WARNING | Дата: П`ятниця, 31.05.2013, 18:04 | Повідомлення # 1 |
Курінний отаман
Група: Користувачі
Повідомлень: 128
Статус: Offline
| Для ісламу характерно нормативне регулювання усього життя людини - починаючи від її народження і до смерті. Це регулювання здійснюється за допомогою шаріату. Шаріат-це сукупність юридичних норм, моральних принципів і правил поведінки мусульманина.
Головними частинами шаріату є Коран і Сунна, які доповнені постановами перших чотирьох праведних халіфів, творами релігійних авторитетів, їх працями з фікху (мусульманському праву) і практикою шаріатських судів. Шаріат, або Закон ісламу, передбачає чотири типи прав:
права Бога, які повинен поважати кожен;
права особистості;
права оточуючих людей;
права всіх творінь Божих.
Причому шаріат деталізує кожну норму права до найдрібніших подробиць. Так, наприклад, існують правила харчування: заборонено їсти м'ясо полеглих тварин і птахів, свинину, а також м'ясо будь-якої тварини, при заколювання якого зверталися з молитвою чи не до Аллаху, а якому-небудь іншому божеству. Є правила ритуального обмивання, правила здійснення намазу, дотримання посту і т.п. У шаріаті діють детально розроблені системи кримінального та цивільного права та процесу.
Всі можливі вчинки мусульманина поділяються на п'ять категорій:
фарз - строго обов'язкові, запропоновані діяння;
мандуб - схвалювані, але не обов'язкові діяння;
харам - категорично заборонені дії;
макрух - незаборонені, але несхвалювані дії;
мубах - дії, до яких іслам ставиться нейтрально.
На відміну від нормативних установлень інших релігій шаріат враховує обставини життя, і тому нормативність не носить абсолютного характеру. Так, наприклад, вагітні жінки звільняються від обов'язкового посту в місяць рамадан і можуть цей пост вчинити на інший час. Ненавмисне порушення посту також не є порушенням. Голод та інші вимушені обставини дозволяють мусульманинові харчуватися забороненою їжею: "Хто ж змушений, не будучи нечестивцем і злочинцем, - немає гріха на тому: адже Аллах прощаючий, милосердний!" [Коран 2:168 (173)].
Громадянське суспільство в ісламських державах співпадає з ісламською громадою, яка контролює дотримання норм шаріату: "... і нехай буде серед вас громада, яка закликає до добра, наказує схвалене і утримує від неодобряемого. Ці щасливі" [Коран, 3: 100 (104 )]. Тому не випадково, що одним з найважливіших джерел шаріату є іджма - згідне думку всієї громади віруючих з тих питань релігії, права і суспільного життя, за якими відсутні прямі рішення в Корані і Сунні.
|
|
| |