Все для історика
Четвер, 28.11.2024, 23:57
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Диктатура Салазара (1926-1941 рр.). - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Диктатура Салазара (1926-1941 рр.).
EkzorДата: Середа, 12.01.2011, 18:14 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
Антоніо де Олівейра Салазар (28 квітня 1889 - 27 липня 1970) був диктатором у Португалії в 1932 р. до 1968 р.
У 1932 р. він став Прем'єр-міністром Португалії. Більшість істориків характеризують його правління як диктатуру. Нова конституція 1933 давала йому практично необмежені права, встановлюючи авторитарний фашистський режим у країні.
Владою Салазара наділив Президент Кармона в 1932 р. з підтримки декількох різних елементів суспільства. Анархічний республіканський період призвів до того, що і армія, і церква, і монархісти, і заможні верстви, і аристократи і праві - все віддавали перевагу режиму Салазара попереднім хунтам.
Салазар ввів концепцію «Нової держави» ("Estado Novo"). Підставою для його диктатури були цілі стабілізації. Реформи Салазара були сприятливі в основному для вищих класів і погіршували становище найбідніших верств. Освіта не було пріоритетним напрямком і тому не розвивалося. У Салазара була своя секретна поліція PIDE, задумана з дисидентів. Однак, на відміну від інших сучасних йому диктатур, режим Салазара був менш кривавим, тому що в Португалії була відсутня смертна кара.
У період Другої Світової війни Салазар слідував для Португалії політиці середнього шляху. Хоча він був диктатором, і підтримував націоналістську Іспанію, направляючи туди допомогу в період боротьби з республіканцями, на відміну від Франко, він ніколи не вступав у відносини з фашистами. Пакт Іберійського нейтралітету був запропонований Салазаром Франко в 1939 р. Справді, Салазар надавав допомогу союзним силам, дозволивши їм використовувати базу на Азорських островах, але це було єдине, що він зробив. Зв'язок з нацистами означала б, що Португалія оголошує війну Британії, що створило б в першу чергу загрозу для португальських колоній.

*Диктатура після Другої світової.
Величезний вплив на португальське суспільство надала перемога країн антигітлерівської коаліції. Салазар оголосив вибори до парламенту, на яких опозиція вперше за 20 років змогла виставити своїх кандидатів. Кілька ослаблена була і цензура. Оскільки поступки режиму носили скоріше формальний характер, опозиційний блок - Рух демократичного єдності відмовився брати участь у виборах, розраховуючи на швидке падіння режиму.
Однак Салазар не збирався капітулювати. Підсиливши ліберальний декорум і домігшись лояльного ставлення західних країн (у 1949 р. Португалія вступила в НАТО), він в той же час розширив діяльність таємної поліції. Провал спроби виставити на виборах президента 1949 єдиного кандидата привів до розвалу блоку і до 1951 р. була відновлена політична монолітність салазарізма. Однак масову базу режиму відновити не вдалося.
На виборах 1958 р. кандидат у президенти від опозиції генерал Умберту Дельгадо зібрав 25% голосів і хоча Салазару вдалося нав'язати свого президента, після цього стався затяжну кризу режиму, від якого він так і не оговтався. Військові змови слідували одінза іншим, не припинялися студентські хвилювання, вспихнола національно-визвольна війна в Анголі, потім у Гвінея-Бісау, Мозамбіку. Режим на це відповів новими репресіями та розпуску громадських організацій, намагався гальванізувати профашистський рух.
Однак частина офіцерства і велика частина фінансових кіл прагнула послабити антиколоніальний руху шляхом надання залежних територій автономії в рамках Сполучених Штатів Португалії. Тим не менш новий експортний бум, що приніс португальської буржуазії значні доходи, розкол в ангольському визвольному русі, прийняття деяких пунктів колоніальної програми лібералів дозволили режиму протриматися до інсульту Салазара в 1968 р.
Після приходу його наступника М. Каетану почалася поступова трансформація режиму. На зміну "нової держави" Салазара прийшов "соціальна держава Каетану". Новий прем'єр включив у свій уряд декількох молодих технократів, які почали кампанію за модернізацію республіки. Був проголошений відмову від протекціонізму, дорогого бюрократичного корпоративізму, за більш широке залучення іноземного капіталу, орієнтація на європейські ринки, на туризм. Це послабило залежність Португалії від колоніальної економіки. У 1972 р. Ангола та Мозамбік отримали статус штатів Португалії. Тим не менш напівзаходи не могли вирішити проблеми режиму, особливо в дорогій колоніальній війні. 25 квітня 1974 збройні сили Португалії під керівництвом підпільного "Руху капітанів" (створено восени 1973 р. середній і молодшими офіцерами) скинули уряд Каетану. Влада перейшла до Національної ради порятунку.


http://vkontakte.ru/id18182352
 
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz