Все для історика
Понеділок, 25.11.2024, 07:43
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Португалія в кінці ХХ на початку ХХІ ст. - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Португалія в кінці ХХ на початку ХХІ ст.
EkzorДата: Середа, 12.01.2011, 17:18 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
Уряд Каваку Сілви зробив ряд кроків, сприйнятих лівою опозицією як обмеження громадянських свобод і прав людини. У вересні 1992 був введений в дію закон, який обмежував право на проведення страйків Відтепер у випадку страйку в таких життєво важливих галузях, як пасажирський транспорт, енергопостачання та охорона здоров'я уряд міг примусити страйкуючих вийти на роботу. Новий закон 1993 про надання права на притулок дозволяв висилати іммігрантів з країни без рішення суду. Президент Соаріш намагався чинити опір його прийняття, і хоча парламент подолав президентське «вето», уряд вніс до нього поправки, які надавали висилаються можливість подавати апеляцію. Заходи кабінету СДП у сфері скорочення витрат на соціальні потреби викликала протести працівників порушених галузей. Так, у грудні 1993 пройшов страйк 80% португальських лікарів проти політики уряду в галузі охорони здоров'я і за підвищення зарплати. У 1994 кабінет Каваку Сілви розпорядився підвищити плату за проїзд по найважливішому мосту через річку Тежу, що зв'язує столицю Лісабон з півднем країни, що викликало численні акції протесту водіїв транспорту. Вони тривали протягом декількох тижнів. Опозиція звинуватила уряд у вступі "прихованого податку» і внесла до Асамблеї республіки пропозицію про висловлення йому вотуму недовіри, але вона була відхилена в жовтні 1994. Загострився конфлікт між правлячою СДП і президентом Маріу Соарішем. У лютому 1995 соціал-демократи демонстративно обрали своїм майбутнім лідером Жуакін Фернанду Ногейра, якого президент відмовився затвердити на посаду заступника прем'єр-міністра.
На загальних виборах 1 жовтня 1995 СДП зазнала тяжкої поразки. Число поданих за неї голосів впало з 51% до 34%, вона змогла отримати лише 88 з 230 місць в Асамблеї республіки. Перемогу здобули соціалісти, які набрали 44% голосів і отримали 112 місць у парламенті. По 15 місць отримали Коаліція демократичного єдності на чолі з ПСП і Народна партія (колишній СДЦ), яка виступала проти зміцнення європейської інтеграції. Новий уряд, що складалося із соціалістів і безпартійних, очолив лідер ПСП Антоніу Гутерріш. У січні 1996 соціаліст Жоржі Сампайо був обраний президентом країни, отримавши близько 54% голосів. Сампайо, юрист за освітою, один з лідерів студентської опозиції проти режиму Салазара, який виступав як адвокат супротивників диктатури. Після революції 1974 входив у Рух лівих соціалістів, у 1978 вступив у ПСП і на наступний рік його обрали до Асамблеї республіки. У 1988 став генеральним секретарем соцпартії, в 1989-1995 обіймав посаду мера Лісабона. У січні 2001 Сампайо був знову обраний президентом на наступний термін. Він набрав 55,8% голосів, випередивши кандидатів від СДП та Народної партії Жоакіма Феррейра ду Амарала (34,5%), ВКП Антоніу ді Абреу (5,1%), Лівого блоку Фернанду Росаса (3%) і маоїстської Комуністичної партії португальських трудящих Антоніу Гарсіа Перейру (1,5%).
У травні 1996 парламент прийняв рішення про децентралізацію управління країни. Замість 18 адміністративних округів в континентальній Португалії, губернатори яких призначалися центральним урядом, утворювалися 9 регіонів з розширеними правами. Уряд назвав цей план «реформою століття», права опозиція - «розколом нації». 8 листопада 1998 був проведений референдум з питання про адміністративну реформу, в ньому взяли участь менше 50% виборців. План був відхилений 63,6% голосів.
Соціалісти намагалися також здійснити ряд реформ у політичній системі, включаючи введення квоти представництва жінок у парламенті, зменшення кількості депутатів, допуск незалежних кандидатів на виборах, проведення референдумів. У 1997 деякі із запропонованих заходів були схвалені парламентом, проте введення квоти для жінок було відкинуто Асамблеєю 5 березня 1999.
Економічна політика уряду Гутерріша орієнтувалася на Маастрихтські критерії, визначені Європейським союзом і передбачали скорочення бюджетного дефіциту. Проводився курс на жорстку економію в більшості галузей, поліпшення збору податків. Уряд, підприємці і частина профспілок уклали «соціальний пакт», який обмежував верхню планку підвищення зарплати.
У жовтні 1999 СП зміцнила свої позиції на загальних парламентських виборах, завоювавши 115 з 230 місць. СДП отримала 81 місце, коаліція на чолі з ПКП - 17, НП - 15, Лівий блок - 2. У новому кабінеті не було вироблено істотних змін, проте міністерства фінансів та економіки були злиті воєдино під керівництвом Піни Моура.
У 2002 країна перейшла на євро, а у 2004 році прийняла Чемпіонат Європи з футболу. Португалія — президентська республіка (з 1910 року). Президент Португальської Республіки обирається загальним голосуванням на 5 років. У січні 2006 року президентом Республіки було обрано Анібала Каваку Сілву (порт. Anibal Cavaco Silva). Уряд очолює прем'єр-міністр, який, як правило, є лідером перемігшим на парламентських виборах. Прем'єр-міністр формує склад свого кабінету. С 12 березня 2005 головою уряду є Жозе Сократеш. Парламент (Асамблея Республіки) обирається за партійними списками на 4 роки і є однопалатним. До складу парламенту входять 230 депутатів. Попередні парламентські вибори відбулися 20 лютого 2005 року, на яких перемогла соціалістична партія, здобувши 45 % голосів. У Португалії діє багатопартійної система. Однак основна політична боротьба відбувається між двома партіями: соціалістичною (ліво-центристська, 121 мандат на парламентських виборах 2005 року) та соціал-демократичною (право-центристська, 75 мандатів на парламентських виборах 2005 року).


http://vkontakte.ru/id18182352
 
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz