Все для історика
Неділя, 26.05.2019, 12:43
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Всесвітня історіяРеєстраціяВхід
Меню сайту
Категорії розділу
Історія Росії [4]
Історія Німеччини [7]
Історія Франції [8]
Історія Англії [11]
Історія країн Скандинавського пів-ва [1]
Історія Іспанії [4]
Історія країн Латинської Америки [5]
Історія Китаю [5]
Історія країн Азії та Африки [18]
Різне [15]
Історія країн Північної Америки [4]
Історія Стародавньої Греції та Риму [7]
Історія Японії [5]
Історія Південних та Західних слов'ян [11]
Загадки цивілізацій [3]
Нумізматика [2]
Міфологія [0]
Монархи світу [1]
Статистика
Український рейтинг TOP.TOPUA.NET
Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Файли » Різне

Народи Австралії до початку європейської колонізації
01.03.2012, 00:35
    Відсутність письмових і убогість археологічних пам'яток дозволяють лише в найзагальніших рисах відновити історію народів Австралії до її колонізації європейцями, ґрунтуючись на даних антропології, етнографії та лінгвістики.
    Заселення Австралії почалося за кілька тисячоліть до нашого часу і йшло з Індонезії та Західної Океанії. Перші переселенці проникали на континент Австралії з північного заходу і просувалися на південь уздовж західного, північно-східного і східного узбереж. Освоєння всього материка тривало протягом багатьох століть. На час зіткнення з європейцями австралійці знаходилися ще на стадії пізнього палеоліту, мезоліту і, місцями, неоліту. Їх відсталість часто пояснюється необхідностю пристосування до нового природного середовища, географічною ізольованістю Австралії, її віддаленістю від найдавніших центрів світової культури.
    Австралійці жили полюванням і збиранням. Знаряддя і зброю вони виготовляли з дерева і каменю. Ножі й наконечники списів і дротиків обробляли ретушшю, сокири шліфували. На полюванні (на кенгуру, страусів ему і дрібніших тварин і птахів) користувалися метальною зброєю - списом, дротиком з списометалкою, палицею. Дотепним винаходом австралійців є бумеранг - дерев'яна плоска серповидна палиця, при польоті описує складну криву і вражає дичину з несподіваного боку. Лише племена півострова Йорк мали на озброєнні лук і стріли, очевидно запозичені у сусідів з півночі - меланезійців.
    Австралійське плем'я пересувалася по певній місцевості, харчуючись, в залежності від сезону, дичиною або плодами, зернами, бульбами диких рослин. Чоловіки полювали, жінки збирали коріння, дикі злаки і плоди, а також дрібних плазунів і комах, користуючись сучкуватою палицею-копалкою і коритцем з береста, вони плели кошики, мережі та сумки з рослинних волокон. Бульби та зерна розтирали на великих плоских каменях.
     Привласнююче господарство австралійців забезпечувало їх лише мінімальними засобами для існування; їх суспільний лад розвивався тому надзвичайно повільно. На початок європейської колонізації в Австралії жило до 500 племен. Земля, мисливські та рибальські угіддя, зарості диких рослин перебували у спільній власності племені. Межі племінних територій були чітко встановлені, порушення їх викликало війну.
    Власність на певні більш дрібні ділянки кормової території належала невеликим громадам, які й були основними виробничими колективами. Члени громади полювали і збирали плоди спільно, видобуток ділився між ними в строго встановленому порядку. Громаду очолювали старійшини, за ними йшли дорослі чоловіки - повноправні мисливці й воїни, жінки і підлітки становили особливу категорію. У австралійців існували ранні форми родової організації: у одних племен рахунок спорідненості вівся по материнській, в інших - по батьківській лінії. Роди були екзогамні і входили у фратрії - екзогамні половини племені. Екзогамія і випливаючий з неї строго встановлений порядок шлюбних зв'язків відігравали величезну роль у внутрішньому житті племені, визначаючи взаємини між групами і поколіннями. Ніяких загальноплемінних інститутів і, тим більше, союзів племен у австралійців не існувало. Війни між племенами виникали у разі порушення кордонів чи заподіяння будь-якої іншої шкоди, приводом до війни було також звинувачення в підступному чаклунстві. Зазвичай перед початком війни старійшини вели переговори, в результаті яких число бійців обмежувалося, іноді - одним-двома з кожного боку. Набагато більше значення мали мирні відносини між племенами: вони обмінювалися продуктами полювання, збирання, виробами своєї праці і т. п., знайомили один одного зі своїми піснями і танцями.
    Роди австралійців були тотемічними групами, кожен з них поважав тотем, ім'ям якого він називався. Слово «тотем» увійшло в науку з мови північноамериканських індіанців алгонкінів, але тотемізм як форма релігії найяскравіше представлений в Австралії. Віра в походження членів роду і тотемних тварин або рослин від спільних предків, ставлення до тотемів як до родичів і заборона вбивати або поїдати їх - у всіх цих релігійних уявленнях фантастично відбивалися кровноспоріднені відносини первісної общини. Тотемічні обряди, що мали на меті забезпечити розмноження тотемних тварин чи рослин (так звані інтічіума), були засновані на вірі в нерозривний зв'язок людського колективу з міфічними предками - напівлюдьми-напівтваринами і носили магічний характер. Культового забарвлення набули і обряди посвячення юнаків у розряд повноправних воїнів і мисливців, що включали випробування мужності й витривалості.
    Дуже важливе місце в житті австралійців займали громадські розваги - святкування з танцями і піснями, так звані корроборі. Австралійці створили багатий фольклор. Крім тотемічних міфів, існували й перекази про походження тих чи інших звичаїв, а також казки, в яких фігурували тварини, небесні світила і сили природи.
    Живопис австралійців, який зображав переважно тварин і мисливські сцени, дуже виразний. Австралійці використовували своєрідний прийом зображення тварини з просвіченими внутрішніми органами і скелетом. Любов до орнаментики знайшла вираження у розфарбуванні тіла і надяганні масок під час обрядових церемоній і корроборі.
     Населення острова Тасманія відрізнялося від австралійців своїм фізичним виглядом. Тасманійці з їх кучерявим волоссям і припухлими губами походили більше на негроїдів-меланезійців, ніж на австралійців. За рівнем розвитку це було одне з найбільш відсталих племен, відомих науці.
    Тасманійці мали тільки грубо обтесані кам'яні знаряддя і дерев'яні списи. Поряд з пошуками дикорослих плодів і коріння вони займалися полюванням. В середині XIX в. англійські колонізатори зробили систематичне винищування цього мирного народу. У 60-х роках XIX ст. загинули останні його представники.
Категорія: Різне | Додав: Ekzor | Теги: аборигени, Австралія, колонізація, Тасманія
Переглядів: 1796 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук по сайту
Адміністрація
Mail Ekzor@inbox.ru
Опитування
Як ви відсвяткували Новий Рік?
Всего ответов: 1344
Друзі
Козацькі літописи та історія
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz