Все для історика
Четвер, 28.03.2024, 13:50
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Всесвітня історіяРеєстраціяВхід
Меню сайту
Категорії розділу
Історія Росії [4]
Історія Німеччини [7]
Історія Франції [8]
Історія Англії [11]
Історія країн Скандинавського пів-ва [1]
Історія Іспанії [4]
Історія країн Латинської Америки [5]
Історія Китаю [5]
Історія країн Азії та Африки [18]
Різне [15]
Історія країн Північної Америки [4]
Історія Стародавньої Греції та Риму [7]
Історія Японії [5]
Історія Південних та Західних слов'ян [11]
Загадки цивілізацій [3]
Нумізматика [2]
Міфологія [0]
Монархи світу [1]
Статистика
Український рейтинг TOP.TOPUA.NET
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Файли » Загадки цивілізацій

Аркаїм - столиця аріїв?
11.02.2012, 15:06
    Більше ста років історики і мовознавці шукають батьківщину творців яскравого і самобутнього пласта індоєвропейської культури. Індоіранці були "живим мостом" між культурами Заходу і Сходу, їх геній пов'язує багато сучасних народів Азії та Європи. Колись нечисленні індоіранські племена жили разом на великій території і називали себе "арья". Звідси і пішов широко відомий термін "арійські народи". Арії були творцями знаменитої релігії вогнепоклонників, вони залишили після себе видатні пам'ятки писемності - "Ригведу" і "Авесту".
      Однак 113 захоплюючих гіпотез Мері Бойз поміщає батьківщину давніх индоіранців на схід від Волги - в серединній зоні степової Євразії. А географія "Рігведи" і "Авести" сумісна з історичною географією Південного Уралу XVII - XVI ст. до н.е. Саме там в 1987 р. був виявлений унікальний за своєю збереженістю і найбільш вивчений з "країни міст"(Урал) культурний комплекс Аркаїм. Загальна площа пам'ятника 20000 м2. Площа археологічних розкопок - понад 8000 м2. На сучасній степовій поверхні добре простежується обвідний рів, за ним - два кільця земляних валів, центральна площа. Археологічні дослідження показали, що вали - це залишки оборонних стін, складених з ґрунту, сирцевих блоків і дерева. Усередині кожного кільця, немов спиці в колесі, розташовані житла, які будувалися з колод каркасів і ґрунтових блоків. У господарських відсіках будинків - вогнища, колодязі, ями для зберігання продуктів, металургійні печі. Перед виходами - криті дворики. На сьогоднішній день досліджено 29 жител. Геофізичні методи дозволили встановити, що весь комплекс складався з 60 будівель (35 в зовнішньому колі і 25 у внутрішньому). Кругові і радіальні вулиці, система водоскиду і каналізації, підстави надворотних веж, ніші та переходи всередині потужних оборонних стін - все це є надзвичайно яскравою картиною. На поселенні зібрана велика колекція кераміки, виробів з кістки і каменю, металевих знарядь праці та численні предмети, пов'язані з металургійним виробництвом. "Країна міст" - умовна назва степового району Південного Уралу, де в XVIII - XVII ст. до н. е. склалася яскрава цивілізація бронзового століття, яка була сучасницею єгипетських пірамід і крито-мікенської культури. Археологічна "Країна міст" стала відома з відкриттям і дослідженням культурних комплексів Аркаім, Сінташта, Устя, а також завдяки застосуванню методів космічної та аерофотозйомки.
      "Країна міст" простягнулася уздовж східних схилів Уралу з півночі на південь майже на 400 км. Сьогодні відомо більше двох десятків укріплених центрів, пов'язаних з ними некрополів і сотні дрібних неукріплених селищ. Аркаїм сьогодні - це природноландшафтний та історико-археологічний музей-заповідник, робота якого планується в двох основних напрямках: історія зміни клімату та природного середовища Південного Уралу протягом 12-10 тисяч років; історія зміни господарської діяльності людини; взаємозумовленість культури і навколишнього середовища.
      Укріплені поселення мають різне планування - овал, коло, квадрат. Розташування будинків, господарських будівель, вулиць визначається плануванням зовнішньої оборонної стіни. Круги Аркаїма і Сінташти, квадрати Устя та Чекотая - це, безумовно, моделі всесвіту. Всесвіт, у поданні індоіранців, повторював магічну фігуру Мандали - коло, вписане в квадрат. Ось що, наприклад, пише про Аркаїм доктор географічних наук І. В. Іванов: "Це місто-фортеця, місто-майстерня ливарників, де виготовлялася бронза, це місто-храм і обсерваторія, де, ймовірно, проводилися складні для того часу астрономічні спостереження. Останнє вимагає ще більш вагомих доказів та обгрунтувань". Господарство жителів міст базувалося на скотарстві з елементами землеробства. Археологічні знахідки говорять про високий рівень металургії і металообробки. На керамічних виробах зустрічаються піктограми - елементи писемності. Аркаїм - це одночасно і храм, і фортеця , і ремісничий центр, і житлове селище. Крім того, весь комплекс можна розглядати як астрономічний прилад зі спостереження за небесними світилами. Аркаїм може бути включений у коло древніх обсерваторій світу, подібних Стоунхенджу.
     Недалеко від фортець розташовувалися курганні і грунтові могильники. На території Сінташтського могильника, самого багатого комплексу степової Євразії, була розташована грандіозна похоронна храмова споруда. Поховані тут були жерці, воїни і рядові общинники. У центральних ямах разом з воїнами поховані бойові колісниці і коні. У похованнях археологи знайшли і знаходять досі багаті набори знарядь праці, предметів озброєння і побуту, численні прикраси. Матеріали могильника відображають соціальну структуру суспільства, допомагаючи зрозуміти релігійні і космологічні уявлення стародавніх людей Південного Уралу.
      Розкопки показали, що місто було відразу знищене пожежею. Пожежа, що поклала кінець "живій" історії Аркаїма, відноситься до числа найбільш інтригуючих загадок цього пам'ятника. В ньому не було б нічого особливого, якби це було одне з тих стихійних лих, що не так уже й рідко навіть у наші дні відразу знищуює
цілі поселення, застигаючи, як всяка біда, жителів зненацька, ховаючи під димлячими головешками накопичений десятиліттями скарб, домашніх тварин і навіть самих господарів, які не зуміли вирватися з полону вогню. Незвичайність аркаїмської пожежі в тому, що вона, судячи з усього, не була несподіванкою для жителів поселення; цілком імовірно, що самі ж вони його і спалили. Бо тільки цим можна пояснити той факт, що в древньому попелищі відсутні будь-які придатні для вжитку речі: так - уламки, черепки. А вже про людські останки й мови немає - всі пішли живими, все цінне з собою забрали. Чому? Одна з правдоподібних версій висловлюється професором І. В. Івановим в челябінській збірці: мовляв, 3500 років тому стався великий вибух вулкана Санторин (на території нинішньої Греції), що викликало екологічну катастрофу. На значній частині території планети встановилася погода, подібна тій, що прогнозується при настанні "ядерної зими". Мабуть, це супроводжувалося якимись природними аномаліями, які були сприйняті жителями Аркаїма як знамення і примусили їх піти з міста, спаливши його. Що ж, така версія хороша - за відсутністю кращих. Однак, щоб визнати її досить переконливою, потрібно, по-перше, точно встановити, що 3,5 тисячі років тому Аркаїм ще існував, по-друге, знати щось більш-менш достовірне щодо вірувань древніх аркаїмців. Проте залишається незаперечним факт: побудоване враз, за ​​єдиним задумом, протомісто Аркаїм відразу ж і перестало існувати.
  Сьогодні на Аркаїмі існує наукове містечко, будується будинок музею "Природи і Людини", активно створюється музей під відкритим небом. Основне фінансування забезпечується по лінії місцевого бюджету, частина коштів на будівництво музею виділяє Міністерство економіки. Важливе значення має підтримка благодійного Фонду.
Категорія: Загадки цивілізацій | Додав: Ekzor | Теги: аркаїм, урал, арії, індоіранці
Переглядів: 1852 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук по сайту
Адміністрація
Mail Ekzor@inbox.ru
Опитування
Як ви відсвяткували Новий Рік?
Всего ответов: 1386
Друзі
Козацькі літописи та історія
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz