Все для історика
Неділя, 01.12.2024, 11:26
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Чорногорія, Хорватія, Боснія у кін. 18-19 ст. - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Чорногорія, Хорватія, Боснія у кін. 18-19 ст.
EkzorДата: Вівторок, 28.12.2010, 21:32 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
Тим часом єдиною силою, здатною зберігати мир між кланами, став православний митрополит в Цетіньє. Митрополит Данило I Петрович-Негош (правив у 1696-1735) використовував своє право відлучення від церкви для об'єднання племінних пологів і створив церковну і політичну владу, яка дісталася у спадок династією Петровичів (Негошей), з правом переходу влади від дядька до племінника. Петро I Петрович-Негош (роки правління 1782-1830) приєднав в 1796 Брду і ввів кодекс законів. Петро II Петрович-Негош (роки правління 1830-1851) - автор епічних поем «Гірський вінець» та «Промінь мікрокосму» - відкрив перші світські початкові школи, створив національну гвардію і Урядовий сенат старійшин племен. Відмовившись від духовного сану в 1852, Данило II Петрович (роки правління 1851-1860) оголосив себе першим світським правителем країни, ставши першим князем цього імені (Данилом I). 3 серпня 1860 він був убитий і князем став його племінник Нікола I Петрович. Чорногорія брала участь у Російсько-турецькій війні 1877-1878, де навіть на час змогла відвернути від Російської армії п'ятидесяти-тисячні сили турків і по Сан-Стефанський мирний договір 19 лютого (3 березня) 1878 вона отримувала прикордонні землі і вихід до моря з двома портами - Баром та Ульцине. 13 липня 1878 (тепер національне свято) по Берлінському трактату західні держави визнавали Чорногорію незалежною державою. Території ж вона отримувала менші, ніж по Сан-Стефанского мирного договору, хоча вихід до моря за нею залишався (тільки один порт - Бар). У 1888 Нікола I видав звід законів, розроблений на основі австро-угорського.
Згодом релігійна картина в Боснії і Герцеговині ускладнилася: з Дунаю прибутку до Сербії православні волохи для охорони кордонів з Австро-Угорщиною, і частина католиків Герцеговини перейшла у православ'я. 1831-1832 рр.. - Невдале повстання під керівництвом Хусейна Градашчевіча. У 1849 році відбувся заколот у зв'язку з введенням за десять років до цього закону «про рівність всіх підданих султана Османської імперії перед законом» та скасуванням в Боснії в 1848 році феодальних повинностей. Заколот підняли великі землевласники з-за того, що селяни тепер не зобов'язані були працювати на них безкоштовно. Через два роки заколот був придушений військами султана. У 1875 році спалахнуло нове повстання. Приводом до нього послужив неврожай, а причини були як економічними, так і політичними. Великі землевласники були незадоволені вкрай низькою ренти та законами 1839 і 1848 років, а люди бажали широкої автономії краю, або об'єднання з Сербією або Хорватією. У 1878 році відбувся Берлінський конгрес, на якому було вирішено передати Боснії і Герцеговини під управління Австро-Угорщини. У перші десятиліття під владою австро-угорського імператора Боснія і Герцеговина активно розвивалися. Будувалися залізниці, грунтувалися банки, відкривалися фабрики і заводи - в країні проходила індустріалізація. Незважаючи на це, в провінції установився напівколоніальний режим. Місцеві вихідці не могли працювати в адміністрації краю, так як там працювали тільки австро-угорці. Посилився політичне протистояння хорватів і сербів, так як і ті, і інші бажали приєднання цих територій, відповідно, до Хорватії та Сербії.
У 1797 р. після падіння Венеціанської республіки Австрія приєднала до імперії територію Далмації, а проте в ході послідували потім наполеонівських воєн в 1809 р. Далмація увійшла до складу Іллірійських провінцій наполеонівської Франції, також як і Дубровницька республіка, припинила на цьому своє існування. Після поразки Наполеона в 1815 р. Далмація і Дубровник возз'єдналися з континентальною Хорватією у складі Габсбурзької монархії, хоча після її перетворення в Австро-Угорщину в 1867 р. королівство Далмація виявилося в Цислейтанії (Австрія), а інша Хорватія в Транслейтанії (Угорщини). У середині XIX століття в Хорватії почалося національне відродження, багато в чому викликане спробами германізації і мадяризації хорватів. Видатним явищем стало культурне і політичний рух, що одержало назву ілліризм, що ставив своєю метою об'єднання всіх слов'ян на Балканах в одну державу, а також створення єдиного південно-слов'янської мови. Після поразки революції 1848 р. королівство Іллірія було скасоване і хорвати втратили значну частину своєї автономії, незважаючи на активну участь бана Йосипа Елачича у придушенні революції в Угорщині. Ілліризм був заборонений. Хорватська автономія у складі Угорщини була відновлена в 1868 р.; приморські області увійшли до складу коронної землі Австрійське Примор'я.


http://vkontakte.ru/id18182352
 
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz