Все для історика
Вівторок, 24.04.2018, 19:25
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна З/п: сутність, форми, орг-ія в суч-их умовах. - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум » Навчання » Економіка підприємства » З/п: сутність, форми, орг-ія в суч-их умовах.
З/п: сутність, форми, орг-ія в суч-их умовах.
EkzorДата: Понеділок, 20.02.2012, 00:05 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
З/п – це одна з найважливіших соц.-екон категорій, один з екон-их важелів, який поєднує інтереси працівників, роботодавця та держави: вона є осн засобом задоволення особистих потреб працівників; стимулює скорочення витрат на в-во, зростання прод-ті праці, розв суп-го в-ва; є засобом перерозподілу кадрів по галузях нар госп-ва.
З/п явл собою винагороду, виражену, як правило, у грошовому еквіваленті, яку згідно з трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану роботу.
Розрізняють номінальну та реальну з/п.
Номінальна з/п – це сума грош коштів, яку отримує працівник за виконання певного обсягу робіт відповідно до кількості та якості затраченої ним праці.
Однак на одну й ту ж суму з/п в різні періоди часу можна одержати різну кількість товарів та послуг. Це пояснюється інфляцією – знеціненням грош маси, що перебуває в обігу. Тому більш точною х-кою грош коштів, які працівник отримує за свою працю, є реальна з/п, що відображає купівельну спроможність отриманих ним в даний час грош коштів. Розмір реальної з/п залежить від величини номінальної з/п та рівня цін на товари і послуги.
За своєю структурою з/п складається з основної та додаткової з/п, ін заохочувальних і компенсаційних виплат.
Осн з/п – це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов’язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів), відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.
Додаткова з/п – це винагорода за працю понад встановлені норми, за трудові досягнення і винахідливість, а також за особливі умови прац: доплати, надбавки, гарантійні та компенсаційні виплати.
До ін заохочувальних та компенсаційних виплат належать винагороди за підсумками роботи за рік, премії за спец с-ми та положеннями, компенсаційні та ін грош й мат виплати, які не передбач чин закон-вом або здійсн понад встановлені ним норми.
В умовах ринкових відносин держ політика в галузі опл праці відіграє здебільшого не ек-ну, а соц роль. Так, держава здійс рег-ня опл праці прац-ів п/п усіх форм власності та господ-ня встан-ням розміру мінімальної з/п та ін держ норм і гарантій, умов і розмірів опл праці в бюджетних орг-ях та установах, опод-ня доходів прац-ків тощо.
Мінімальна з/п явл собою гранично допустиму величину опл праці, нижче якої не можна платити прац-кові за виконану ним норму роб часу.
До осн закон-х та нормат-х актів, які рег-ть опл праці, належать: Кодекс законів про працю Укр, ЗУ „Про опл праці”, „Про відпустки” та ін.
Під орг-єю опл праці слід розуміти правильне використання осн положень закон-ва про працю, що спрямовані на забезпечення взаємозв’язку кількості та якості праці з розмірами її оплати.
Раціональна орг-ія опл праці на п/п дає змогу стимулювати його прац-ів до ефект-ої діял-ті, забезпечувати якість та конкурентоспроможність виготовлюваної прод-ії, а також необх рівень рентаб-ті в-ва.
Орг-ія опл праці на п/п має відповідати певним принципам:
- здійсн опл праці відповідно до кількості та якості;
- диференціювання з/п залежно від кваліфікації прац-ка, умов праці, галузевої та регіональної незалежності п/п;
- систематичне підвищення реальної з/п, тобто перевищення темпів зростання номінальної з/п над інфляцією;
- перевищення темпів зростання прод-ті праці над темпами зростання сер з/п.
Робота з орг-ії опл праці на п/п передбач вирішення таких завдань, як:
- вибір способу побудови з/п прац-ів п/п;
- визнач форм та с-м опл праці;
- розробка с-ми посадових окладів службовців та спеціалістів;
- розробка критеріїв преміювання та встан розмірів винагород прац-ам п/п.


http://vkontakte.ru/id18182352
 
Форум » Навчання » Економіка підприємства » З/п: сутність, форми, орг-ія в суч-их умовах.
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz