Все для історика
Понеділок, 25.11.2024, 08:55
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Експеримент як метод емпіричного пізнання - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Експеримент як метод емпіричного пізнання
EkzorДата: Неділя, 08.01.2012, 18:22 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
Експеримент - активне і цілеспрямоване вмешательство у перебіг досліджуваного процесу, відповіднихющее зміна об'єкта або його відтворення у спеціально створених і контрольованих умовах. Таким образом, в експерименті об'єкт або відтворюється искусственно, або ставиться в певним чином задані приловія, що відповідають цілям дослідження. У ході експерименту об'єкт, що вивчається ізолюється від впливу побічних, затемнюють його сутність обставин і представляється в «чистому вигляді». При цьому конкретні умови експеримента не тільки задаються, а й контролюються, модернізаціїзіруются, багаторазово відтворюються.
Кожен науковий експеримент завжди прямує какой-небудь ідеєю, концепцією, гіпотезою. Без ідеї у голові, говорив І. П. Павлов, не побачиш факту. Дані експерименту завжди так чи інакше «теоретично навантани» - від його постановки до інтерпретації його результатів.
Основні особливості експерименту:
а) більш активне (чим при спостереженні) ставлення до об'єкта, аж до його зміни і перетворення;
б) багаторазова відтворюваність досліджуваного об'єктів та за бажанням дослідника;
в) можливість виявлення таких властивостей явищ, які не спостерігаються в природних умовах;
г) можливість розгляду явища в «чистому вигляді» шляхом ізоляції його від ускладнюють і маскують його хід обставин або шляхом зміни, варіювання усних умов експерименту;
д) можливість контролю за «поведінкою» об'єкта вислідування і перевірки результатів.
Основні стадії здійснення експерименту: плануванвання і побудова (його мета, тип, засоби, методи проведення і т. п.), контроль, інтерпретація результатівтов. Експеримент має дві взаємопов'язані функції: досвідчена перевірка гіпотез і теорій, а також формуванніня нових наукових концепцій. Залежно від цих функцій виділяють експерименти: дослідницькі (попозовні), перевірочні (контрольні), які відтворюють, ізолюючі і т. п.
За характером об'єктів виділяють фізичні, хімічної докі, біологічні, соціальні і т. п. експерименти. Важливе значення у сучасній науці має вирішальний експеримент, метою якого є спростування однієї і підтвердження інший з двох (або декількох) Соперництво концепцій. Це відмінність щодо: експерімент, задуманий як підтверджуючий, може за результатами виявитися спростовує і навпаки. Але в любому випадку експеримент полягає в постановці конкретних питань природі, відповіді на які повинні дати інформацію про її закономірності.
Один з простих типів наукового експерименту - якість жавного експеримент, який має на меті встановити наявки або відсутність передбачуваного гіпотезою або теорією явища. Більш складний кількісний експеримент, ви є кількісне визначення будь-якого властивості досліджуваного явища.
Широке поширення в сучасній науці отричил уявний експеримент - система розумових процедур, що проводяться над ідеалізованими об'єктами. Уявний експеримент - це теоретична модель реальних експериментальних ситуацій. Тут учений оперирілої не реальними предметами і умовами їх существованя, а їх концептуальними образами.
Все ширше розвиваються соціальні експерименти, которие сприяють впровадженню в життя нових форм соціальної організації та оптимізації управління суспільством. Об'єкт соціального експерименту, в ролі якого виступає певна група людей, є одним з учасників експерименту, з інтересами якого доводиться рахуватися, а сам дослідник виявляється включеним в досліджувану їм ситуацію.


http://vkontakte.ru/id18182352
 
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz