Все для історика
П`ятниця, 29.03.2024, 17:00
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Всесвітня історіяРеєстраціяВхід
Меню сайту
Категорії розділу
Історія Росії [4]
Історія Німеччини [7]
Історія Франції [8]
Історія Англії [11]
Історія країн Скандинавського пів-ва [1]
Історія Іспанії [4]
Історія країн Латинської Америки [5]
Історія Китаю [5]
Історія країн Азії та Африки [18]
Різне [15]
Історія країн Північної Америки [4]
Історія Стародавньої Греції та Риму [7]
Історія Японії [5]
Історія Південних та Західних слов'ян [11]
Загадки цивілізацій [3]
Нумізматика [2]
Міфологія [0]
Монархи світу [1]
Статистика
Український рейтинг TOP.TOPUA.NET
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Файли » Історія країн Азії та Африки

Народи Африки на початку XVI ст.
24.04.2010, 17:45
До цього часу, мабуть, найбільш розвиненими були народи Судану, що жили в басейні річок Сенегалу і Нігеру, а також народи гвінейського узбережжя. Народи Східного Судану, що жили в середній течії Нілу, нижче злиття Білого і Блакитного Нілу, довгий час перебували під впливом культури Єгипту. У цій частині Африки ще задовго до появи арабів існували християнські царства Нуба, Мукурра і Алоа. На південь від Судану починається область тропічного лісу. Тут мешкали пігмейські племена, які становили аборигенне населення Центральної Африки, а можливо, і лісів Західного Судану. Пізніше під натиском племен, які говорили на мовах банту, пігмеї були витіснені в райони тропічних лісів Конго і Камеруну. Пігмеї займалися полюванням і збиранням. Їх основною зброєю були маленький лук і стріли тонкі з оперенням з листя. Гострий кінець стріл обпікався на вогні і намазувався отрутою. Пігмеї досконало знали звички тварин і 
вживали на полюванні всілякі пастки і капкани. Житлом пігмеїв служили тимчасові курені з гілок, вкриті листям. Пігмеї жили невеликими групами кровних родичів, спільно полювали і вважали займану ними територію своєю власністю, не дозволяючи сусідам полювати на ній. Ймовірно, з північних районів Камеруну або з Убангі просунулася на південь одна група племен банту. Інша група племен банту проникла в Південну Африку з заходу і поступово заселила район тропічного лісу. Етнічна єдність банту підтверджується близькістю їхніх мов. Час їхнього переселення невідомий. Можливо, що це відбулося в II тисячолітті до н. е. Банту відтіснили племена койсанської групи - бушменів (самоназва сан) і готтентотів (самоназва коікоін) - на південь, в райони Південної та Південно-Західної Африки. Культура бушменів схожа з культурою пігмеїв. Бушмени - мисливці та збирачі, вони виготовляли свої знаряддя з каменю та дерева. Так само як і у пігмеїв, їх основною зброєю були лук і стріли. Однак у бушменів стріли були з кістяними або кам'яними наконечниками. Для викопування коріння вони користувалися палицею з насадженим на неї кам'яним кільцем. Бушмени не мали постійних жител і користувалися тимчасовими куренями або навісами. Суспільний лад бушменів, мабуть, являв собою один з ранніх етапів первісно-общинного ладу. 
      Племена банту, що заселили всю південну половину Африки, стояли значно вище за своїм культурним розвитком. Вони були давно знайомі з обробкою заліза і вміли не тільки обробляти, а й виплавляти його з руди. Основна частина племен банту, а також готтентоти займалися головним чином скотарством. Всі банту, як східні, так і західні, були знайомі із землеробством. Деякі рослини, зокрема різні види африканського проса та олійної пальми, були введені в культуру народами банту. Однак банту обробляли свої поля вручну, не застосовуючи тяглової сили худоби. Основними знаряддями землеробства були мотики і різної форми ножі. У Західній Африці пануючою формою суспільних відносин був материнський рід. Навпаки, у східних і південно-східних банту був поширений батьківський рід. 
      У верхів'ях Нілу склалася своєрідна культура нілоти. Всі мови племен, що мешкали в цьому районі, належать до нілотскої сім'ї мов. Культура нілоти вельми своєрідна. Про тривалу ізольованість цієї групи населення Африки свідчить особливий антропологічний тип нілоти. Нілоти жили родовим ладом, займалися скотарством і землеробством у верхів'ях Нілу. Велике значення мало у них і рибальство. Народи узбережжя Верхньої Гвінеї щодо культури багато в чому були схожі з народами західної групи банту, що пояснюється частково схожістю географічного середовища: обидві групи народів жили в умовах тропічного лісу і займалися землеробством. 
      Однак, народи Західного Судану у своєму суспільному розвитку досягли більш високого рівня, ніж народи банту. Це відноситься, зокрема, до народів йоруба і едо, що жили в межах нинішньої Південної Нігерії. Найдавніша історія цих народів не вивчена. Археологічні дослідження в Нігерії виявили в районі стародавніх олов'яних копалень у долині Нок теракотові скульптури прекрасної роботи. Їх датують I тисячоліттям до н. е. У Південній Нігерії, на островах нижньої течії Нігеру і в Беніні знайдені бронзові фігури сидячого писаря, страуса, голови і статуї царів і т. п. В Беніні, крім того, виявлені бронзові рельєфи, що покривали стіни палаців, і зображення голів царів і цариць, що зроблені з бронзи і ставилися на вівтарі. Датування цих знахідок точно ще не встановлене. Можливо, що найбільш ранні з них відносяться до VIII-X ст. Найкраще вивчені бронзові скульптури і рельєфи стародавнього Беніну, період розквіту якого відноситься до кінця XVII ст. 

      На північ від народів, що жили на узбережжі, мешкали племена, які говорили на мовах атлантичної групи і групи гур, які також схожі із мовами банту. Ці племена жили родовим ладом і займалися примітивним землеробством. У культурному відношенні вони набагато відставали від своїх сусідів. На північ від них, у степових районах Західного Судану, вже в середині I тисячоліття н. е. виникли держави Гана, Малі (Меле), Сонгай, Борну і інші. Це були держави феодального типу. Однак феодальний лад цих держав поєднувався з наявністю рабовласницького ладу і пережитків первісно-общинних відносин, поширених у багатьох районах. Рабовласництво відігравало велику роль у суспільному виробництві.

Категорія: Історія країн Азії та Африки | Додав: Ekzor
Переглядів: 4008 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 3.6/5
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук по сайту
Адміністрація
Mail Ekzor@inbox.ru
Опитування
Як ви відсвяткували Новий Рік?
Всего ответов: 1386
Друзі
Козацькі літописи та історія
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz