Все для історика
Четвер, 18.04.2024, 20:02
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Відновлення і подальший розвиток нар. господарства СРСР післ - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум » Навчання » Історія СРСР » Відновлення і подальший розвиток нар. господарства СРСР післ
Відновлення і подальший розвиток нар. господарства СРСР післ
EkzorДата: Неділя, 02.01.2011, 18:39 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
Нанесений війною збиток був величезний. Загинули близько 27 млн осіб, було знищено не менше однієї третини національного багатства СРСР. Відновновленіе разрушенной економіки, переведення її з військових рейок на мирні - такі головні завдання, що стояли перед країною. Першими кроками стали проведення демобілізації армії, її різке скорочення (майже в 4 рази до 1948 р.); перерозподіл видатків на користь мирних галузей промисловості та переорієнтація виробництва на мирні потреби; скасування Державного Комітету Оборони і передача його функцій Раді Народних Комісарів (з березня 1946 р. - Рада Міністрів); відновлення 8-годинного робочого дня, щорічних відпусток, скасування обов'язкових понаднормових робіт. Четвертий п'ятирічний план (1946-1950) ставив завдання відновити і перевершити довоєнний рівень народного господарства. При цьому першочергова мета формулювалася однозначно - відновлення і розвиток важкої промисловості. Відбудова сільського господарства, легкої промисловості, скасування карткової системи, відродження зруйнованих міст і сіл розглядалися як важливі, але підлеглі головної мети завдання. На практиці це означало, що легка промисловість як і раніше фінансувалася за «залишковим принципом», сільському господарству знову відводилася роль головного джерела накопичень для відновлення індустріальної бази країни.
Важка промисловість, згідно з офіційними показниками, досягла довоєнного рівня в 1948 р.; в 1950 р. вона перевершила його на 73%. Зросли обсяги виробництва нафти, вугілля, металу, електроенергії. Були побудовані нові промислові підприємства. Це був безсумнівний успіх, досягнутий за рахунок колосального напруження всіх сил, трудового героїзму народу (рух «швидкісників», масове перевиконання норм та ін.) Певне значення мали репараційні поставки промислового обладнання з Німеччини. Як і в 30-і рр.., Широко використовувався безкоштовну працю в'язнів ГУЛАГу (майже 9 млн ув'язнених і 2 млн німецьких і японських військовополонених).
Сільське господарство досягло довоєнних показників до початку 50-х рр.. Проте вийти на рівень, який забезпечував би безперебійне постачання країни продовольством, воно не змогло. Посухи 1946 р. мала в цьому сенсі вкрай важкі наслідки, але головні причини фактичної деградації колгоспного села складалися не в ній. Перекачування коштів із сільського господарства в промисловість прийняла воістину жахливі масштаби (закупівельні ціни, зокрема, компенсували не більше 5-10% витрат на виробництво зерна, м'яса, технічних культур). Обов'язкові госпоставки збільшувалися, податки зростали, присадибні ділянки скорочувалися.
У 1947 р. була скасована карткова система розподілу і проведена грошова реформа. Народне господарство вдалося в цілому відновити до початку 50-х рр.. Це було досягнення величезної історичної важливості, результат самовідданості і трудового подвигу народу. Але надзвичайні труднощі післявоєнних років долалися випробуваними ще в 30-і рр.. засобами: сверхцентрализацией економіки, жорстким диктатом, перекачуванням коштів на користь важкої промисловості, консервацією низького рівня життя населення.Знову почалися репресії: спочатку проти радянських військовополонених, які опинилися у німецькому полоні (з 5,5 млн осіб майже 2 млн потрапили в місця ув'язнення), і жителів окупованих областей. Потім були нові хвилі депортацій населення з Криму, з Кавказу, з Прибалтики, Західної України та Білорусії. Населення ГУЛАГу зростала. Наступні удари були завдані по військовим (арешт маршала авіації А. А. Новікова, сподвижників маршала Г. К. Жукова та ін), партійній верхівці («Ленінградське справу», розстріл голови Ради Міністрів СРСР М. О. Вознесенського), діячам мистецтва, розносна критика музики Д. Д. Шостаковича, вченим (засудження генетики, кібернетики, дискусії з проблем мовознавства, філософії, політекономії та ін). У 1952р. виникла «справа лікарів», звинувачених в навмисно неправильному лікуванні вождів партії і держави. Є підстави вважати, що І. В. Сталін готував арешти у своєму найближчому оточенні. Чи це так, точно не відомо: 5 березня 1953 р. він помер від крововиливу в мозок.


http://vkontakte.ru/id18182352
 
Форум » Навчання » Історія СРСР » Відновлення і подальший розвиток нар. господарства СРСР післ
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz