Все для історика
Четвер, 25.04.2024, 21:22
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Міжнародне становище та зовнішня політика СРСР у 1965-1975 - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум » Навчання » Історія СРСР » Міжнародне становище та зовнішня політика СРСР у 1965-1975
Міжнародне становище та зовнішня політика СРСР у 1965-1975
EkzorДата: Неділя, 02.01.2011, 18:16 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
Друга половина 60-х років позначилася загостренням відносин між двома найбільшими комуністичними державами -СРСР і КНР. Навесні 1969 р. розгорнулися бої на радянсько-китайському далекосхідному кордоні.
У відносинах з «табором соціалізму» радянське керівництво взяло на озброєння так звану доктрину «обмеженого суверенітету». СРСР демонстрував неприхований намір тримати під своїм контролем внутрішнє і зовнішнє життя східноєвропейських країн, а в разі загрози - організувати каральні операції проти «відступників». У серпні 1968 р. Москва разом із сателітами здійснила поліцейську акцію, придушивши паростки демократії у Чехословаччині.
Війна Сполучених Штатів проти ДРВ та збройні сутички між СРСР та КНР схиляли керівників обох протилежних військово-стратегічних блоків до пошуку компромісів. Виразом цієї тенденції стали візити американського президента Річарда Ніксона у Москву (1972 і 1974) та радянського лідера Л. Брежнєва до Вашингтона (1973). У результаті були підписані важливі документи: «Основи взаємовідносин між СРСР та США», Договір про обмеження систем протиракетної оборони, Тимчасова угода про обмеження стратегічних наступальних озброєнь (ОСО-1) (травень 1972 p.), Угода про відвернення ядерної війни (червень 1973 р.) та ін. Вищезгадані політичні кроки знаменували собою початок нової зовнішньої політики - розрядки міжнародної напруженості, яку почали проводити обидва супротивні блоки.
Радянський Союз узяв активну участь у підготовці та проведенні Наради з питань безпеки та співробітництва в Європі, робота якої успішно завершилась у столиці Фінляндії Гельсінкі влітку 1975 р. Реакцією на кризу «радянської моделі соціалізму» в країнах Східної Європи і події «чехословацької весни» 1968 р. стала так звана «Доктрина Брежнєва». Головне її зміст склала «теорія обмеженого суверенітету» соціалістичних країн. Вона була проголошена Генеральним секретарем ЦК КПРС на V з'їзді Польської об'єднаної робочої партії в листопаді 1968 р. Її висунення свідчило про те велику увагу, яка приділялася зовнішній політиці в кінці 60-х - початку 70-х років.
«Доктрина Брежнєва» визнала наявність слабких ланок у соціалістичному фронті, можливість реставрації капіталізму в силу об'єктивних труднощів і помилок суб'єктивного характеру, вірогідність війни з імперіалістичним оточенням, надзвичайність такої акції як військова допомогу дружній країні в захисті соціалістичної суверенітету. У 1973 р. у Відні почалися переговори 19 держав про скорочення збройних сил і озброєнь в Центральній Європі. Обговорення будувалося на принципах рівності зобов'язань, нанесення шкоди безпеці будь-якої зі сторін, відмови від односторонніх воєнних переваг.


http://vkontakte.ru/id18182352
 
Форум » Навчання » Історія СРСР » Міжнародне становище та зовнішня політика СРСР у 1965-1975
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz