Все для історика
Неділя, 26.05.2019, 12:10
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Всесвітня історіяРеєстраціяВхід
Меню сайту
Категорії розділу
Історія Росії [4]
Історія Німеччини [7]
Історія Франції [8]
Історія Англії [11]
Історія країн Скандинавського пів-ва [1]
Історія Іспанії [4]
Історія країн Латинської Америки [5]
Історія Китаю [5]
Історія країн Азії та Африки [18]
Різне [15]
Історія країн Північної Америки [4]
Історія Стародавньої Греції та Риму [7]
Історія Японії [5]
Історія Південних та Західних слов'ян [11]
Загадки цивілізацій [3]
Нумізматика [2]
Міфологія [0]
Монархи світу [1]
Статистика
Український рейтинг TOP.TOPUA.NET
Онлайн всього: 13
Гостей: 13
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Файли » Історія країн Азії та Африки

Економіка і суспільство Вавилону в VII-IV ст. до н. е.
19.05.2010, 14:51
    Основною галуззю виробництва у Вавилоні VII-IV ст. до н. е., як і раніше, було сільське господарство. Значна частина оброблюваної землі належала храмам, членам царської сім'ї, великим торгівцям, чиновникам царської і храмової адміністрації. Дрібні землероби зазвичай володіли невеликими ділянками землі від 1 / 3 до декількох гектарів. Земля коштувала дорого, і тому вигідніше було займатися садівництвом, ніж польовим господарством. Землеробство базувалося на штучному зрошенні. У країні було багато каналів, які належали державі, а в деяких випадках храмам і приватним особам. За окрему плату водою з цих каналів могли користуватися всі землевласники та орендарі. 
    Дрібні землевласники обробляли свої ділянки зазвичай силами своєї родини. Цар, храми та інші великі землевласники здавали землю повністю або частково в оренду. Орендна плата була двох видів: розмір її або заздалегідь встановлювався вже при укладанні контракту і залежав від якості землі, або ж власник землі одержував 1 / 3 врожаю, орендар - 2 / 3. 
    У Нововавилонський час значного розвитку досягло ремесло. У текстах згадуються каменотеси, ткачі, ковалі, мідники, теслі, будівельники, ювеліри, пекарі, пивовари і т. д. Іноді ремісники продавали свої вироби на ринку, але частіше вони укладали з замовниками контракти на виготовлення різних предметів за певну плату. 
    Деякі люди віддавали своїх рабів для навчання ремеслам, так як кваліфікований ремісник давав своєму господареві набагато більше прибутку, ніж звичайний раб. Збереглися контракти про навчання рабів обробці шкіри, шевській справі, ткацтва, фарбувальному і столярному ремеслу і т.д. Нерідко майстри також були рабами. Навчання в залежності від складності ремесла тривало від 15 місяців до 6-8 років, і протягом усього цього часу учень знаходився у майстра. Господар повинен був утримувати свого раба, видаючи для нього близько одного літра ячменю в день і забезпечуючи його одягом, поки він перебував у майстра. Останньому платою служила праця раба, і, крім того, після успішного завершення навчання він отримував від рабовласника також подарунок. Однак якщо майстер не виконав свого зобов'язання і не навчив учня ремеслу в повній мірі, він повинен був відшкодувати господарю раба вартість трудової повинності останнього за весь час навчання, зазвичай близько шести літрів ячменю в день, що в рік становило в грошовому обчисленні 12 шеклів срібла. Порушник контракту повинен був платити штраф звичайно в розмірі 20-30 шеклів срібла. 
    Після завершення навчання раб працював у свого господаря або залишався у майстра, який видавав за нього найману плату. Іноді раб відкривав і власну майстерню, сплачуючи господареві оброк. 
    Однак тільки дуже багаті люди могли дозволити собі віддавати рабів для навчання ремеслу, бо під час процесу навчання господар не тільки не мав ніякої вигоди від раба, але ще повинен був нести витрати на його утримання. Тому люди, які мали невелику кількість рабів, не могли віддати їх для навчання ремеслу з перспективою отримати з цього вигоду лише через кілька років. 
    Вавілонське суспільство складалося з повноправних громадян міст, вільних людей, позбавлених громадянських прав, різних груп напіввільного населення і, нарешті, рабів. 
    Повноправні громадяни були членами народних зборів при тому чи іншому храмі, який мав судову владу у вирішенні сімейних і майнових справ, брали участь у культових обрядах місцевого храму і мали право на отримання певної частки храмових доходів. До числа повноправних ставилися державні і храмові чиновники, жерці, купці, ремісники і землевласники. У юридичному відношенні всі вони вважалися рівноправними, і їхній статус був спадковим. Всі ці люди жили в містах і володіли землею в межах прилеглої до того чи іншого міста сільської округи, на яку поширювалася влада народних зборів. 
    До вільних людей, позбавлених цивільних прав, ставилися царські військові колоністи, а також чужоземні чиновники на царській службі і взагалі всі чужинці, що жили у Вавилоні з тих чи інших причин. Іноді вони могли створити власну організацію самоврядування. Наприклад, у 30-х роках VI ст. до н. е. у Вавилоні існувало народне зібрання єгипетських старійшин, який виносив рішення з різних питань, що стосувалося єгиптян, що жили в цьому місті. В іудеїв, що жили у Вавилоні, також були свої народні збори. Чужоземці не могли стати членами народних зборів вавилонських міст з огляду на те, що вони не володіли землею в межах міського общинного фонду і тому не мали громадянських прав. 
    Залежні верстви населення складалися з хліборобів, позбавлених власної землі і працювали з покоління в покоління на ділянках, що належали державі, храмам і приватним особам. З юридичної точки зору вони не вважалися рабами, і їх, наприклад, не можна було продавати. 
    Важливе місце в вавилонському суспільстві займав клас рабів. Раби були повною власністю своїх господарів, і по відношенню до останніх у них були лише одні обов'язки, але ніяких прав. Рабами володіли храми, приватні особи, а також цар. У храмових господарствах працювали сотні рабів, а заможні громадяни володіли трьома - п'ятьма рабами. Великі ділові будинки мали десятки, а іноді навіть сотні рабів. Однак у кількісному відношенні рабів було менше, ніж юридично вільних. Основою сільського господарства була праця вільних землеробів і орендарів, у ремеслі також домінувала праця вільних ремісників, зайняття яких зазвичай успадковувалося в сім'ї. 
    Коли господарі не могли використовувати працю рабів у своєму господарстві або вважали таке використання є невигідним, раби нерідко отримували деяке майно (пекулій), зобов'язуючись платити певний оброк своєму господареві. Пекулій складався з рухомого (гроші, худоба і т. д.) і нерухомого (поля, будинки) майна, власником якого був господар раба. Цим майном раб повинен був користуватися перш за все в інтересах свого пана. Величина оброку панові раба коливалася в залежності від майна раба, але в середньому в грошовому обчисленні він становив 12 шеклів срібла на рік. Для порівняння можна відзначити, що таку ж суму складала й середня річна плата дорослого найманого працівника, незалежно від того, чи був він вільним чи рабом. Сам раб коштував близько 60-90 шеклів срібла. 
    Тривалий розвиток класового суспільства в Месопотамії призвів до існування складних і суперечливих зовні форм суспільного життя. Так, у I тисячолітті до н. е. у Вавилоні було чимало рабів, що мали сім'ю, володіли рабами, будинками і значним майном, яким вони могли розпоряджатися, наприклад закладати, здавати в оренду чи продавати. Раби могли також мати свої печатки, виступати свідками при укладанні різних ділових угод. Крім того, вони могли судитися між собою і з вільними, зрозуміло, за винятком своїх господарів. Не дивно, що такі раби купували для роботи в своїх господарствах інших рабів, а також наймали рабів і вільних. Однак ці багаті раби не могли викупитися з рабства, так як право відпустки раба на свободу у всіх випадках належало виключно господареві. І чим багатший був раб, тим невигідніше було господареві відпускати його на волю. 
    У такому привілейованому становищі перебувало лише меншість рабів, а більша їх частина працювала під наглядом своїх господарів і не володіла жодним майном. Найбільш непокірних рабів тримали під особливим наглядом у спеціальних будинках, де був встановлений тюремний режим. 
    Боргова кабала в Вавилоні в I тисячолітті до н. е. зазнала значних змін. Кредитор міг заарештувати неспроможного боржника і укласти його в боргову в'язницю, але не міг продати в рабство, і той зазвичай погашав позику безкоштовною роботою на свого позичальника. Практика самозаклада і самопродажі зовсім зникла. Тепер на відміну від більш давніх періодів глава сім'ї не міг віддавати дружину в боргову заставу, але дітей мав право віддати. Обмеження боргового рабства певним терміном, встановлене законами Хаммурапі, в I тисячолітті до н. е. вже не діяло. В умовах значного розвитку товарних відносин важливу роль стала грати праця найманців, що особливо широко застосовувалася у великих господарствах (насамперед у храмових), де вони працювали або круглий рік, або під час збирання врожаю. Іноді важко було знайти необхідну кількість працівників, і в таких випадках доводилося наймати їх за надзвичайно високими ставками. У документах нерідко згадуються партії найманих працівників до декількох сотень людей. Вони часто виступали проти несвоєчасної або низької оплати їхньої праці. Ці численні шари найманих працівників складалися з малоземельних вільних людей; іноді їх залучали навіть з сусідніх країн (наприклад, з Еламу) за плату і постачання, а після збирання врожаю вони поверталися назад додому. 
    Храми відігравали велику роль у соціальній структурі та економічному житті суспільства, будучи великими землевласниками і рабовласниками, а також займаючись лихварськими операціями і торгівлею. Великим джерелом храмових доходів були різні податі, найзначнішою з яких була десятина (приблизно 1/10 частина доходів платників податків). Нею обкладалися хлібороби, пастухи, садівники, пекарі, ремісники, а також різні чиновники. У більшості випадків десятину вносили ячменем, фініками, але нерідко і іншими продуктами, грошима, худобою, птицею, рибою, шерстю і ремісничими виробами. 
    Після захоплення Вавилону персами храми зобов'язані були сплачувати державі значні натуральні податі худобою, зерном, фініками, а також виконувати державні повинності, посилаючи своїх рабів для роботи в царському господарстві. За всім цим уважно стежили царські чиновники. 
    Царське господарство в цілому не грало великої ролі в економічному житті країни. Як правило, царські землі здавалися в оренду. У I тисячолітті до н. е. провідними стали приватновласницькі і храмові господарства. 
    Хоча Дарій I (VI-V ст. До н. е.) ввів єдину для всієї Перської держави монетну одиницю (Дарік), у Вавилоні, як і в ряді інших областей імперії, карбована монета не використовувалася. У внутрішній торгівлі сплата проводилася злитками срібла у вигляді брусків, стрижнів, дроту і т. д. Ці злитки містили різні частки домішків, мали штампи із зазначенням проби і кожного разу зважувалися. Золото було товаром і не вживалося як гроші. 
    Велике значення у внутрішній і зовнішній торгівлі мали могутні ділові будинки. Найбільш давнім з них був будинок Егібі. Він функціонував з кінця VIII ст. до н. е. і до початку V ст. до н. е., продаючи, купуючи поля, будинки, рабів і т. д., займаючись банківськими операціями, виступаючи позикодавцем, беручи на зберігання вклади, даючи і отримуючи векселі, сплачуючи борги своїх клієнтів, фінансуючи і засновуючи комерційні підприємства. Велика була роль будинку Егібі і в міжнародній торгівлі. Члени будинку Егібі їздили для торгівлі в Мідію і Елам, купували там рабів та інше майно для подальшого продажу у Вавилоні. 
    У V ст. до н. е. в Південному і Центральному Вавилоні функціонував будинок Мурашов, що займався торговельними та лихварськими операціями. Він брав в оренду наділи, що належали перським вельможам, чиновникам і військовим колоністам, платив їх власникам орендну плату і вносив за них в державну скарбницю грошові і натуральні податки. Орендовану землю будинок Мурашов зазвичай здавав у суборенду, постачаючи орендарів робочою худобою, насінням, знаряддями виробництва і водою для зрошення. На відміну від будинку Егібі Мурашов не грав ніякої ролі в міжнародній торгівлі. Надходили до нього продукти землеробства (фініки, ячмінь і т. д.). 
     Вавилон став грати роль посередника в торгівлі між східно-середземноморськими країнами і областями на південь і схід від Месопотамії. Особливо жвавою була його торгівля з Єгиптом, Сирією, Еламом і Малою Азією, де вавилонські купці купували залізо, мідь, олово, будівельний ліс, вино і т. д. З Єгипту у Вавилон доставляли галун, що вживався для відбілювання вовни, одягу та виробництва скла , а також для медичних цілей. Вавилон був великим постачальником хліба, вовняних тканин і одягу до країн Перської держави. 
    Вавилон був однією з найбагатших сатрапій Перської держави і сплачував щорічно в якості царської податі 1000 талантів (більше 30 т) срібла, які отримували від продажу продуктів землеробства і ремесла іншим областям імперії. Це сприяло пожвавленню міжнародної торгівлі. 
    Період перського панування характеризувався інтенсивними процесами етнічного змішання і синкретизму культур різних народів. Після захоплення персами Вавилон став легко доступним всім бажаючим оселитися там. До того ж персидська адміністрація створювала у Вавилоні військові колонії з представників різних народів і нерідко призначала в адміністративний апарат осіб чужоземного походження. Тому в країні стали осідати перси, еламіти, лідійці, фрігійці, карійці, єгиптяни, мідійці. Зокрема, в Ніппурі і його околицях у V ст. до н. е. були військові колонії фрігійців, лідійців, карійців, вірмен, арабів та ін. У Вавилоні існував квартал, заселений єгиптянами. 
    У ряді випадків чужинці, розміщені значними групами в певних районах, жили більш-менш компактно. Але в більшості випадків вони були розкидані по всій країні, жили пліч-о-пліч з корінним населенням, повністю включалися в суспільно-економічне життя країни, асимілювалися місцевим населенням, носили вавилонські імена, говорили арамейською мовою, що стала звичайною розмовною мовою в Месопотамії, і, у свою чергу, давали певний культурний вплив на вавилонян.

Категорія: Історія країн Азії та Африки | Додав: Ekzor
Переглядів: 2258 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук по сайту
Адміністрація
Mail Ekzor@inbox.ru
Опитування
Як ви відсвяткували Новий Рік?
Всего ответов: 1344
Друзі
Козацькі літописи та історія
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz