Все для історика
Четвер, 28.11.2024, 23:25
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Зміст дискусії щодо виникнення міста Черкаси - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Зміст дискусії щодо виникнення міста Черкаси
EkzorДата: Середа, 04.01.2012, 17:13 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
Дискусія про виникнення міста Черкаси має давні корені. Дуже часто дослідники, що займалися цією проблемою наводили одні і ті ж писемні джерела, по різному їх тлумачучи. Висловлювалися думки, версії, в яких розходження в термінах появи міста сягали біля тисячі років. Наскрізна теза, яка єднала всіх науковців, краєзнавців, що вивчали цю проблему, було твердження про те, що місто Черкаси має багатовікову історію, вигідне географічне положення, захищенність території. Певні археологічні знахідки повинні були переконати в цьому.
Зміст дискусії про заснування міста Черкаси та походження його назви викладений в серії публікацій науковців та краєзнавців Тканка О., Фесенка М., Горленка Ф., Пономаренка М., Найдена Є., Стрижака А., Янка Н, Чабана А, Кругляка А, Сердюка О., Реця С, Соси Н, Жука П., Сизоненко Г., КарпенкаМ, ЧерченкаЮ., Мариновського Ю., які були надруковані починаючи з 1957 року до нашого часу в республіканській та місцевій пресі, в "Українському історичному журналі", в окремих брошурах та путівниках. Найбільшого пожвавлення дискусія з приводу заснування міста Черкаси набула на початку 80-х років. Для підведення її підсумків була створена спеціальна комісія. До складу комісії були включені представники всіх груп дослідників, які стояли на захисті тих чи інших версій. За пропозицією комісії в 1975-1980 році, а також з 1982 по 1984 роки в місті працювала спеціальна археологічна експедиція інституту археології АН України. В пошук джерельної бази були включені відділи джерелознавства та історичного краєзнавства Інституту історії АН УРСР.
В процесі роботи комісії була також проаналізована більшість публікацій наукового, краєзнавчого та публіцистичного характеру з вказаної проблеми.
Про результаті проведеної роботи комісія проінформувала членів рад інститутів археології та історії АН СРСР. Остаточні підсумки проведеної роботи були заслухані 2 лютого 1985 року на Вченій раді Інституту історії АН України, де були схвалені її результати. Важливість остаточного вирішення питання про дату заснування міста була зумовлена перш за все великою розбіжністю думок, гостротою дискусії, спробами тих чи інших дослідників використати свою версію для обгрунтування тверджень з інших проблем, які є основопожними в історії України, зокрема, про вирішальне значення для формування українського етносу чорноклобуцького елементу, про виникнення і формування українського козацтва, про роль і місце південних рубежів Київської держави, початок литовської експансії на українські землі тощо.
Важливість цього питання була обумовлена й тим, що протягом тривалого часу населення Середнього Подніпров'я носило назву "черкаси". Тобто, постало питання, який же зв'язок між назвою міста та назвою населення, що є первісним. За І. Болтіним, Черкаси засновано у 80-х роках ХІІІ ст. На остаточне рішення про встановлення часу заснування міста Черкаси вирішальне значення мало крім висновків комісії, поглиблене вивчення джерельної бази, результатів археологічних досліджень, а також основоположних досліджень істориків минулого. Сприяли утвердженню єдиної точки зору змістовні публікації у місцевій пресі, "Українському історичному журналі" заслужених краєзнавців України. М.Ф. Пономаренка, П.П. Соси. Так було визнано одним із головних писемних джерел запис Густинського літопису, який вперше згадує місто Черкаси поряд з Києвом, Каневом, Житомиром та Овручем у 1305 році. Були враховані також архівні документи 30-х років XIV ст. Так, зокрема, в Архівах Південно-Західної Русі зафіксовано такий запис про природу походження Черкас та Канева. "князь великій Гедимин, завоевавший над морем Кафу и весь Перекоп и Черкасы Пятигорское, и приведши Черкасов часть... посадил их на Днепре, где теперь Черкасы сидят, а Слепородцев... у Каневе. Чимало дослідників у своїх роботах, які вже згадувалися, висловлюють думку, що місто Черкаси було засноване наприкінці XIII ст. місцевим населенням, яке хоронилося від монголо-татарських загарбників.
Ця версія знаходить підтвердження в ряді писемних джерел, а також обґрунтовується археологічними знахідками, що віднайдені на території міста. Виходячи з комплексу даних, які були на той час, Інститут історії АН УРСР, Інститут археології АН УРСР в 1985 році визнали, що час заснування міста Черкаси відноситься до вісімдесятих років XIII ст. В науковій записці Інституту історії АН УРСР, Інституту археології АН УРСР про час виникнення м. Черкаси сказано: "на території сучасного міста Черкаси відомі археологічні пам'ятки різних історичних періодів від епохи неоліту до скіфського часу, а також слов'янські пам'ятки до VII ст. нашої ери, які висвітлюють історію території, але не мають відношення до формування міста Черкаси. Пам'ятки наступного часу відомі тут лише з XIII ст.
На основі виявлених археологічних матеріалів неперервний розвиток міста простежується тільки з кінця XIII ст.


http://vkontakte.ru/id18182352
 
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz