Все для історика
Понеділок, 25.11.2024, 07:49
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Просвітництво в різних європейських країнах - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Просвітництво в різних європейських країнах
EkzorДата: Понеділок, 17.01.2011, 18:38 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
У кожній країні просвітницький рух носив відбиття національної самобутності. Батьківщиною просвітництва вважають Англію. Англіканська церква не протиставляла себе просвітництву. Це сприяло культурному розвитку країни. Томас Гоббс вважав, що всі люди рівні від природи. У загальних рисах політична програма англійських просвітників була сформульована Д. Локком (1632-1704). Його праця «Досвід про людське розуміння (1680)» містила позитивну програму, яку сприйняли також французькі просвітителі. Пункти програми: - право на життя, свободу, власність; - правова рівність індивідів, необхідний результат трьох невід’ємних прав.
Шотландія. Тут мав вплив філософський гурток в Едінбурзі. Секретарем гуртка був Девід Юм (1711-1776), а одним з учасників Адам Сміт. Юм заперечував церковні догми критикуючи релігійну мораль і нетерпимість. Виступав за створення природної релігії. Написав «Трактат про людську природу», «Досліди моральні і політичні». Адам Сміт велику роль відводив ринку. Ринок вивільнив людину від феодальної залежності.
Франція. Вольтер, Руссо, Дідро, Монтескє. Французьким просвітникам було властиво породження опозиції існуючій владі. Тут воно набувало форм атеїзму. Руссо став автором світоглядної системи поглядів. Він вимагав підкорення особистості добробуту, суспільству. Необхідність повернення до природного життя. Писав про витоки нерівності серед людей. Головна причина – приватна власність та засади виховання. Його твори «Еміль або про виховання», «Про суспільний договір». Монтескє у свої працях «Перські листи», «Про дух законів» виступив з критикою деспотизму і протиставив ідеали свободи в політичній сфері. Він батько буржуазного лібералізму. Вольтер був противником церкви. Францію вразило його вільнодумство. Твори – «Магомет», «Смерть Цезаря» та інші. Дені Дідро – головний редактор 35-томної енциклопедії.
Німеччина. Економічна та політична роздробленість. Просвітники висловили протест проти феодального гніту, деспотизму. Німецьке просвітництво вело боротьбу за право людини, за філософію. Характерна риса – компроміс між знанням і вірою, наукою і релігією. Регіональність просвітництва. Ідеї просвітництва підтримувала вища знать. Е. Кант (1724-1804). Славу йому принесла праця «Спостереження над почуттям прекрасного та величного». Завдання просвітництва – звільнення людей від опіки духовенства. Він розробляв теорію правової держави. Заперечував насилля. Лессінг – письменник-драматург. Боровся проти реакції феодальної ідеології, проти релігійної нетерпимості. Відома його праця – «Виховання людського роду». Високо оцінював християнство, де він звеличував моральну сторону. Він доводив високе значення мистецтва. Гете вірив у творчі можливості людини. Написав «Фауст».


http://vkontakte.ru/id18182352
 
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz