Все для історика
Четвер, 28.11.2024, 23:32
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Утворення польської ранньофеодальної держави 8 ст. - сер 12 - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Утворення польської ранньофеодальної держави 8 ст. - сер 12
EkzorДата: Вівторок, 28.12.2010, 22:02 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
У VI-X ст. польська група західних слов'ян досягла порівняно високого рівня розвитку продуктивних сил. Основою їх господарства було розвинене орне землеробство. У середині X ст., за свідченням Ібрахіма ібн Якуба, в Польщі вже було відомо трипілля. Найбільш поширеними сільськогосподарськими культурами були просо, пшениця, овес, ячмінь, жито, льон і коноплі. У VII-IX ст. у зв'язку з розкладанням сільської громади, а також в результаті прямого захоплення земель общинників знаттю в Польщі стала складатися феодальна власність на землю. Як і багато інших народів Європи, поляки перейшли від первіснообщинного ладу до феодального, минувши рабовласницький спосіб виробництва. Хоча польські племена і знали рабство, що з'явилося ще в період первіснообщинного ладу, однак воно не отримало у них подальшого розвитку. Надалі феодализирующейся знати «садила» рабів на землю, надаючи в їх користування невеликі ділянки.
Освіта держави в польських землях, яке відбувалося в умовах розпаду первісно-общинного ладу, було, так само як і в інших європейських країнах, процесом складним і тривалим. Об'єднання польських земель спочатку відбувалося навколо декількох Центрів. Згадувані в джерелах польські племена - поляни, куявяне, мазовшанами, ленчіцане, вісляне, поморяне, слензане та ін - були по суті справи об'єднаннями, пов'язаними з певною територією і виникли на основі існуючих раніше племінних союзів.
Близько середини IX ст. процес утворення держави в польських землях прийняв інший характер. Почалося об'єднання племен або племінних князівств. Спочатку це об'єднання йшло навколо двох основних центрів - князівства віслян в Малій Польщі і князівства полян у Великій Польщі. Після ж завоювання князівства віслян Велікоморавіей (близько 877 р.) центром створюваного держави стала Велика Польща. У другій половині X ст. після запеклої боротьби між окремими князівствами процес утворення давньопольське держави завершився. Першим його достеменно відомим князем був Мешко I (960-992) з роду Пястів.
Освіта щодо єдиного ранньофеодальної держави і подолання-племінної роздробленості зіграли значну роль у процесі консолідації населення цих земель у польську народність. На основі старих племінних діалектів почав формуватися єдиний давньопольське мову. У 966 р. Мешко I і польська знати прийняли християнство за західно обрядом. Ця обставина відкривало шлях для проникнення в Польщу впливу папського престолу і німецького духовенства, гальмував розвиток самобутньої польської культури. У IX-X ст. основну масу безпосередніх виробників у Польщі становили особисто вільні селяни-общинники - кметі. Свого найбільшого територіального розширення давньопольське держава досягла в правління сина Мешко I - Болеслава I Хороброго (992-1025). При ньому завершився процес об'єднання польських земель. У 999 р. він приєднав до Польської держави Краків і всю Краківську землю, одну з найбільш економічно розвинених польських земель, яка до того часу входила до складу Чеського князівства. При Болеславі Хороброму оформилася система державного управління ранньофеодальної Польщі. Місцеве управління спиралося на розгалужену систему гродів, на чолі яких стояли призначаються центральною владою правителі - комеси, пізніше названі каштелянів. У 1025 р. польський князь прийняв титул короля. При Болеславі III Кривоустого (1102-1138) давньопольське держава досягла останнього розквіту. Болеслав в 1109 відбив навалу німецького імператора, в 1122 році приєднав до Польщі практично всі Помор'я. Однак після його смерті, як у ті ж роки на Русі - після смерті Володимира Мономаха, в Польщі починається феодальна роздробленість. Згідно з «Статуту Болеслава Кривоустого» (1138), Польща була розділена між чотирма синами з титулом великого князя і великокнязівським долею.


http://vkontakte.ru/id18182352
 
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz