Все для історика
П`ятниця, 20.07.2018, 13:14
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Суспільно-політична ситуація в Росії навесні 1917 - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум » Навчання » Історія СРСР » Суспільно-політична ситуація в Росії навесні 1917
Суспільно-політична ситуація в Росії навесні 1917
EkzorДата: Неділя, 02.01.2011, 19:10 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
Встановлення двовладдя Тимчасового уряду і Петроградської Ради стало головним своєрідністю політичної ситуації в країні після повалення самодержавства. У сформований Тимчасовий уряд увійшли 11 осіб: Г. Львів - міністр-голова і міністр внутрішніх справ, П. Мілюков - закордонних справ і т.д. Склад кабінету відбивав зросле вплив кадетів (5 міністрів з 11). Головні завдання своєї внутрішньої політики уряд оголосив у декларації 3 березня 1917 року. У ній оголошувалося про повну і негайної політичної амністії; встановленні свободи слова, друку і т.д. Особливим пунктом передбачалося неразоруженіе і невиведення з Петрограда військових частин, які брали участь у революційних виступах, наголошувалося на необхідності збереження суворої військової дисципліни. Підписав Декларацію голова Держ. Думи М. Родзянко.
У ніч освіти Тимчасового уряду, був виданий наказ № 1. Він адресувався столичному гарнізону, всім солдатам гвардії, армії, робочим Петрограда до відома. У наказі пропонувалося створити виборні комітети з представників нижніх чинів у всіх ротах, полицях, батареях і т.д. Але, не дивлячись на його популярність, він мав фатальні наслідки для долі армії і всієї країни. Російська армія ставала заручником у боротьбі різних політичних сил, сама, перетворюючись в один з інструментів політики. Це вело до зниження боєздатності військових формувань і завдавало величезної шкоди обороноздатності країни.
Важливим інструментом нової влади на місцях були комісари Тимчасового уряду, які замінили колишніх губернаторів. У Москві першим міським комісаром став міський голова М. Челноков, відомий кадет, який очолює Всеросійський союз міст. До травня 1917 року в країні було 57 губернських комісарів і 353 повітових, в основному кадетів або близьких до них. Пізніше їх замінили в багатьох місцях меншовики та есери. За підрахунками істориків, у березні-жовтні 1917 року в країні діяло не менше 220 різних політичних партій і груп. Колишня партійна структура переживала серйозну перебудову. Одні партії залишили політичну арену, інші вийшли з підпілля і для них настав період небаченого злету, треті тільки почали формуватися. Припинили своє існування Союз російського народу, Союз Михайла Архангела і ін
Найбільший злет популярності в цей час припав на соціалістичні партії і, перш за все, меншовиків. Їх лідерство було обумовлено їх ідейним впливом на більшість робітників, що знайшло своє вираження у переважанні меншовиків серед керівництва громадських організацій трудящих: Рад, кооперативів тощо Меншовики підтримували Тимчасовий уряд, домагаючись ефективного контролю за ним з боку революційної демократії.
3 квітня 1917 Петроград після довгих років еміграції повернувся В. Ленін. Вождь більшовиків, ще перебуваючи за кордоном, виступив рішучим противником Тимчасового уряду і закликав до переходу від першого буржуазно-демократичного етапу до другого соціалістичному етапу революції. Концепція такого переходу була викладена Леніним у "Квітневих тезах» і закріплена рішеннями Всеросійської конференції. Ленін зумів певною мірою вплинути на настрої помірних більшовиків і запропонував своїй партії нові орієнтири. Основними політичними гаслами моменту для більшовиків стали вимоги повновладдя Рад, укладання негайного миру, націоналізації землі при конфіскації поміщицьких господарств, встановлення робітничого контролю над виробництвом і споживанням. Ці заходи розглядалися Леніним як кроки до введення соціалізму.
Російські ліберали, які опинилися при владі в 1917 році, перебували у складному становищі. З одного боку, вони були обмежені у своїх діях постановами Рад, з якими змушені були рахуватися, з іншого, у них явно був відсутній досвід творчого державного будівництва. До того ж, одну зі своїх головних завдань уряд пов'язувало з продовженням війни, що робило його вкрай не популярним в очах широких народних мас.
Перші кроки Тимчасового уряду продовжували політику царської влади на підвищення ролі держави в управлінні економікою. 25 березня 1917 уряд видав постанову «Про передачу хліба у розпорядження держави та його місцевих продовольчих органів», що встановлює монополію держави на хліб і тверді ціни на нього.
Закон про хлібну монополію, сам по собі в період війни був необхідною і прогресивної мірою, розрахованої на обмеження вільної торгівлі та інтересів приватних підприємців. Однак у реальній обстановці уряд, не маючи власного продовольчого апарату, змушене було залучити до його виконання приватні торгово-промислові кола та кооперативи. Кооперація могла б стати головною опорою влади, але в дійсності, хлібозаготівлями займалися практично всі громадські організації, здатні отримати наряди міністерства, що вело до зриву монополії і спекуляції продовольством.
Спроби розширити державний вплив робилося і в інших сферах. Велика увага стала приділятися регулюванню виробничих відносин і досягнення соціального партнерства між працею і капіталом. Підготували нові закони про міське самоврядування. Одним з найважливіших питань для Росії залишалося питання про триваючу війну і шляхи досягнення миру.
5 травня було утворено перший коаліційний уряд. Його знову очолив Г. Львів. У новому кабінеті залишилося 10 міністрів і 6 міністрів-соціалістів. Урядовий блок лібералів і помірних соціалістів отримав можливість провести в життя програму, вироблену посланцями Ради. Програма передбачала якнайшвидше укладення демократичного світу, встановлення всеосяжного державного контролю і регулювання економіки, посилення оподаткування заможних класів і захист праці.
Проте урядові декларації мали властивість застарівати чи не в той день, коли вони опублікувалися. У суспільній атмосфері травня 1917 вже виразно відчувалося наближення нової грози.


http://vkontakte.ru/id18182352
 
Форум » Навчання » Історія СРСР » Суспільно-політична ситуація в Росії навесні 1917
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz