Все для історика
Вівторок, 23.04.2024, 15:14
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Зовнішня політика радянської держави в 1920ті роки - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум » Навчання » Історія СРСР » Зовнішня політика радянської держави в 1920ті роки
Зовнішня політика радянської держави в 1920ті роки
EkzorДата: Неділя, 02.01.2011, 18:56 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
Закінчення громадянської війни (1920 р.), в ході якої вдалося зберегти суверенітет і в основному відстояти територіальну цілісність Радянської Росії, поставило на порядок денний питання про вихід з політичної ізоляції і забезпечення безпеки кордонів.
Мирні договори були підписані Радянською державою з прикордонними республіками, які входили раніше до складу Російської імперії, - Естонією, Литвою, Латвією, Фінляндією (1920 р.) та Польщею (1921 р.). Доводилося поступатися територією: кордон з Фінляндією проходив поблизу від Петрограда, а Польщі були віддані західноукраїнські та білоруські землі. Радянській державі вдалося також встановити всупереч англійському впливу дружні відносини з Іраном, Туреччиною, Афганістаном. Договори, підписані в лютому - березні 1921 р., будувалися на тому, що радянське керівництво відмовилося від всіх привілеїв в цих країнах і боргів цих країн царській Росії. Афганістан і Туреччина отримували фінансову і технічну допомогу. У листопаді 1921 р. дружні відносини були встановлені з Монголією.
Процес нормалізації відносин з провідними капіталістичними країнами протікав повільно і суперечливо. Вище політичне керівництво капіталістичних країн не поспішало з визнанням Радянської Росії де-юре (міжнародне правове визнання), але змушене було визнати де-факто. На початку 1920 р. Англія відмовилася від економічної блокади СРСР. У 1921 р. Англія, а також Німеччина, Італія та Норвегія підписали торговельні угоди з Радянською державою.
Зі свого боку більшовицькі лідери після невдалої спроби "революціонізування багнетом" Європи в радянсько-польську війну (1920 р.) і спаду революційної хвилі в Європі виробляють нову модель поведінки соціалістичної держави в капіталістичному оточенні, що існувала на двох суперечливих підставах: основоположний принцип "пролетарського інтернаціоналізму ", відповідно до якого СРСР підтримував комуністичний і національно-визвольний рух у світі, і прагматичної концепції мирного співіснування держав з різним суспільним ладом, передбачала нормалізацію міждержавних відносин із західними країнами. Нова економічна політика вимагала нових зовнішньоекономічних відносин. У радянській зовнішній політиці 20-х рр. ідеологічні імперативи поступово поступалися місцем прагматичному курсу. У результаті СРСР в основному зумів подолати стан дипломатичної ізоляції.
Радянська Росія отримала запрошення на участь у міжнародній конференції в Генуї. Під час Генуезької конференції радянській делегації, очолюваній наркомом закордонних справ Г. В. Чичеріним, вдалося 16 квітня 1922 р. укласти з Німеччиною договір у Рапалло, яким РРФСР визнавалася німецькою стороною де-юре і ліквідовувалися взаємні претензії по боргах.
Протягом 1924 р. були встановлені дипломатичні відносини з Великобританією, Італією, Австрією, Грецією, Норвегією, Швецією, Данією, Францією, Китаєм, Мексикою. У 1925 р. "смугу зізнань" завершує договір між СРСР і Японією.
До приходу до влади в Німеччині нацистів найбільш рівними і доброзичливими були радянсько-німецькі відносини. У відповідності з духом Рапалло в 1926 р. в Берліні був підписаний радянсько-німецький договір про ненапад і нейтралітет строком на 5 років, продовжений у 1931 р. З середини 20-х рр. розгорнулося активне економічне і військово-технічне співробітництво двох країн.
Своєрідним парадоксом було те, що Великобританія, першою з найбільших держав визнала СРСР де-юре, і перша ж відновила з середини 20-х рр. проведення активної антирадянської політики. Була інспірована ціла серія нальотів на радянські представництва в Пекіні, Шанхаї, Лондоні. Навесні 1927 р. Англія розриває торгові і дипломатичні відносини з СРСР, а влітку того ж року у Варшаві монархістом-емігрантом був убитий радянський повпред П. Л. Войков. Британські консерватори виношували плани створення єдиного антирадянського фронту, але безуспішно. Не вдалося зруйнувати радянсько-німецьке співробітництво. У розриві відносин з Радянським Союзом Англію не підтримали і французькі політики. Та й у самій Великобританії впливові сили були зацікавлені у торговельно-економічних зв'язках з СРСР. Тому новий ліберальний уряд Великобританії, сформований влітку 1929 р., пішов на відновлення дипломатичних відносин з СРСР.
Тим часом загострилася ситуація на Сході. У 1927 р. китайська революція зазнала поразки. Непроста ситуація у зв'язку з цим склалася в смузі Китайсько-Східної залізниці. Хоча за угодою, підписаною СРСР і Китаєм в 1924 р., дорога повинна була управлятися на паритетних (рівних) засадах, китайські власті намагалися відсторонити радянських представників. У 1929 р. китайські війська захопили телеграф Китайсько-Східної залізниці, справили наліт на консульство СРСР у Китаї, піддали тортурам і знущанням радянських громадян.
У липні 1929 р. Радянський уряд розірвав дипломатичні відносини з Китаєм, що призупинило залізничне сполучення. Для захисту кордонів СРСР на Далекому Сході була створена Особлива Далекосхідна армія під командуванням В. Блюхера, яка завдала нищівного удару китайським військам.


http://vkontakte.ru/id18182352
 
Форум » Навчання » Історія СРСР » Зовнішня політика радянської держави в 1920ті роки
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz