Все для історика
Неділя, 01.12.2024, 12:21
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Наростання кризових явищ в СРСР (1965-1983 рр.) - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Наростання кризових явищ в СРСР (1965-1983 рр.)
EkzorДата: Неділя, 02.01.2011, 18:16 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
Соціальне замовлення правлячого класу в 1965 - 1984 рр.. полягав у тому, щоб за всяку ціну зберегти існуючий стан. Курс на стабільність вимагав від влади зміцнення «владної вертикалі», яку в ці роки завзято роз'їдали відомчий монополізм і падаюча політична активність, апатія радянських людей. Поворот нове керівництво до більш жорсткого, більш консервативного курсу був прагненням правлячого класу відновити зруйновану хрущовської «відлигою» цілісність радянської системи. Зміцнення Радянської держави, і, перш за все Рад, розглядалося як головні питання внутрішньої політики. Однак на практиці підвищити роль місцевих Рад не далося. Вони як і раніше цілком залежали від центру і безсилими і безмовна. Верховна Рада СРСР по суті був декоративним органом, покликаним «одноголосно» схвалювати підготовлені апаратом рішення. Вищий законодавчий орган практично не контролював уряд, витрати окремих міністерств і відомств. Поради мало впливали на реальне життя суспільства.
На рубежі 70 - 80-х рр.. в світі починається «мікроелектронна революція ». За цим показником СРСР відставав від західних країн на десятиліття. Сировинні ресурси країни все більше виснажувалися. Лише мала частина радянської економіки становили сучасні виробництва високої технології, які цілком працювали на військові замовлення. Економіка країни працювала в основному на ВПК. Надмірна військова навантаження на народне господарство призвела до колосальних диспропорцій. У країні не було єдиної грошової системи. У 60-х роках закінчився екстенсивний етап економічного розвитку СРСР. Переходу до інтенсивних форм господарювання здійснити не вдалося. В СРСР зберігався консервативний, непридатний механізм господарювання. Економічні реформи або зовсім захлинулись, або проводились непослідовно. Заклик органічно поєднати досягнення науково-технічної революції з перевагами соціалізму багато в чому залишився на папері. Численні програми й проекти, п'ятирічні плани на стали тією основою, на якій можна було б оперативно приймати неординарні рішення. Давався взнаки і низький рівень розробки валютно-фінансових проблем.
Економічна криза: дефіцит товарів; відмову або повільне впровадження нових технологій; невисока якість більшості товарів; продовольча криза, хронічна криза сільського господарства; прихована інфляція (зростання цін при незмінних розмірах заробітної плати; переважно екстенсивний шлях розвитку економіки; висока витратність виробництва, енергоємність і матеріалоємність продукції: появи тіньової економіки («цеховики»).
Політична криза: військові авантюри і нездатність їх вирішити (Афганістан, Ефіопія, Анголат.д.); Нездатність вищого керівництва реагувати на нові тенденції розвитку світу. "Старіння" керівництва на 1982 р. середній вік вищого керівництва перевищував 70 років); недієздатність законодавчих органів , всі найважливіші питання решалісьв вузькому колі вищого партійного керівництва; втрата динамічності в розвитку радянської моделі і, відповідно, її привабливості для інших країн; корупція у вищих ешелонах влади: хабарництво, криміналізація, просування по службових сходах за принципом знайомства, родинних зв'язків, особистої відданості ; посилення репресій проти інакодумців (дисидентів).
Ідеологічна криза: розчарування в правильності обраного шляху розвитку (побудова комунізму); відмінність між ідеологічними догмами і реаліями життя; усвідомлення нереальності досягнення мети побудови комунізму; зростання дисидентського руху та настрої в суспільстві, посилення ідеологічного тиску на суспільство.


http://vkontakte.ru/id18182352
 
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz