Все для історика
Понеділок, 25.11.2024, 08:00
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна «Руський острів» - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
«Руський острів»
EkzorДата: Середа, 04.01.2012, 17:21 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
У цьому плані досить цікавими є пошуки рядом дослідників так званого "руського острова", або "варязького острова", який, за літописами, став притулком для наших предків. Ще арабські джерела IX ст. вказували на його існування і на те, що саме на ньому жили давньослов'янські племена під об'єднуючою назвою "русь". Цей острів, на думку деяких авторів, знаходився на Середньому Подніпров'ї, оскільки літописець записав: "...и придоша к реце Днепру на Заруб к острову Варяжскому".
Висловлюється цілком слушна думка про те, що в давні часи Дніпро нижче Канева розділявся на два рукави. Причому, вони були позмінно головним руслом Дніпра. Важливішим був правий рукав, що протікав на руслах нинішніх річок Рось, Ірдинь, Тясмин. В результаті якихось природних явищ, можливо, могутнього розливу, Дніпро з початку нинішнього тисячоліття зайняв лівий рукав, де й протікає донині По берегах ймовірного правого рукава можна спостерігати високий правий, характерний для річок, що течуть на південь, берег, навіть у тих місцях, де немає річок. Ґрунти тут піщані, що також підтверджує цю тезу.
І лівий, і правий рукави русел Дніпра були заболочені, зарослі очеретами та чагарями, що помітно і в наш час. Між рукавами Дніпра виділявся заболочений, покритий лісом острів, що тягнувся на десятки кілометрів. Про нього писав у 1852 році керуючий справами Київської губернії І. Фундуклей: "При м. Мошнах Дніпро повинен був розділятися на два рукави, з яких один протікав нинішнім руслом, а другий, головний, ішов по улоговині Ірдинського болота, мимо м. Сміла, біля підніжжя висот, що мають на всьому своєму протязі характер нагірного берега Дніпра" [10].
Про так званий "варязький острів" у зв'язку з розселенням там народу "рос" або "рус" писав середньоазійський вчений IX ст. Аль-Хорезмі в своєму географічному творі "Книга картини землі", а також Ібн-Хордадбех.
Окремі дослідники вважають, що цей острів знаходився навпроти устя Трубежа, біля Зарубського броду, у XVIII ст. носив назву Гусинець, нині затоплений водами Канівського водосховища. І хоча у ряду вчених виникає сумнів, що саме тут на Середньому Подніпров'ї знаходився так званий "варязький острів", та безумовно те, що землі між лівим і правим рукавами Дніпра в давні часи були добре захищені природно і у важкі часи ставали притулком для населення. Так було в часи нападів південних кочівників, монголо-татарської навали, формування українського козацтва.
Нині землі між правим і лівим рукавами Дніпра значно змі¬нилися. Осушено притясминські землі, заліснено благородними породами дерев схили ярів та балок, вирубано дикі чагарі, стало менше боліт, балок, яруг. Та все ж і нині добре помітні природні бастіони, що вражають сучасників. Це відроги найбільшого у Европі яру, що проходить Канівським пасмом, труднодоступні ірдинські болота, круті схили Мошногір'я.


http://vkontakte.ru/id18182352
 
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz