Все для історика
П`ятниця, 29.11.2024, 00:23
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Теорія та її функції - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Теорія та її функції
EkzorДата: Неділя, 08.01.2012, 18:16 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
Теорія - Це найбільш адекватна форма наукового пізнання, система достовірніх, глибоких та конкретних знань про дійсність, Яка МАЄ струнку логічну структуру І дає цілісне, синтетичність уявлення про закономірності та суттєві характеристики об'єкта. Теорія на відміну від гіпотезі є знан ¬ ням достовірнім, істінність якого доведена І перевірена практикою. Від Інших відів достовірного знання теорія відрізняється своєю точно логіч ¬ ною організацією І Своїм об'єктивним змістом, а Відповідно І своїмі пізнавальнімі функціямі. Теорія дає змогу зрозуміті об'єкт пізнання в Його внутрішніх зв'язках І цілісності, пояснює багатоманітність наявні
фактів І Може передбачити Нові, ще невідомі, прогнозуючого поведінку систем у майбутне. Дві найважлівіші функції Теорії - пояснення та передбачення.
Усі форми наукового пізнання (ідея, проблема, гіпотеза, Концепція, теорія) діалектічно взаємопов'язані, І взаємообумовлюють одна одну.
Таким чином, теорія (незалежно від свого типу) має такі основні особливості:
1. Теорія - це не окремі взяті достовірні на ¬ учние положення, а їх сукупність, цілісна органі ¬ чна розвивається. Об'єднання знання в ті ¬ орію проводиться перш за все самим предметом дослі ¬ нання, його закономірностями.
2. Не всяка сукупність положень про вивчається предмет є теорією. Щоб перетворитися в теорію, знання повинно досягти в своєму розвитку певного ступеня зрілості. А саме - коли воно не просто опи ¬ писують певну сукупність фактів, а й пояснив ¬ ет їх, тобто коли знання розкриває причини і законо ¬ мірності явищ.
3. Для теорії обов'язковим є обгрунтування, доказ що входять до неї положень: якщо немає обо ¬ снованіі, немає і теорії
4. Теоретичне знання має прагнути до пояснити ¬ нению як можна більш широкого кола явищ, до не ¬ безперервному поглибленню знань про них.
5. Характер теорії визначається ступенем обгрунтований ¬ ності її визначального початку, що відображає фундаментальні закономірність даного предмета.
До числа основних функцій теорії можна віднести на ¬ дують:
1. Синтетична функція - об'єднання окремих достовірних знань в єдину, цілісну систему.
2. Пояснювальна функція - виявлення причинних та інших залежностей, різноманіття зв'язків даного явле ¬ ня, його істотних характеристик, його походження і розвитку, і т. п.
3. Методологічна функція - на базі теорії фор ¬ Муліро різноманітні методи, способи і прийоми дослідницької діяльності.
4. Передбачувальна - функція передбачення. На ос ¬ нованіі теоретичних уявлень про «готівковому» со ¬ стоянні відомих явищ робляться висновки про істота ¬ вання невідомих раніше фактів, об'єктів або їх властивостей, зв'язків між явищами і т. д. Передбачення про майбутній стан явищ (на відміну від тих, які існують, але поки не виявлені) називають науковим передбаченням.
5. Практична функція. Кінцеве призначення будь-якої теорії - бути втіленою в практику, бути «керівництвом до дії» щодо зміни реальної дей ¬ ствительности. Тому цілком справедливим є твердження про те, що немає нічого практичніше, ніж хороша теорія. Але як з безлічі конкуруючих теорій вибрати гарну?
Як вважає К. Поппер, важливу роль при виборі теорій грає ступінь їхньої можливості перевірки: чим вона вища, тим біль ¬ ше шансів вибрати хорошу і надійну теорію. Так на ¬ зване «критерій відносної прийнятності», соглас ¬ но Поппера, віддає перевагу тій теорії, яка: а) повідомляє найбільшу кількість інформації, тобто
Основні відмінності теорії і методу полягають у наступних ¬ щем: а) теорія - результат попередньої діяльності, ме ¬ тод - вихідний пункт і передумова подальшої діяль ¬ ності, б) головні функції теорії - пояснення та передбачення (з метою відшукання істини, законів, причи ¬ ни і т. п.), методу - регулювання і орієнтація діяльності;
в) теорія - система ідеальних образів, що відображають сущ ¬ ність, закономірності об'єкта, метод - система регулятив-вів, правил, інструкцій, які виступають в якості репетую ¬ дія подальшого пізнання і зміни дійсності;
г) теорія націлена на вирішення проблеми - що собою пред ¬ новить даний предмет, метод - на виявлення способів і механізмів його дослідження та перетворення.


http://vkontakte.ru/id18182352
 
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz