Все для історика
Четвер, 25.04.2024, 21:48
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Чехія і Словаччина у 10-14 ст. - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум » Навчання » Історія Пд. та Зх. слов"ян » Чехія і Словаччина у 10-14 ст.
Чехія і Словаччина у 10-14 ст.
EkzorДата: Вівторок, 28.12.2010, 22:10 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
Плем'я чехів, що жили в центрі країни, прагнув розповсюдити свою владу на сусідні племена. Головним їх містом був Вишеград, а потім Прага, княжий град, побудований поблизу земського Вишеграда.
Перший чеський літописець Козьма Празький, який писав на початку XII століття, почерпнув свої мізерні відомості про заснування чеської держави з народних переказів. За його словами, першим князем чехів був Крок. Дочка і спадкоємиця його, Лібуше, вийшла заміж за Пржемисла, простого орача, уродженця села Стадіци, в землі племені лемузовКнязь Вратіслав I (905-921) успішно відбив напад на Чехію мадярів, які розгромили Великоморавської держави, і припинив платіж данини німецького короля, користуючись виникли в Німеччині заворушеннями. Початок правління його сина Святого Вацлава (921-935) було затьмарене злим ділом. Справляючись з внутрішніми ворогами, Вацлав не мав достатньо сил для боротьби з Німеччиною. Могутній король Генріх I (король Німеччини) в 929 підступив до Праги і примусив Вацлава до платежу данини.
Брат Святого Вацлава Болеслав I Грозний (935-967), убив його, і захопив владу в Чехії. 14 років Болеслав вів запеклу боротьбу з німцями, але в 950 визнав залежність від німецької держави. У битві на річці Лех (955) чехи билися проти мадярів як союзники німців. Перемога християн над угорцями дала можливість Болеслава I Грозному приєднати до Чехії Моравію і польські землі, розташовані по верхів'ях Одеру і Ельби.
Син Болеслава Грозного Болеслав II Благочестивий (967-999), за сприяння імператора Отто I, заснував у Празі єпископію, підпорядковану майнцскому архієпископу. Першим празьким єпископом був сакс Детмар, знав добре слов'янську мову.
Брати св. Войтеха, князі злічанські, прагнули до незалежності і перебували у зносинах з польським князем Болеславом I Хоробрим, і з імператорським двором. Болеслав II Благочестивий напав на столицю славніковцев Любіца, розорив її і остаточно приєднав до своєї держави землі східній та південній частині Чехії, підвладні злічанам (995). Таким чином, довершено була справа об'єднання земель чеських слов'ян під владою династії Пржемисловічей.
Князювання Брячислава I (1035-1055) ознаменувалося завоюванням чехами Польщі та спробою заснувати могутню західнослов'янську імперію. Спроба ця не мала успіху внаслідок втручання папи Бенедикта IX і імператора Генріха III, який, після невдалого походу (1040) і поразки при Домажліце, пройшов в 1041 році до Праги і примусив чеського князя визнати свою залежність від імперії. З цього моменту Чехія увійшла до складу Священної Римської імперії.
З 1086 року чеські князі величалися богемських королів - васалами німецьких імператорів.
При Карлі I (1346-1378) (він же Карл IV, як імператор Німеччини) в Празі була заснована архієпископська кафедра. Карл заснував у Празі знаменитий університет (1348 рік), перший в середній та східній Європі. Карл I значно розширив володіння чеської корони. Ставлячи головною своєю метою зміцнення королівської влади в Чехії, Карл видав закон про порядок престолонаслідування (1348 рік): трон успадковує завжди старший син короля, жінки успадковують тільки за відсутністю чоловічих представників роду; у разі припинення роду в чоловічій і жіночій лініях, трон заповідається по обрання сейму. Виборче право сейму було підтверджено і в знаменитій Золота булла 1356 року.
Вацлав IV (Венцеслав) (1378-1419), ще за життя батька коронований короною чеської (1363 рік), а потім і імператорської (1376 рік), отримав Чехію, Сілезію, частина Лузаціі і дрібні володіння корони чеської в Німеччині, а решта земель були віддані іншим членам Люксембурзького роду. Перші роки царювання Вацлава (до 1393 року) були продовженням щасливого часу Карла I.
У IX ст. чеські правителі приєднали території словаків до Великої Моравської імперії. У 896 р. почалися втручання в чеські володіння мадярів. Велика Моравська імперія майже припинила своє існування.
На початку XI ст. частка території Словаччини була захоплена угорськими князями, а до 1018 майже вся її земля увійшла до складу Королівства Угорщина. У 1241 році територія Словаччини зазнала монголо-татарського нашестя. Монголо-татарське нашестя послабило влада короля на території Словаччини і так територією управляли олігархи на кшталт Матуш Чака. Зміцнити сильну королівську владу зміг тільки Карл Роберт, який вразив олігархів у битві при Розгановцах. Син Карла Роберта, Людовик I Великий зробив чимало для зміцнення країни, і за часів його правління Угорщина стала сильною європейською державою.


http://vkontakte.ru/id18182352
 
Форум » Навчання » Історія Пд. та Зх. слов"ян » Чехія і Словаччина у 10-14 ст.
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz