Все для історика
П`ятниця, 29.03.2024, 02:58
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Суспільно-політичне життя в СРСР в 30ті роки - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум » Навчання » Історія СРСР » Суспільно-політичне життя в СРСР в 30ті роки
Суспільно-політичне життя в СРСР в 30ті роки
EkzorДата: Неділя, 02.01.2011, 18:49 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
У тридцяті роки Радянська Росія увійшла з ситуацією, що командно-адміністративною системою керівництва і початківцям зміцнюватися культом особи Сталіна.
Остання спроба соратників Леніна виконати заповіт вождя - зняти Сталіна з посади Генерального секретаря партії була зроблена на 17-му з'їзді партії. Більшість голосів було віддано С. М. Кірову.
Сталіну вдалося підтасувати результати голосування, залишитися на чолі партії і згодом жорстоко розправитися з учасниками «з'їзду переможців». Кіров був убитий, практично всі депутати з'їзду розстріляні.
Розуміючи, що основна загроза його влади виходить від партійної опозиції, Сталін приділяв величезну увагу вихованню відданих кадрів. Почалося створення номенклатури. Уміло формуючи партійний апарат, організовуючи пропаганду в засобах масової інформації, Сталін оточив себе недалекими і відданими союзниками і став лідером тоталітарного режиму. Над кожним із його соратників постійно висіла загроза звинувачення в зраді і заміни.
Вбивство улюбленця пролетаріату С. М. Кірова в 1934 р. стало початком масових репресій. Знищувалися всі, хто залишився в живих після «червоного терору», одночасно проводилася масова чистка в партії. Було порушено кримінальну справу проти «ленінградського центру». На чолі НКВД стояли найближчі соратники Сталіна - Г. Г. Ягода, М. І. Єжов, Л. П. Берія. Вони беззаперечно прибирали одного за іншим політичних супротивників вождя народів. Позиції Сталіна значно зміцніли, йому вдалося поставити на керівні посади своїх прихильників (до складу політбюро введені Мікоян, Жданов. Хрущов став секретарем ленінградської парторганізації). У Москві секретарем ЦК був призначений Єжов, місце генерального прокурора віддано Вишинському.
У 1934 р. почався обмін партквитком, в ході якого перевірялася лояльність всі рядових членів партії, всі неблагонадійні виключалися. З бібліотек було вилучено твори Троцького, Каменєва, Зінов'єва. 5 грудня 1936 була прийнята нова Конституція «переміг». У її розробці брали участь недавні ухильники, зокрема М. І. Бухарін. Нова конституція декларувала загальне виборче право, свободу слова, зборів і спілок. Проте в ній містилися застереження, що дають право «в інтересах трудящих» нівелювати ці декларації. Прийнята Конституція 1936 р. законодавчо оформила проведення «великого терору». У Москві почалася серія процесів над «ватажками», «шкідниками», «зрадниками» і «шпигунами». Більшість підсудних були ветеранами партії.
У 1936-1938 рр.. до вищої міри були засуджені Каменєв, Зінов'єв, П'ятаков, Радек Серебряков, Сокольников, застрелилися Томський і Орджонікідзе. Не витримуючи витончених тортур і психологічного впливу, підсудні на відкритих процесах зізнавалися «заради вищих інтересів партії» у не скоєних ними злочинах.
На початку 1937 р. заарештували Бухаріна і Рикова. Почалася заміна старих кадрів на висуванців часів перших п'ятирічок, партсостав був оновлений на 20%. У 1937 р. судилищем над «червоними маршалами» М. М. Тухачевським і А. І. Єгоровим почалися репресії по відношенню до офіцерського корпусу армії і флоту. «Великий терор» знищив командний склад аж до батальйонного рівня. У березні 1938 р. відбувся третій Московський процес. Групі з 21 обвинуваченого (Бухарін, Риков, Раковський, Ягода та ін) були пред'явлені звинувачення у вбивстві Кірова, Горького та Куйбишева, змові, шпигунстві, саботаж і т.п. Винесено 18 смертних вироків. Революція продовжувала пожирати своїх дітей. 10 травня 1939 18-й з'їзд партії затвердив більш м'яку редакцію статуту партії. Засуджено чистки партії 1933-1936 рр.. Сталін зізнався у фактах перегинів, але провина за це була покладена на місцеві парторганізації.


http://vkontakte.ru/id18182352
 
Форум » Навчання » Історія СРСР » Суспільно-політичне життя в СРСР в 30ті роки
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz