Все для історика
Неділя, 01.12.2024, 12:08
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Події війни в 1914-1916 рр.: військ. та дип. аспект - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Події війни в 1914-1916 рр.: військ. та дип. аспект
TrynokДата: Неділя, 20.06.2010, 13:19 | Повідомлення # 1
Група: Гості





Кампанія 1914
Війна розгорталася на двох основних театрах військових дій - у Західній і Східній Європі, а також на Балканах, в Північній Італії (з травня 1915), на Кавказі та Близькому Сході (з листопада 1914 року) в колоніях європейських держав - в Африці, в Китаї, в Океанії. У 1914 році всі учасники війни збиралися закінчити війну за кілька місяців шляхом рішучого наступу; ніхто не чекав, що війна візьме затяжний характер.
Початок Першої світової війни
Німеччина, відповідно до заздалегідь розробленого плану ведення блискавичної війни, «бліцкригу» (план Шліффена), направила основні сили на західний фронт, сподіваючись до завершення мобілізації і розгортання російської армії швидким ударом розгромити Францію, а потім розправитися з Росією.
Німецьке командування мало намір завдати головного удару через Бельгію по незахищеному північ Франції, обійти Парижа з заходу і взяти французьку армію, головні сили якої були зосереджені на укріпленій східній, франко-німецькому кордоні, у величезний «котел».
1 серпня Німеччина оголосила війну Росії, в той же день німці без жодного оголошення війни вторглися в Люксембург.
Франція звернулася за допомогою до Англії, але англійський уряд 12 голосами проти 6 відмовило Франції в підтримці, заявивши, що «Франція не повинна розраховувати на допомогу, яку ми на даний момент не в змозі надати», додавши при цьому, що «якщо німці вторгнуться до Бельгії і займуть лише найближчий до Люксембургу "кут" цієї країни, а не узбережжі, Англія залишиться нейтральною ».
На що посол Франції у Великобританії, Камбіо, заявив, що якщо Англія зараз зрадить своїх союзників: Францію та Росію, - то після війни їй самій доведеться погано, незалежно від того, хто буде переможцем. Уряд Великобританії, фактично, підштовхнуло німців до агресії. Німецьке керівництво вирішило, що Англія у війну не вступить і перейшло до рішучих дій.
2 серпня німецькі війська остаточно окупували Люксембург, і Бельгії був висунутий ультиматум про пропуск німецьких армій до кордону з Францією. На роздуми давали лише 12 годин.
3 серпня Німеччина оголосила війну Франції, звинувативши її в «організованих нападах і повітряних бомбардуваннях Німеччини» і «в порушенні бельгійського нейтралітету».
3 серпня Бельгія відповіла відмовою на ультиматум Німеччині. Німеччина оголошує війну Бельгії.
4 серпня Німецькі війська ринули через бельгійську кордон. Король Бельгії Альберт звернувся по допомогу до країн-гарантів бельгійського нейтралітету. Лондон всупереч своїм попереднім заявам направив до Берліна ультиматум: припинити вторгнення в Бельгію або Англія оголосить війну Німеччині, - на що в Берліні заявили про «зраду» Після закінчення ультиматуму Великобританія оголосила війну Німеччині та направила на допомогу Франції 5,5 дивізій.
6 серпня Австро-Угорщина оголосила війну Росії.
Перша світова війна почалася.
Хід бойових дій
Перейшовши бельгійську кордон вранці 4 серпня, германська армія легко сміла слабкі заслони бельгійської армії і рушила вглиб Бельгії. Обходячи і блокуючи добре укріплені бельгійські фортеці: Льєж (упав 16 серпня, див: Штурм Льєжа), Намюр (упав 25 серпня) і Антверпен (упав 9 жовтня), - німці гнали перед собою бельгійську армію і 20 серпня взяли Брюсселя, в той ж дня вийшовши на бельгійсько-французький кордон.
14-24 серпня відбулося Прикордонне бій: в Арденнах, у Шарлеруа та Монса. Англо-французькі війська зазнали тяжкої поразки, втративши близько 250 тисяч чоловік, і німці з півночі широким фронтом вторглись у Францію, завдаючи головного удару на захід від, в обхід Парижа, беручи таким чином французьку армію в гігантські кліщі.
Німецькі армії стрімко йшли вперед. Англійські частини в безладі відступали до узбережжя, французьке командування, не сподіваючись утримати Париж, готувалося до здачі столиці, а уряд бігло в Бордо.
Але для завершення операції з обходу Парижа і оточенню французької армії у німців просто не вистачило сил. Війська, пройшовши з боями сотні кілометрів, вимотали, комунікації розтягнулися, нічим було прикривати фланги і виникають проломи, резервів не було, маневрувати доводилося одними і тими ж частинами, ганяючи їх туди-сюди, тому Ставка погодилася з пропозицією командувача, що здійснювала обхідний маневр, 1-й армії фон Клюков скоротити фронт наступу і не здійснювати глибокий охоплення французької армії в обхід Парижа, а повернути на схід на північ від французької столиці і вдарити в тил основних сил французької армії.
Але повертаючи на схід на північ від Парижа, німці підставляли свої правий фланг і тил під удар французької угруповання, зосередженої для оборони Парижа. Прикрити правий фланг і тил було нічим: 2 корпуси і кінна дивізія, спочатку призначалися для посилення наступаючого угруповання, були відправлені в Східну Пруссію, на допомогу терпить поразку 8-й німецької армії. Тим не менше, німецьке командування пішло на фатальний для себе маневр: повернуло війська на схід не доходячи до Парижа, сподіваючись на пасивність противника. Але французьке командування не могло не скористатися наданою можливістю і вдарило в неприкриті фланг і тил німецької армії. Почалася битва на Марні, в якій союзникам вдалося переламати хід бойових дій на свою користь і відкинути німецькі війська на фронті від Вердена до Ам'єна на 50-100 кілометрів тому. Після цього відбувся так званий «Біг до моря» - обидві армії намагалися оточити один одного з флангу, що привело лише до того, що лінія фронту вперлася в берег Північного моря.
На Східному фронті в цей час відбулося три великих битви між російською та німецькою арміями: Східно-Прусська операція 1914 року, Лодзинська операція і Варшавсько-Івангородська операція, в яких супротивники завдали один одному ряд чутливих ударів, і Німеччині довелося перекинути на схід підкріплення з Франції , що стало однією з головних причин її поразки на Марні. Зате в Галичину битві російська армія повністю розгромила єдиного союзника Німеччини - Австро-Угорщину, просунувшись углиб території супротивника до 350 км. До кінця року в Східній Європі, як і на заході, встановився позиційний фронт, але з важливим відзнакою - суттєвими розривами між арміями.
На сербському фронті справи йшли для австрійців невдало. Незважаючи на велику чисельну перевагу, їм вдалося зайняти знаходився на кордоні Белград тільки 2 грудня, але
15 грудня серби відбили Белград і вибили австрійців зі своєї території.
Бойові дії на морі
З початком війни німецький флот розгорнув крейсерські дії по всьому Світовому океану, що, однак, не призвело до суттєвого порушення торгового судноплавства її противників. Тим не менше, для боротьби з німецькими рейдерами була відвернута частина флоту країн Антанти. Німецької ескадрі адмірала фон Шпеє вдалося завдати поразки англійської ескадрі в бою у мису Коронель (Чилі) 1 листопада 1914 року, але пізніше вона сама була розгромлена англійцями в Фолклендському бою 8 грудня 1914.
У Північному морі флоти протиборчих сторін здійснювали набігові дії. Перше велике зіткнення сталося 28 серпня 1914 біля острова Гельголанд (Гельголандько бій). Перемогу отримав англійський флот.
31 травня 1916 відбулося Ютландська битва - найбільше в Першій світовій війні зіткнення головних сил Англії і Німеччини. Результат бою залишився невизначеним, обидві сторони оголосили про свою перемогу: Німеччина - у зв'язку зі значними втратами англійського флоту, а Великобританія - у зв'язку з явною нездатністю флоту Німеччини прорвати британську блокаду. Британський флот зберіг панування на морі до кінця війни.
Кампанія 1915
Дуже скоро після початку війни стало ясно, що зіткнення візьме затяжний характер. Неузгоджені дії країн Антанти, що володіли перевагою, дозволяли Німеччини - основний військовій силі Троїстого союзу - вести війну на рівних. Вперше в цій війні військові дії стали по-справжньому масовими.
У 1915 році Німеччина вирішила завдати основний удар на Східному фронті, намагаючись вивести Росію з війни.
Німецьке командування запланувало влаштувати російської армії гігантські «Канни». Для цього передбачалося поруч потужних флангових ударів зі Східної Пруссії та Галичини прорвати оборону російської армії і оточити в Польщі її основні сили.
У ході Серпневій операції, званої також зимовим боєм у Мазур, німецьким військам вдалося вибити 10-у російську армію зі Східної Пруссії і оточити 20-й корпус цієї армії. Однак прорвати російський фронт німці не змогли. Подальше наступ німців у районі Прасниша зазнало серйозну невдачу - в битві німецькі війська були розбиті і відкинуті назад у Східну Пруссію.
Взимку 1914-1915 років йшло битва між росіянами і австрійцями за перевали в Карпатах. 10 (23) березня завершилася Облога Перемишля - капітулювала важлива австрійська фортеця з гарнізоном у 115 тис. чоловік.
Наприкінці квітня німці завдали чергового потужного удару в Східній Пруссії і на початку травня 1915 прорвали російський фронт в районі Мемеля-Лібави. У травні німецько-австрійським військам, зосередив переважаючі сили в районі Горлиці, вдалося прорвати російський фронт у Галичині. Після цього, щоб уникнути оточення, почалося спільне стратегічне відступ російської армії з Галичини та Польщі. 23 серпня 1915 Микола II прийняв на себе звання Верховного головнокомандуючого, змінивши на цій посаді Великого князя Миколи Миколайовича, який був призначений командувачем Кавказьким фронтом. Начальником штабу ставки Верховного головнокомандувача був призначений М. В. Алексєєв. Під час свенцянсьКому прориву 8 вересня - 2 жовтня німецькі війська були розбиті і їх наступ було зупинено. Сторони перейшли до позиційної війни.
Хоча в ході кампанії 1915 Німеччини та її союзникам вдалося просунутися вглиб російських володінь, розгромити російську армію і вивести Росію з війни їм не вдалося.
На Західному фронті відбулися бої у Нев-Шапель і друге битва при Іпрі, де вперше німецькими військами була застосована газова атака.
З метою виведення Туреччини з війни англо-французькі війська спробували провести операцію із захоплення чорноморських проток і Стамбула. Висадивши десант на Галліпольський півострові (Дарданелльская операція) 19 лютого 1915, вони протягом усього року безуспішно намагалися зламати опір турецьких військ. Проте, зазнавши великих втрат, країни Антанти наприкінці 1915 року були змушені евакуювати свої війська в Грецію.
В кінці 1915 року Німеччини та Австро-Угорщини, за підтримки вступила у війну 14 жовтня Болгарії, вдалося розбити Сербію і захопити всю її територію. Щоб протидіяти німецько-австрійським військам на Балканах Великобританія і Франція висадили десант у районі Салонік, створивши Салонікського фронт, а італійські війська висадилися в Албанії.
На Кавказькому фронті в липні російські війська відбили наступ турецьких військ в районі озера Ван, поступившись при цьому частина території (Алашкертская операція). Бойові дії поширилися на територію Персії. 30 жовтня російські війська висадилися в порту Ензелі, до кінця грудня розгромили протурецької збройні загони і взяли під контроль територію Північної Персії, запобігши виступ Персії проти Росії і забезпечивши лівий фланг Кавказької армії.
23-26 листопада (6-9 грудня) 1915 року в штабі французької армії в шантільї відбулася друга Міжсоюзницькій конференція. Вона визнала за необхідне почати підготовку до узгодженого наступу всіх союзних армій на трьох головних театрах - французькою, російською та італійською.
Вступ у війну Італії
З початком війни Італія залишилася нейтральною. 3 серпня 1914 італійський король повідомив Вільгельму II, що умови виникнення війни не відповідають тим умовам в договорі про Троїстого союзу, при яких Італія повинна вступити у війну. Того ж дня італійський уряд опублікувало декларацію про нейтралітет. Довгий час тяглися переговори між Італією та центральними державами і країнами Антанти. Нарешті, 26 квітня 1915 року був укладений Лондонський пакт, за яким Італія зобов'язалася протягом місяця оголосити війну Австро-Угорщини, а також виступити проти всіх ворогів Антанти. У якості «плати за кров» Італії був обіцяний ряд територій. Англія надала Італії позику в 50 млн фунтів.
Тоді Німеччина домоглася від Австро-Угорщини обіцянки передати Італії населені італійцями території, якщо Італія збереже нейтральність. Німецький посол Бюлов повідомив про цю обіцянку лідеру італійських нейтралістов Джолітті. Джолітті підтримало 320 із 508 депутатів італійського парламенту. Прем'єр-міністр Саландра подав у відставку. Проте у цей момент прихильники війни на чолі з соціалістом Беніто Муссоліні і Габріеле д'Аннунціо організували демонстрації проти парламенту і «нейтралістов». Король не прийняв відставки Саландри, а Джолітті був змушений покинути Рим. 23 травня Італія оголосила війну Австро-Угорщини.
Кампанія 1916
Не домігшись рішучого успіху на Східному фронті в кампанії 1915 року, німецьке командування вирішило в 1916 році завдати основний удар на заході і вивести з війни Франції. Воно заплановано потужними фланговими ударами в основу Верденська виступу зрізати його, оточивши всю Верденська угруповання противника, і створити, тим самим, величезний пролом в обороні союзників, через яку потім передбачалося завдати удару у фланг і тил центральним французьким арміям і розгромити весь фронт союзників.
21 лютого 1916 німецькі війська почали наступальну операцію в районі фортеці Верден, що отримала назву Битва при Вердені. Після запеклих боїв з величезними втратами з обох сторін німцям вдалося просунутися на 6-8 кілометрів вперед і взяти деякі з фортів фортеці, але їх наступ було зупинено. Ця битва тривала до 18 грудня 1916 року. Французи і англійці втратили 750 тис. осіб, німці - 450 тис.
У ході Верденська битви вперше застосовувалося нову зброю з боку Німеччини - вогнемет. У небі над Верденом вперше в історії війн були відпрацьовані принципи ведення бойових дій літаків - на боці військ Антанти билася американська ескадрилья «Лафайєт». Німці вперше почали застосовувати літак-винищувач, в якому кулемети стріляли крізь обертається пропелер, не пошкоджуючи його.
3 червня 1916 почалася велика наступальна операція російської армії, що отримала назву Брусиловський прорив по імені командувача фронтом О. О. Брусилова. В результаті наступальної операції Південно-Західний фронт завдав тяжкої поразки німецьким та австро-угорським військам в Галичині та Буковині, загальні втрати яких склали більше 1,5 млн людей. У той же час Нарочская і Барановицька операції російських військ закінчилися безуспішно.
У червні ж почалася Битва при Соммі, яка тривала до листопада, в ході якої вперше були застосовані танки.
На Кавказькому фронті в січні-лютому в Ерзурумська битві російські війська вщент розгромили турецьку армію і оволоділи містами Ерзерум і Трапезунд.
Успіхи російської армії спонукали Румунію виступити на боці Антанти. 17 серпня 1916 був укладений договір між Румунією і чотирма державами Антанти. Румунія брала зобов'язання оголосити війну Австро-Угорщини. За це їй були обіцяні Трансільванія, частина Буковини і Банат. 28 серпня Румунія оголосила Австро-Угорщини війну. Однак під кінець року румунська армія була розбита і велика частина території країни була окупована.
Військова кампанія 1916 ознаменувалася важливою подією. 31 травня - 1 червня відбулося найбільше за всю війну Ютландська морська битва.
Усі попередні описані події продемонстрували перевагу Антанти. До кінця 1916 обидві сторони втратили убитими 6 млн чоловік, близько 10 млн було поранено. У листопаді-грудні 1916 року Німеччина і її союзники запропонували світ, але Антанта відхилила пропозицію, вказавши, що світ неможливий «до тих пір, поки не забезпечено відновлення порушених прав і свобод, визнання принципу національностей і вільного існування малих держав».
 
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz