Все для історика
Неділя, 01.12.2024, 12:11
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Міжнародне становище Франції на початку ХХ ст. Зовн політика - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Міжнародне становище Франції на початку ХХ ст. Зовн політика
EkzorДата: Неділя, 20.06.2010, 00:37 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
Думка про зближення з Великобританією висловлювалася у Франції ще в кінці XIX ст. Ідея зближення з Англією зародилася і у деяких дипломатів.
У розпал війни, в січні 1901 р., померла королева Вікторія, і на англійський престол вступив її син Едуард VII. Думка про поліпшення відносин з Францією зародилася у нього давно. Будучи наслідним принцом, він вразив Лубе, коли невдовзі після його обрання несподівано з'явився в Єлисейський палац, та ще й у дорожньому костюмі. У бесіді з Лубе принц Уельський висловив побажання поліпшити відносини між Францією і Англією, керуючись не особистими міркуваннями, а інтересами британських правлячих класів, які все більше усвідомлювали, що найбільш сильним їхнім ворогом стає Німеччина.
Це що намічалося зміна позиції Англії не пройшло повз увагу Німеччини, яка несподівано в кінці 1899 р. відкликала свого посла у Франції Мюнстера, не без підстав вважаючи, що він помиляється у своїх оцінках франко-англійських відносин. На його місце був призначений колишній посол в Петербурзі князь Радолін, зустрінутий в Парижі досить сухо. Незабаром після цього Вільгельм II 5 березня 1901 відвідав французьке посольство в Берліні й заходився переконувати посла Ноайля, що Росія користується французькими грошима, не даючи нічого натомість, не надавши Франції допомоги навіть під час Фашодского конфлікту. Німецький імператор, уявили себе німецьким Талейраном, намагався підірвати франко-російський союз. Він особливо прагнув до цього, переконавшись у недосяжність угоди з Англією.
Поставивши собі за мету відірвати Росію від Франції, Вільгельм загравав з нею, використовуючи свої родинні зв'язки з Миколою II. Він навмисно влаштував традиційний при прусському дворі обід в день народження царя 18 травня не в Берліні, а в Меці. Російський посол граф Остен-Сакен відразу відгукнувся на запрошення, але в Парижі були обурені. Коли ж Микола прийняв запрошення Вільгельма прибути влітку на маневри німецького флоту в Кілі, Делькассе стривожився. Повернувшись за півтора місяці до описуваних подій з Петербурга, він тепер наказав своєму послові негайно вирушити до нового російській міністру закордонних справ Ламздорфу, сповістити його про крайній хвилюванні у Франції і просити повідомити офіційну дату візиту до Франції царя до того, як він зустрінеться з німецьким імператором . Микола II прийняв запрошення відвідати Францію у вересні 1901
Одночасно зі зміцненням франко-російського союзу французька дипломатія прагнула поліпшити відносини зі своїми сусідами на півдні - Італією та Іспанією. Для цього треба було спробувати відірвати Італію від Троїстого союзу. Здійснення цього завдання було доручено головним чином французького посла в Італії К. Барреру. Син політичного супротивника Наполеона III, Баррера виховувався в Англії і почав свою кар'єру в якості журналіста газети «Таймс». Гамбетта залучив його до дипломатичної діяльності. Призначений послом у Рим в 1897 р., Баррера зберігав свій пост до 1924 Зарубіжна історіографія дає високу оцінку цьому дипломатові, підкреслюючи його великий вплив на політичних діячів Італії. Сутність французької політики по відношенню до Італії, яка полягає у змові між цими державами про розподіл колоніальних територій і в фінансовому тиску на неї, відверто висловив в інструкціях французького посла в Римі міністр закордонних справ Рібо: «Наша політика має полягати в тому, щоб бути люб'язними з Італією, не зачіпаючи її, але разом з тим не надавати їй жодних позик до тих пір, поки вона не переконається у безплідності свого союзу з Німеччиною та Австро-Угорщиною ».
У 1898 р. було укладено франко-італійський торговельний договір, що поклав кінець жорстокої семирічної митної війні між ними. Перше секретна угода між Францією і Італією стосувалося розділу сфер їх впливу на північному узбережжі Африки. Італія визнавала за Францією свободу дій в Марокко, замість чого отримувала згоду на свободу дій в Триполітанії. Угода була укладена у формі обміну 1 січня 1901 листами, датованими 14 і 16 грудня 1900 р., між Баррерой і міністром закордонних справ Італії Вісконті-Веноста.
Прагнучи шляхом таємних угод з Італією забезпечити собі захоплення в недалекому майбутньому Марокко, французька дипломатія не забувала і про необхідність врегулювати свої відносини з іншою своєю південною сусідкою - Іспанією. Переговорами з цією країною з початку 1901 займався особисто Делькассе, оскільки французький посол у Мадриді не користувався достатнім впливом. 6 жовтня 1904 було підписано франко-іспанське угоду про Марокко. Домовившись про частку Іспанії в Марокко (район Сеути і вздовж Середземного моря проти Гібралтару), французи запросили в травні - червні наступного року короля Іспанії відвідати Париж. Цей візит свідчив про зміцнення франко-іспанських відносин.
У цю пору британська дипломатія приступала до вербування союзників проти Німеччини. Після того як в 1902 р. Англія уклала союз із Японією і забезпечила таким чином свої далекосхідні інтереси, після того, як у тому ж 1902 вона позбулася нарешті від турбот в Південній Африці, англійська дипломатія взялася за підготовку до боротьби зі своїм головним конкурентом . Найбільше непокоїло англійський імперіалізм створення потужного німецького флоту. Вже протягом 90-х років минулого століття Англія і Німеччина були антагоністами. Але тоді вони ще шукали шляхів до подолання антагонізму і навіть намагалися говорити про союз. Тепер мова йшла вже про інше - про підготовку до рішучої сутичці в майбутньому.
Російсько-японська війна прискорила створення англо-французької Антанти і мала значний вплив на перегрупування сил навколо двох ворожих центрів - Німеччини та Англії. Російсько-японська війна затримала розвиток переговорів Англії з Росією. Але зате вона спонукала англійську дипломатію поквапитися зі зближенням з Францією. Для Франції питання про зближення з Англією набував все більшої гостроти, оскільки з виникненням війни Франція виявлялася наодинці зі своїм головним супротивником - Німеччиною.
8 квітня 1904 було підписано угоду між Англією і Францією, відоме під назвою «Сердечне згоду». Воно поклало початок існуванню Антанти. Вона була покликана усунути давнє англо-французьке суперництво в Єгипті, а також в Марокко та інших районах. Усуваючи взаємні чвари, сторони створювали для себе можливість спільно діяти проти Німеччини.
Після закінчення російсько-японської війни і позики 1906 військове і дипломатичне співробітництво Франції і Росії знову зміцнюється. У військовій царині - це систематичне нарада генеральних штабів двох країн, в дипломатичній - спільні позиції в період першого марокканського кризи. Марокканський криза закінчилася перемогою французької дипломатії і привів до більш тісного зближення Франції, Росії та Англії перш за все у військових питаннях.
Французька дипломатія, уклавши договір про Антанті, вжила заходів до прискорення укладення англо-російської угоди, до чого прагнула і Англія. Нова угруповання остаточно оформилася 31 серпня 1907 з підписанням англо-російського угоди щодо врегулювання розбіжностей обох держав у Персії, Афганістані та Тибеті. Зі створенням Антанти 1907 два ворожі блоки держав були остаточно визначені.


http://vkontakte.ru/id18182352
 
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz