Все для історика
П`ятниця, 19.04.2019, 00:09
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Всесвітня історіяРеєстраціяВхід
Меню сайту
Категорії розділу
Історія Росії [4]
Історія Німеччини [7]
Історія Франції [8]
Історія Англії [11]
Історія країн Скандинавського пів-ва [1]
Історія Іспанії [4]
Історія країн Латинської Америки [5]
Історія Китаю [5]
Історія країн Азії та Африки [18]
Різне [15]
Історія країн Північної Америки [4]
Історія Стародавньої Греції та Риму [7]
Історія Японії [5]
Історія Південних та Західних слов'ян [11]
Загадки цивілізацій [3]
Нумізматика [2]
Міфологія [0]
Монархи світу [1]
Статистика
Український рейтинг TOP.TOPUA.NET
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Файли » Історія Франції

Народний Фронт у Франції
23.12.2010, 20:45
Рух за створення Народного фронту

    Народний фронт у Франції виник як реакція демократичних сил на фашистський заколот, приводом до якого стала справа Ставіського, який організував шахрайську операцію - випуск фальшивих облігацій на суму понад 200 млн. франків! Фашисти, висунувши гасло «Геть злодіїв!», Закликали покінчити з продажними парламентаріями і міністрами, ліквідовувати парламент і взагалі «прогнилий режим» Третьої республіки. 6 лютого 1934 р. фашисти спробували захопити парламент, організувавши заколот. Лише вночі 6 лютого поліцейські відкрили вогонь, і фашисти відступили. Праві звинуватили уряд, очолюваний радикал-соціалістом Даладьє, у розправі з демонстрантами, і він вирішив піти у відставку. У новий уряд, очолений правим радикалом Думергом, увійшли не лише радикали, а й лідери правих партій, в тому числі Тардье, Лаваль і маршал Петена.
    Спроба фашистського заколоту сколихнула всю Францію, викликавши потужний підйом антифашистського руху та пробудивши тягу до єдності. 9 лютого 1934 р. в Парижі під керівництвом Центрального Комітету ФКП (Французька комуністична партія) і керівництва УВКП (Унітарна всезагальна конфедерація праці) була проведена антифашистська демонстрація, в якій взяли участь 50 тис. осіб., які закликали трудящих провести масову антифашистську демонстрацію. 12 лютого 1934р. відбувся загальний страйк протесту проти фашизму, організований Комуністичною партією, Соціалістичною партією, ВКП (Всезагальна конфедерація праці) і УВКП. В основних галузях виробництва страйкувало 80 - 90% робітників. До них приєдналися багато дрібних торговців і ремісників. У загальній складності припинили роботу 4,5 млн. чоловік. Загальний страйк супроводжувався численними мітингами і демонстраціями майже у всіх великих містах Франції. Вперше у демонстраціях і страйках спільно брали участь комуністи, соціалісти, члени профспілок, безпартійні. Успіх демонстрації і загального страйку 12 лютого 1934 р. показав, що у Франції відбувається серйозне перегрупування класових сил. Французькі антифашисти, стривожені трагічним досвідом Німеччини і загрозою фашистського перевороту, зустріли масову підтримку французького народу. Фашисти не добилися сприяння армії і поліції. Проти них виступила значна частина населення.

Пакт про єдність дій комуністів і соціалістів

   27 липня 1934 р. Комуністична і Соціалістична партії підписали пакт про єдність дій, в якому говорилося, що їх метою є:
   а) Мобілізувати всіх трудящих проти фашистських організацій з метою добитися їх роззброєння та розпуску.
   б) Захистити демократичні свободи і зажадати пропорційного представництва і розпуску палати.
   в) Виступати проти військових приготувань ...
   е) Виступати проти фашистського терору в Німеччині та Австрії ... »
   Від імені ФКП М. Торез запропонував створити фронт реакції на фашизм: «Народний фронт свободи, праці та миру». До оргкомітету зі створення Народного фронту увійшли разом з ФКП і ФСРІ (Французька секція робітничого інтернаціоналу) радикали, інші ліві угруповання, профспілки, Ліга прав людини і т. д. Так восени 1934 р. вперше народився термін «Народний фронт» для позначення широкої коаліції суспільно-політичних сил, об'єднаних платформою антивоєнної і антифашистської боротьби, боротьби за поліпшення умов життя трудящих.
   Подальшому зближенню комуністів, соціалістів і радикалів сприяло підписання 2 травня 1935 р. франко-радянського договору про взаємну допомогу. 14 липня 1935 р. була організована демонстрація, в якій вперше офіційно погодилися брати участь всі три головні ліві партії - комуністи, соціалісти і радикали, обидва основних профспілкових центрів - ВКП і УВКП, а також багато інших антифашистських угрупувань. Вона завершилася грандіозним мітингом, учасники якого дали урочисту клятву: «Від імені всіх партій і вільних угруповань, від імені народу Франції на всій її території уповноважені, представники або члени народних зборів 14 липня 1935 р. натхнені однієї і тією ж волею дати хліб трудящим, робочим, молоді та мир всьому світу, дали урочисту клятву одностайно домагатися роззброєння і розпуску фашистських спілок, захисту, розвитку демократичних свобод та забезпечення миру». Клятва Народного фронту послужила базою для його програми. Організаційний комітет з підготовки демонстрації був перетворений у Національний комітет Народного фронту. На місцях почали створюватися комітети Народного фронту.

Програма Народного фронту

   У січні 1936 р. була опублікована програма Народного фронту, в розробці якої брали участь всі його угруповання. У політичному розділі програми висувалися вимоги загальної амністії, роззброєння і розпущення фашистських організацій, дотримання профспілкових свобод і свободу друку, дотримання права жінок на працю, продовження терміну обов'язкового навчання до 14-річного віку, забезпечення всім, і учням і вчителям, повну свободу совісті.
   У розділі «Захист миру» передбачалися встановлення міжнародного співробітництва в рамках Ліги Нації з метою забезпечення колективної безпеки, а також обмеження озброєнь і націоналізація військової промисловості. Програма виступала за поширення пактів про взаємну допомогу, відкритих для всіх «згідно з принципами франко-радянського договору».
   В економічному розділі програми містилися вимоги:
   Проти безробіття і промислової кризи; Скорочення робочого тижня без скорочення зарплати; Залучення до трудового процесу молоді в результаті створення системи переходу престарілих трудящих на пенсію в достатньому для життя розмірі;виконання громадських робіт; з огляду на тяжке становище середніх верств населення, що страждали від кризи, програма Народного фронту пропонувала не допускати зниження життєвого рівня пенсіонерів та службовців, знизити плату за торгові приміщення, заборонити розпродаж майна за борги; щоб полегшити становище селян, намічалося введення твердих цін на продукти сільського господарства і створення державного посередницького бюро.
   Програма Народного фронту з оздоровлення фінансів містила вимоги:
   Переслідування марнотратних витрат коштів цивільними і військовими адміністративними органами; створення військової пенсійної каси; демократична реформа системи податків, яка передбачає послаблення податкового тягаря, з метою створення економічного підйому; створення нових ресурсів за допомогою заходів, які зачіпають великі капітали (висока прогресія ставок загального податку на доходи, що перевищують 75 тис. франків, зміна податку на спадщину-обкладання прибутку монополій, не допускаючи підвищення цін на предмети споживання); встановлення державного контролю над Французьким банком.
   Програма Народного фронту не містила соціалістичних вимог. Вона носила демократичний, антифашистський характер і була здійсненна в рамках капіталістичного ладу. Висуваючи на перший план загальнодемократичні завдання, вона дозволяла об'єднати всіх противників фашизму, війни і великого капіталу. У березні 1936 р. в Тулузі відбувся об'єднавчий з'їзд профспілок, який оформив злиття ВКП і УВКП в єдину організацію, яка прийняла стару назву: Загальна конфедерація праці.

Законодавство Народного фронту

   Навесні 1936 р. в результаті виборів Народний фронт здобув перемогу, зібравши голоси 57% виборців. Відповідно до підсумків виборів формування уряду було доручено лідеру найбільшої парламентської фракції - соціалісту Леону Блюму. Блюм запропонував увійти в уряд всім трьом головним партіям Народного фронту: комуністам, соціалістам і радикалам. Соціалісти і радикали погодилися взяти участь в уряді Блюма, а комуністи відмовилися, тому що вважали, що їх входження в уряд може бути використано реакцією для залякування виборців «червоною небезпекою». Не беручи участі в уряді Блюма, комуністи тим не менш вирішили підтримати його за умови виконання ним програми Народного фронту.
   Перемога Народного фронту викликала величезний ентузіазм трудящих, які чекали якнайшвидшого виконання передвиборних обіцянок. Через кілька днів після виборів на багатьох підприємствах стихійно почалися страйки. Їх учасники вимагали підвищення заробітної плати, введення оплачуваних відпусток, скорочення робочого дня. Страйковий рух набув небаченого розмаху. На початку червня 1936 р. страйкувало близько 2 млн. чоловік. Робочі зайняли найбільші підприємства і взяли їх під охорону.
   Буржуазія, налякана небувалим розмахом страйкового руху, поспішила піти на поступки. 7 червня 1936 р. в урядовій резиденції - палаці Матіньон - були підписані угоди між представниками профспілок і підприємцями. За умовами Матіньонскої угоди, заробітна плата підвищувалася в середньому на 7-15%, а особливо низька заробітна плата збільшувалася в 2 - 3 рази.
   
Розбіжності в Народному фронті. Кінець Народного фронту

   Заходи Народного фронту, спрямовані на поліпшення матеріального становища трудящих, природно, зажадали додаткових витрат і, отже, збільшили бюджетний дефіцит. Компартія вважала, що для покриття бюджетного дефіциту потрібно в першу чергу «змусити платити багатіїв», обкласти їх надзвичайними податками, заборонити вивезення капіталів за кордон. У відповідь фінансова олігархія пішла на саботаж економіки країни: тільки в 1936-37 рр. за кордон було переведено понад 100 млрд. франків. «Втеча капіталів» підривала стійкість валюти. Уряд Л. Блюма (червень 1936 р. - червень 1937 р.) не вжив належних заходів щодо припинення саботажу. Провівши девальвацію франка на 30%, Блюм у лютому 1937 р. заявив про необхідність «паузи» у здійсненні програми Народного фронту. В області зовнішньої політики уряд Блюма у відповідь на розв'язання франкістами за допомогою фашистських держав громадянської війни в Іспанії (1936-39 рр.) оголосив про «нейтралітет» Франції, заборонивши законній владі Іспанської республіки ввезення через франко-іспанський кордон закупленої ними зброї.

   Наступники Блюма радикали Шота (червень 1937 р. - березень 1938 р.) і Е. Даладьє (квітень 1938 р. - березень 1940 р., до жовтня 1938 р. формально уряд, що спирався на Народний фронт) все більше відходили від його програми. У жовтні-листопаді 1938 р. радикали, а в травні 1939 р. соціалісти відкрито порвали з Народним фронтом. Підписавши ганебну Мюнхенську угоду 1938 р., що видавала Чехословаччину на свавілля гітлерівській Німеччині, видавши 13 листопада 1938 р. серію антинародних декретів і жорстоко придушивши рух протесту проти цих декретів, уряд Даладьє відкрив шлях повернення правих до влади. 
   Мюнхенська угода призвела до остаточного розпаду Народного фронту. Комуністична партія засудила мюнхенську змову і голосувала проти неї в парламенті. Однак всі інші партії, включаючи соціалістів і радикалів, схвалили Мюнхенську угоду. Посилаючись на голосування комуністів проти Мюнхена, керівництво радикальної партії офіційно оголосило про вихід з Народного фронту. Це був кінець Народного фронту.
Категорія: Історія Франції | Додав: Ekzor
Переглядів: 15165 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 4.3/10
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук по сайту
Адміністрація
Mail Ekzor@inbox.ru
Опитування
Як ви відсвяткували Новий Рік?
Всего ответов: 1342
Друзі
Козацькі літописи та історія
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz