Все для історика
Четвер, 25.04.2024, 18:03
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Всесвітня історіяРеєстраціяВхід
Меню сайту
Категорії розділу
Історія Росії [4]
Історія Німеччини [7]
Історія Франції [8]
Історія Англії [11]
Історія країн Скандинавського пів-ва [1]
Історія Іспанії [4]
Історія країн Латинської Америки [5]
Історія Китаю [5]
Історія країн Азії та Африки [18]
Різне [15]
Історія країн Північної Америки [4]
Історія Стародавньої Греції та Риму [7]
Історія Японії [5]
Історія Південних та Західних слов'ян [11]
Загадки цивілізацій [3]
Нумізматика [2]
Міфологія [0]
Монархи світу [1]
Статистика
Український рейтинг TOP.TOPUA.NET
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Файли » Історія Китаю

Повстання «жовтих пов'язок» і падіння імперії Хань
22.04.2010, 22:46
    З піднесенням «сильних домів» була пов'язана гостра політична боротьба, що спалахнула при дворі у II ст. Одне з громадських угруповань, що отримало назву «вчених», критикувало придворну знать з позицій конфуціанства. Проти «вчених» виступили наближені до імператора євнухи. У 169 р. боротьба двох таборів досягла апогею. Імператор Лін-ді, підбурюваний євнухами, віддав наказ про арешт найбільш активних «вчених». Репресії обрушилися на учнів столичної академії, що була оплотом конфуціанців. Більше ста людей було вбито, а всім, хто так чи інакше виявився причетним до угруповання «вчених», було заборонено вступати на державну службу. Лише в 184 р., після початку повстання «жовтих пов'язок», імператор Лін-ді оголосив амністію всім репресованим «ученим». 
В умовах соціально-економічної та політичної кризи, що переживалася ханьської імперією у II ст., В широких масах біднішого селянства знайшли підтримку даоські ідеї. У I-II ст. даосизм, що виник як філософське вчення, поступово трансформувався в релігійно-містичну систему поглядів. У різних районах країни виникають таємні секти, які проповідували неминучість швидкого здійснення «шляху великого благоденства». Керівником найбільш великої з цих сект був Чжан Цзяо, що отримав назву «великого мудрого і доброго вчителя». Використовуючи засоби народної медицини, Чжан Цзяо займався лікуванням, чому він значною мірою був зобов'язаний своєю популярністю серед бідноти. Прихильники Чжан Цзяо проповідували, що «синє небо вже мертве, на зміну йому має з'явитися жовте небо». У ханьський час літочислення велося за шестидесятирічним циклом, причому черговий цикл повинен був початися в 17-му році правління імператора Лін-ді (184 р.). До цього часу було приурочене початок приготування повстання. 
    Ранньою весною 184 р. повстання спалахнуло одночасно в різних частинах імперії. Повсталі пов'язали голови хустками жовтого кольору - символ нової ери великого благоденства (звідси назва цього народного руху «жовті пов'язки»). На придушення повстання була кинута сорокатисячна армія, але основну роль у розгромі повстанців зіграли загони великих землевласників. Після смерті Чжан Цзяо (осінь 184 р.) рух позбувся єдиного керівництва. У жовтні 184 р. в Гуанцзуні (суч. провінція Хебей) повстанці зазнали поразки. У результаті вчиненої після цього розправи загинуло не менше 80 тис. чоловік. 
    Незважаючи на поразку основних сил повстанців, в 185 р. повстання спалахує з новою силою. Армія «чорної гори» створює базу на північному березі Хуанхе в безпосередній близькості від столиці. Проте неузгодженість дій окремих груп призводить до того, що урядовим військам вдається розбити їх по частинах. У 188-207 рр.. в країні не припинялися розрізнені виступи повстанців, які придушувалися з неймовірною жорстокістю. Але від завданого удару повстаннями ханьська імперія так і не змогла оправитися. 
    Після смерті імператора Лін-ді у 189 р. в столиці була організована змова проти всесильного кола євнухів. Проти Юань Шао, одного з керівників змови, виступає Дун Чжо. Він зводить на престол малолітнього сина імператора Лін-ді, переносить столицю в Чаньань і захоплює в свої руки владу в країні. У 192 р. Дун Чжо був убитий. За цим послідувала запекла боротьба між воєначальниками, які прославилися в період придушення повстання «жовтих пов'язок». Міжусобиці призводять до краху єдиної імперії. На її уламках в III ст. виникають три самостійних держави - Вей, Шу й У. Починається епоха Троєцарства. Визрівання в надрах давньокитайського суспільства II-III ст. нових феодальних відносин знаменує собою початок епохи раннього середньовіччя.

Категорія: Історія Китаю | Додав: Ekzor
Переглядів: 4444 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 3.5/6
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук по сайту
Адміністрація
Mail Ekzor@inbox.ru
Опитування
Як ви відсвяткували Новий Рік?
Всего ответов: 1386
Друзі
Козацькі літописи та історія
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz