WARNING | Дата: П`ятниця, 31.05.2013, 17:30 | Повідомлення # 1 |
Курінний отаман
Група: Користувачі
Повідомлень: 128
Статус: Offline
| Об'єднання південній та центральній частин Корейського півострова під егідою Сілла вперше за багато століть принесло його населенню світ, що стало об'єктивною передумовою для подальшого розквіту корейської культури.
Розширення і ускладнення державного апарату, у відання якого перейшли нові території, об'єктивно вимагало посилення ідеологічної основи влади, тобто конфуціанства. Тому, як вже згадувалося, в 682 р. було засновано вищу конфуціанське навчальний заклад Кукхак. в якому, крім класичних конфуціанських текстів, вивчали математику, астрономію, історію, літературу.
Період Об'єднаного Сілла можна по праву вважати часом розквіту буддизму, що став панівною релігією Кореї. У цей час жили і творили знамениті діячі корейського буддизму. Буддійський монах Вонхе (617-680), який написав близько 85 творів, більше 20 з яких збереглися до наших днів, вніс значний внесок у розвиток корейського теоретичного буддизму. Монах Хечхо (704 -?) Після 719 р. здійснив подорож до Індії, а потім відвідав Центральну Азію. У 727 р. він повернувся в Китай. Свої подорожі Хечхо описав у книзі «Записи про подорож в п'ять індійських держав» («Ван про Чхон-чхуккук чон») [87].
Розквіт буддизму, звичайно, позначилася і на розвитку буддійської архітектури та скульптури, що залишила Кореї шедеври справді світового масштабу. Найбільш відомими спорудами цього періоду є буддійський монастир Пульгукса («Монастир Країни Будди») і буддійський храм Соккурам («Буддійський скит в кам'яній печері»), розташовані неподалік від сілласкіх столиці Кимсон (сучасний Кен-Чжу).
Монастир Пульгукса був заснований ще в 539 р., але особливу популярність придбав з 751 р., коли був відбудований заново. Його старовинні дерев'яні будівлі не збереглися до наших днів, піддавшись руйнуванню в ході численних воєн. Сучасний вигляд монастиря створюється будовами, вік яких не так великий. Проте дві кам'яні пагоди, кожна заввишки в 10,4 м, чудово збереглися і є національним надбанням Республіки Корея. Одна з них - Триярусна кам'яна пагода (Самчхин соктхап) [88] вибудувана в класичному стилі, в той час як інша - Пагода численних коштовностей (Таботхап) має незвичайні для такого роду споруд кам'яні сходи, колони, поручні.
Печерний храм Соккурам, єдиний такого роду в Кореї, був побудований також у 751 р. неподалік від монастиря Пульгукса, біля гори Тхохамсан. Унікальність храму, що складається з двох основних внутрішніх приміщень, полягає в тому, що він є повністю штучної спорудою, покритої зверху товстим шаром грунту для надання йому вигляду печери. Стіни храму прикрашені більш ніж 40 кам'яними статуями і рельєфами. У центрі внутрішнього круглого залу знаходиться кам'яна статуя сидячого Будди Шак'ямуні висотою 3,26 м, що відрізняється ретельної обробкою деталей.
У триярусної кам'яної пагоди монастиря Пульгукса була знайдена найстаріша в Кореї і найстаріша в світі книга, видана ксилографическим способом. У 1966 р., під час проведення реставраційних робіт, всередині пагоди був виявлений паперовий сувій довжиною 6,3 м, що складався з 12 склеєних разом аркушів шириною 8 см, на яких був надрукований буддійський текст. Таким чином, ця знахідка дозволяє дослідникам говорити і про розвиток видавничої справи в Об'єднаному Сілла.
До значних культурно-технічним досягненням Сілла можна віднести лиття мідних дзвонів, прикрашених барельєфними зображеннями. Робота з виготовлення найбільшого (з відомих поки що) в Кореї дзвони почалася в правління государя Кендог-вана (742-764) і завершилася в 771 р., в правління наступного государя - Хегон-вана (765-779). Дзвін назвали «Колоколом духу великого короля Сондог-вана» (Сондоктеван сін-Чжон) для того, щоб по всій країні розносився його звук як пам'ять про мудре правління государя Сондог-вана і сповіщення про те, що в країні настали мир і спокій. Дзвін має вагу в 72 т, висоту - 3,33 м, діаметр - 2,27 м [89]. Іноді ще цей дзвін називають «Колоколом з храму Подокса» (Подокса Чжон).
Високий рівень розвитку в Об'єднаному Сілла отримали література, живопис, музика. Об'єднане Сілла дало корейської культурі не тільки найстаріше друковане видання, найбільший дзвін, єдиний печерний храм, а й першого відомого поета, чиї творіння збереглися до наших днів. Чхве Чхівон (857 -?) З юності відрізнявся неабиякими талантами і вже в 12 років відправився вчитися до Китаю династії Тан (відомої своїм поетичним спадщиною), де не тільки успішно здав іспити на отримання державної посади, але і займав ряд постів в місцевих і центральних органах влади. Життя на батьківщині, куди він повернувся у 885 р., виявилася досить непростий, оскільки Чхве Чхівон намагався боротися зі старою сілласкіх станової системою кол'пхум. Останні роки свого життя поет і вчений провів у отшельничестве в знаменитому монастирі Хеінса (заснований в 802 р. в горах Каясан). Його творчість відомо нам по зберігся збірки віршів «Оранка пензлем у коричних саду» («Кевол' пхіл'ген»), а також з пізніших історичних творів - «Історичні записи Трьох держав» («Самгук саги») і «Достопам'ятні події Трьох держав» ( «Самгук юса») [90].
У той час як в VII столітті в середній і південній частині Корейського півострова почався період розквіту королівства Об'єднане Сілла, що збагатив скарбницю корейської культури безліччю досягнень, на північ від Сілла початок утворюватися нова держава, історія якого досі викликає безліч суперечок.
Корейська мова отримала свою початкову писемність: слова записували китайськими ієрогліфами, зберігаючи їхнє звучання і значення, причому писалися такі знаки як повністю, так і в скороченій формі. Така заплутана писемність дістала назву іду (“чиновницьке письмо”). Її остаточно кодифікував буддійський наставник Соль Чхон, який у 692 р. завершив процес упорядкування ранньокорейської писемності.
Засоби письма корейці також запозичили у китайців, але й тут сілланці не просто копіювали: якісні й водночас дешеві корейські папір і туш зажили світової слави, експортувалися в Японію і навіть у Китай, а з VIІ ст. корейці почали ксилографічне друкування книжок.
Динамічно розвивалася поезія, причому як кореємовна (жанр хянга), так і ханмунь (кореїзована китайська), класиком якої став пейзажно-філософський лірик Чхве Чхівон (857 - ?). У ІХ ст. поет Віхон склав першу антологію хянга (“Самдемок”), яка, на жаль, не збереглася. Сілланську географію та етнографію прославив монах Хечхо (VIII ст.), який паломником відвідав Китай, Індію і Середню Азію, залишивши надзвичайно цінні дорожні записки (“Оповідь про відвідування п'яти індійських царств”). Знала Сілла і своїх філософів-конфуціанців: Вонхьо (VІI ст.), Исан (VIІ ст.), Чхундам (VIІІ ст.).
|
|
| |