Все для історика
Неділя, 21.10.2018, 03:21
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Історія УкраїниРеєстраціяВхід
Меню сайту
Категорії розділу
Період первісного суспільства та перші держави [3]
Період княжої доби [9]
Литовсько-польський період [0]
Період козацтва [13]
Україна в кін. 18 - 19 ст. [4]
Україна на початку XX ст.(1900-1917) [4]
Українська національно-демократична революція (1917—1920) [10]
Радянська доба [6]
Україна у Другій світовій війні [11]
Міфологія [26]
Загадки української історії [5]
Різне [1]
Статистика
Український рейтинг TOP.TOPUA.NET
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Статті » Україна у Другій світовій війні

Однострій та нагороди воїнів УПА
    Однострій — це невід’ємний військовий атрибут, який дає змогу розрізняти вояків окремих військових формувань. УПА, хоч і не була регулярною армією, намагалася укомплектувати своїх вояків у однострої з характерним кроєм, елементами спорядження і знаками розрізнення.
    У 1943 році було навіть розроблено спеціальний проект повстанського однострою, який, проте, не вдалося зреалізувати через украй несприятливі умови. Тому повстанці носили цивільний або напівцивільний одяг, військові трофейні чи власноруч пошиті однострої з притаманними УПА знаками розрізнення.
    Мундир міг бути саморобним, цивільним або трофейним — німецьким, чеським, польським, мадярським, словацьким, радянським тощо. Під мундиром часто носили цивільний одяг. Штани також були різного крою. Нерідко вояки УПА одягалися в комбінований однострій — німецький мундир і радянські галіфе тощо. Те саме стосується і взуття. Здебільшого це були радянські кирзові чоботи або німецькі ковані, рідше — черевики. Взимку повстанці одягалися в шинелі, кожухи, куртки, а під час бойових завдань носили білі маскувальні халати.
    До повстанського однострою входив головний убір у вигляді пілоток, польових кепі, кашкетів, рідше захисних сталевих шоломів, шапок-петлюрівок, мазепинок і кашкетів цивільного крою з кокардами у вигляді тризуба різної форми. Однострій доповнювався ременями з пряжками, на яких часом зображували тризуб; одною або двома портупеями, планшетною сумкою.
    Пряжки почали використовувати вже з перших місяців існування армії. Вони відрізнялися за формою, зображеннями та способом виготовлення. Одні пряжки переробляли з німецьких, польських, інші з радянських, вирізаючи ворожу символіку (наприклад, зірку, свастику) та накладаючи тризуб. Найбільш вживаними були пряжки, які виготовляли з використаних гарматних гільз. Вони були практично однотипними, відрізняючись лише розміром та окремими деталями. Зустрічалися також пряжки, виготовлені за індивідуальними проектами вояків шляхом виготовлення форм та відливання з металу.

    Особливістю повстанської армії було існування в УПА власної системи нагород. Як засоби відзначування повстанців нагороди були запроваджені в армії на початку 1944 року. Так, за бойові заслуги командування УПА нагороджувало Хрестами Бойової Заслуги — Золотими (двох класів), Срібними (двох класів) та Бронзовим. За особливі заслуги перед армією її вояків та цивільних осіб нагороджували Хрестами Заслуги — Золотим, Срібним та Бронзовим. Нагороди були виготовлені значно пізніше (в 1951 році) за проектами відомого повстанського художника Ніла Хасевича. Крім цих нагород, які вважалися орденами, в УПА існували медалі. В 1948 році запроваджено медаль «За боротьбу в особливо важких умовинах», а в 1952 році — медаль «10-річчя УПА».

Категорія: Україна у Другій світовій війні | Додав: Ekzor (14.10.2010)
Переглядів: 2753 | Рейтинг: 1.5/2
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук по сайту
Адміністрація
Mail Ekzor@inbox.ru
Опитування
Як ви відсвяткували Новий Рік?
Всего ответов: 1298
Друзі
Козацькі літописи та історія
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz