Все для історика
Субота, 20.04.2024, 13:24
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Південнослов’янські землі під владою Туреччини і їх боротьба - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум » Навчання » Історія Пд. та Зх. слов"ян » Південнослов’янські землі під владою Туреччини і їх боротьба
Південнослов’янські землі під владою Туреччини і їх боротьба
EkzorДата: Вівторок, 28.12.2010, 21:59 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
В кінці XIV ст. головною метою турецьких завоювань як і раніше були балканські землі. У 1393 р. війська Баязида захопили болгарську столицю Тирново. До 1395 р., коли впав останній нескорений місто Болгарії, Відін, Болгарське царство майже повністю виявилося під влади турків. З кінця XV ст. Болгарія, Сербія, Боснія і Герцеговина та Чорногорія опинилися під владою Османської імперії.
Турецьке панування призвело до занепаду продуктивних сил і економічного застою країн Балканського півострова, припинення природного розвитку підкорених народів, консервації старих феодальних відносин і виникнення нової системи феодальних порядків - військово-ленній. Основу її становила державна власність на землю, яка ділилася на дрібні, середні і великі лени (наділи). Цими ленами в залежності від адміністративної або військової служби наделянаказаніям, а їх лени передавалися іншим. Така система давала можливість султанові в будь-який момент зібрати величезну армію. Існували й землі, подаровані за особливі заслуги у повну власність, мюльк і землі релігійних і громадських установ - вакуфи.
Землі, що входили до Османської імперії, ділилися на великі військово-адміністративні одиниці - еялету (пашалики), які розпадалися на більш дрібні - санджаки. Управління еялету знаходилося в руках візирів, які володіли як цивільної, так і військовою владою. Ця система військово-феодального та адміністративного управління мала обласні особливості. Наприклад, окраїнне положення Боснії змушувало Туреччину проводити там обережну політику і йти на поступки місцевим феодалам. Багато хто з них приймали іслам і переходили на службу до турків, зберігши таким чином свої маєтки та привілеї. Їх називали потурченцамі. Інша частина феодалів втратила своє панівне становище, а з плином часу, вже в другій половині XVI ст., Феодали-християни були витіснені феодалами-мусульманами.
Положення сільських і міських жителів. Більшість населення підкорених земель становило феодально залежне селянство, яке називалося «райей» (стадо). Всі дорослі чоловіки-християни сплачували в турецьку казну подушний грошовий податок - харач. Землеробське населення було прикріплено до землі і не могла залишити свого наділу. У період військових дій населення зобов'язане було брати участь у будівництві фортець, доріг та інших споруд. Всі господарські ресурси підкорених турками областей йшли на військові цілі. У період завоювання держав Балканського півострова турки позбавили церковної самостійності Болгарію, Сербію, Боснію і Герцеговину. Крім феодального гніту християнські народи в Османській імперії піддавалися релігійному і національному гніту. Християни не мали права служити в державних установах, носити зброю, будувати будинки вище турецьких, деякі церкви були перетворені на мечеті. Всі православне населення повинно було підкорятися константинопольському патріарху, який був їхнім духовним главою.

Більшого розмаху набуло Тирновське повстання 1598р. в Болгарії. Йому передувала тривала дипломатична підготовка. Представники
південнослов'янського духовенства і князі домовилися про спільні дії з
антитурецькою коаліцією. До цієї коаліції в різний час входили
венеційці, іспанці, трансільванці, папство, але головну роль у ній
відігравали австрійські Габсбурги.

Австрійці приєднали до своїх володінь землі османських васалів —
Валахію, Трансільванію і Молдову. Цей приклад спонукав до активних дій і
південних слов'ян. Як наслідок — коли у 1593р. османи розпочали війну
проти Австрії, в Південній Сербії, Чорногорії і Албанії поширилися
антитурецькі виступи. Але наймогутнішим виявилося повстання в Болгарії
(1598) з центром у Тирново. Саме тут після вступу до Болгарії
австрійського союзника — волоського господаря Михая Хороброго
(1592—1601) — було здійснено спробу відродити болгарську царську владу.
Царем Болгарії тирновські повстанці проголосили Шишмана III —
представника колишньої династії Шишмановичів.


http://vkontakte.ru/id18182352
 
Форум » Навчання » Історія Пд. та Зх. слов"ян » Південнослов’янські землі під владою Туреччини і їх боротьба
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz