Все для історика
Середа, 24.04.2024, 02:46
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Розширення території СРСР напередодні Великої Вітчизняної ві - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум » Навчання » Історія СРСР » Розширення території СРСР напередодні Великої Вітчизняної ві
Розширення території СРСР напередодні Великої Вітчизняної ві
EkzorДата: Неділя, 02.01.2011, 18:47 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
17 вересня 1939 радянські війська вступили в східні райони Польської держави. Секретний протокол до радянсько-німецького договору від 23 серпня «заробив». У складі СРСР виявилися землі Західної України і Західної Білорусії, на яких проживало 13 млн. чоловік. Район міста Вільно (Вільнюса), захоплений у свій час Польщею у Литви, СРСР передав цій державі.
28 вересня 1939, відразу після завершення воєнних операцій в Польщі, Ріббентроп і Молотов підписали в Москві договір про дружбу і кордон і нові секретні протоколи, в яких були уточнені «сфери інтересів» двох країн (в обмін на ряд районів Східної Польщі Німеччина « поступалася »СРСР Литву).
Радянсько-фінська війна (листопад 1939 р. - березень 1940 р.). Радянсько-фінська кордон проходив всього в 32 км від Ленінграда, що створювало можливість швидкого захоплення міста у випадку війни. СРСР запропонував Фінляндії передати йому невелику частину Карельського перешийка і ряд островів Фінської затоки. Натомість фінам були запропоновані великі території СРСР, включаючи місто Петрозаводськ. Відмова Фінляндії підписати з Радянським Союзом договір «про взаємну допомогу» (згідно з яким передбачалося створення на фінській території радянських військових баз) був оголошений актом, «свідчить про ворожість намірів» фінського керівництва. У відповідь на це СРСР заявив про денонсацію договору про ненапад з Фінляндією, а у Фінляндії оголосили загальну мобілізацію.
30 листопада Червона армія почала бойові дії проти фінських військ, однак фіни надали енергійний опір. Радянські війська понесли величезні втрати і надовго застрягли в глибоко ешелонованої системі укріплень так званої лінії Маннергейма на Карельському перешийку.
Початок війни СРСР проти Фінляндії було сприйнято у світі як акт агресії. Радянський Союз як держава-агресор був виключений з Ліги Націй. Західні держави надавали економічну і військову допомогу Фінляндії. Планувалася навіть висадка на її території військ західних країн для боротьби з Червоною армією.
Тим часом у лютому 1940 р. Червона армія з урахуванням уроків першого настання зробила нове, більш успішне просування на фронті, прорвавши лінію Маннергейма. Фінляндія запросила світу. У березні мирний договір був підписаний в Москві. За його підсумками всі територіальні претензії СРСР до Фінляндії були задоволені. Фінська військова кампанія призвела до серйозних втрат в Червоній армії: було вбито близько 75 тис. чоловік, ще 175 тис. було поранено або серйозно обморожені.
Війна не тільки призвела до міжнародної ізоляції СРСР, але і серйозно підірвала престиж РСЧА. Гітлер вважав, що вона не здатна вести ефективні бойові дії в умовах сучасної війни. Але висновки з війни були зроблені і в Москві. К. Є. Ворошилов був зміщений з посади наркома оборони, а його місце зайняв С. Тимошенко. Було вжито заходів до зміцнення оборони країни.
СРСР і Прибалтика. Відразу після розгрому Польщі СРСР домігся укладення договорів про взаємну допомогу з прибалтійськими країнами - Естонією (28 вересня), Латвією (5 жовтня) та Литвою (10 жовтня). Договори припускали створення на території цих країн радянських військово-морських і військово-повітряних баз і розміщення на них значних військових сил РСЧА. Присутність радянських військ було використано СРСР для підпорядкування цих колишніх частин Російської імперії.
У середині червня 1940 радянський уряд в ультимативній формі зажадало формування нових урядів в країнах Прибалтики за участю комуністів. Перед загрозою встановлення повного військового контролю уряду прибалтійських країн погодилися на вимоги СРСР. Виниклі в Естонії, Латвії та Литві «народні уряду» незабаром звернулися до Радянського Союзу з проханням про входження до складу СРСР як союзних республік.
В кінці червня 1940 р. СРСР пред'явив також ультиматум Румунії з вимогою негайної передачі під свій контроль Бессарабії і Північної Буковини, захоплених цією країною у 1918 р. Румунія після консультацій з Німеччиною була змушена погодитися. На цих територіях була утворена Молдавська РСР, також прийнята до складу СРСР.
У результаті за неповний рік західний кордон СРСР була відсунута на захід на 200 - 600 км.


http://vkontakte.ru/id18182352
 
Форум » Навчання » Історія СРСР » Розширення території СРСР напередодні Великої Вітчизняної ві
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz