодитися з тими дослідниками, які вважають, що в процесі формування давньоруської народності обов'язково мусило виділятися якесь одне ядро, що відігравало притягувальну роль для інших протонародностей. Таким ядром виявилася група племен, що мешкала в Середньому Подніпров'ї, на території Руської землі. Мова йде про плем'я полян, яке виступало, як твердять дослідники, зокрема, Б. Рибаков та В. Седов, саме об'єднуючим ядром, а не правлячою кастою. Тут, на Середньому Подніпров'ї, розпочався процес складання соціально-класових структур особливо швидкими темпами. На зародження державності значний вплив також мали традиції, що складалися тут з найдавніших часів. Адже, як вказує академік П. Толочко, на Середньому Подніпров'ї традиції державності були відомі ще зі скіфських часів.


http://vkontakte.ru/id18182352
 
Форум » Навчання » Державний екзамен з історії (Всесвітня історія, 5 курс) » Середнє Подніпров’я в часи Київської держави.
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz