Все для історика
Понеділок, 10.08.2020, 06:40
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Всесвітня історіяРеєстраціяВхід
Меню сайту
Категорії розділу
Історія Росії [4]
Історія Німеччини [7]
Історія Франції [8]
Історія Англії [11]
Історія країн Скандинавського пів-ва [1]
Історія Іспанії [4]
Історія країн Латинської Америки [5]
Історія Китаю [5]
Історія країн Азії та Африки [18]
Різне [15]
Історія країн Північної Америки [4]
Історія Стародавньої Греції та Риму [7]
Історія Японії [5]
Історія Південних та Західних слов'ян [11]
Загадки цивілізацій [3]
Нумізматика [2]
Міфологія [0]
Монархи світу [1]
Статистика
Український рейтинг TOP.TOPUA.NET
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Файли » Історія Англії

Значення Англійської революції XVII ст.
30.11.2011, 23:06

    Англійська буржуазна революція XVII ст. була визначною подією всесвітньої історії. Вона належить до числа класичних буржуазних революцій, наслідком яких було утвердження буржуазного ладу у всій Європі. Найбільшою з них була Французька революція кінця XVIII ст. Англійська революція XVII ст. передувала їй, була її прообразом; вона перша з усією виразністю виявила як характерні риси буржуазної революції, так і своєрідність буржуазного ладу, який утвердився в результаті її перемоги; вона була революцією, в якій проти пануючої феодальної меншини піднялася переважна за чисельністю маса англійської нації. Молодий, прогресивний клас буржуазії був гегемоном революції, брав безпосередню участь у її битвах, висунув, правда не в раціоналістичній формі, а в релігійній оболонці, буржуазно-демократичні завдання революції, спрямованої проти феодалів та їх голови - короля. Суттєвою особливістю Англійської революції була участь в ній прошарку нового дворянства, що виділило зі свого середовища енергійних керівників революції (Кромвель та ін.) Але вирішальну роль в Англійській революції зіграли народні маси. Селянство, міські ремісники, сільський і міський плебс винесли на своїх плечах весь тягар революційної боротьби. Це вони виступали проти феодалів і феодального уряду в численних повстаннях, що відбувалися в Лондоні та інших місцях напередодні та до революції, вони були тим резервуаром, з якого черпала ресурси революційна парламентська армія; завдяки їх участі в революції парламент зміг розбити прихильників короля і відправити його самого на ешафот. Народні маси Англії висунули в буржуазній революції XVII ст. більш виразні і ясні програмні вимоги в порівнянні з попередньою ранньою буржуазною революцією в Нідерландах. Зокрема, вимога наділення селян землею знайшла відображення в ході революції як в численних документах революційної армії, так і в публіцистичній літературі левеллерів і особливо дигерів. Ці політичні угруповання робили також спроби внести деяку організованість у виступи народних мас, частково керували їх боротьбою. Однак народні маси і в Англійської революції виступали все ж таки недостатньо організованими, вони не змогли забезпечити собі плоди перемоги над феодалами; революція і за соціальними, і за політичними результатами виявилася не демократичною, а вузько буржуазною, що носить компромісний характер. Буржуазія була лише тимчасовим союзником народних мас. Коли феодальний супротивник був розбитий, буржуазія поспішила використати перемогу у своїх власних інтересах. Нове дворянство - союзник буржуазії - проявило особливу корисливість в аграрному питанні. Воно хотіло мати в своїх руках всю землю і вільно господарювати на ній без будь-яких феодальних утисків; перетворення маси залежного селянства у вільних і самостійних дрібних земельних власників зовсім не входило в його розрахунки.

    Конфлікт буржуазії і нового дворянства з народними масами мав своїм наслідком спочатку перехід буржуазної республіки до протекторату, а потім реставрацію монархії Стюартів. Подальша боротьба буржуазії і пов'язаних з нею землевласників зі Стюартами відбувалася вже без участі народних мас; буржуазія навмисно прагнула утримати народні маси від нової революції, хоча окремі народні виступи відбувалися і під час реставрації, і побічно буржуазна опозиція користувалася ними в своїй боротьбі з феодальною реакцією.   Таким чином, в Англійській революції яскраво проявляються обидва етапи, які зазвичай спостерігаються в буржуазних революціях: перший етап - широкий загальнонаціональний рух проти купки феодалів за участю народних мас під керівництвом буржуазії і другий етап - відхід буржуазії від союзу з народними масами та її компроміс із земельною аристократією . Переворот 1688 р. був типовим прикладом такого компромісу верхівки буржуазії з найбільшими землевласниками. Пізніше перехід буржуазії від союзу з народними масами до компромісу з дворянством виявить і Французька революція кінця XVIII ст., хоча вже з низкою особливостей, що випливають переважно з більш розвинених і зрілих суспільних відносин, частково з особливостей історичного розвитку Франції.

    Дуже важливим є питання про міжнародне значення Англійської революції. Цілком безперечно, що вона вплинула на подальшу історію європейського та американського континентів. Англійська революція визначила долі сусідніх країн - Ірландії і Шотландії, включених остаточно в цей час в систему Англійської держави та англійського капіталізму, поширила буржуазні відносини, які перемогли в Англії, також на її північноамериканські колонії (хоча останнім потім і довелося зробити нову буржуазну революцію проти своєї метрополії - буржуазно-аристократичної Англії), викликала сильні відгуки в інших країнах (у роки «парламентської Фронди» у Франції, повстання в Каталонії, тимчасової перемоги республіканців в Голландії і т. д.).

    Але все ж Англійська революція XVII ст. не призвела до революційного вибуху в інших країнах на континенті Європи. У Голландії буржуазна революція відбулася набагато раніше, і виникнення буржуазного ладу в Англії породило лише досить складні англо-голландські відносини, в яких відбилися з усією силою як суперництво двох буржуазних націй, так і політична співпраця англійських і голландських республіканців - з одного боку, англійських і голландських монархістів - з іншого. Ні Франція, ні Швеція не були готові в XVII в. до буржуазної революції. В інших країнах Західної Європи - Німеччині, Італії, Іспанії - спостерігався економічний занепад або сповільненість економічного розвитку. Зважаючи на загальну непідготовленість навіть Західної Європи (не кажучи вже про Східну) до буржуазної революції, Англійська революція XVII ст. не могла викликати безпосередньо широкого революційного руху. Її історична роль полягала в іншому. Англія як би вирвалася далеко вперед у порівнянні з іншими країнами (за винятком Голландії). І лише в подальшому, в міру складання передумов буржуазної революції в країнах континенту, англійський досвід зіграв величезну роль. Англійський конституційний режим, філософія і політичні ідеї часу Англійської революції і післяреволюційної буржуазної Англії послужили тим відправним пунктом, з якого почала розвиватися передреволюційна ідеологія в країнах континентальної Європи. Особливо це позначилося на історії Франції XVIII ст. Французьке Просвітництво XVIII ст., яке виробило фактично програму для подальшої революції у Франції, наочно демонструє ідейну спадкоємність і спорідненість з англійською революційної думкою XVII ст.  

Категорія: Історія Англії | Додав: Ekzor
Переглядів: 8653 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 4.0/4
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук по сайту
Адміністрація
Mail Ekzor@inbox.ru
Опитування
Як ви відсвяткували Новий Рік?
Всего ответов: 1357
Друзі
Козацькі літописи та історія
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz