Все для історика
Середа, 24.04.2024, 05:35
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Соціально-економічний та політичний розвиток Сербії в кін.19 - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум » Навчання » Історія Пд. та Зх. слов"ян » Соціально-економічний та політичний розвиток Сербії в кін.19
Соціально-економічний та політичний розвиток Сербії в кін.19
EkzorДата: Вівторок, 28.12.2010, 21:26 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
До кінця XIX століття Сербія залишалася відсталою аграрною країною. Більше 89% населення було зайнято в сільському господарстві. Повністю панувало дрібне селянське виробництво [25], практично не використовує машини і сучасні методи господарювання. Головною галуззю сільського господарства залишалася свинарство, орієнтоване на експорт в Австрію, а також вирощування кукурудзи. До кінця XIX століття в основному завершився розпад Задруга, проте заходи уряду з охорони мінімуму селянського наділу перешкоджали формуванню ринку найманої праці в сільському господарстві. Скільки-небудь великих промислових підприємств не існувало, незважаючи на державну політику заохочення промислового розвитку, зберігалося повне домінування ремісничого виробництва. На виконання зобов'язань, прийнятих Сербією на Берлінському конгресі, в 1881 році почалося залізничне будівництво, яке повинно було зв'язати Відень із Салоніками і Стамбулом. Будівництво залізниці, однак, не стало поштовхом до прискорення економічного розвитку і практично не вплинуло на життя сільського населення країни. Зовнішня торгівля була сильно залежна від Австро-Угорщини, яка споживала до кінця XIX століття до 86% сербського експорту. Основною статтею торгівлі залишалася продукція тваринництва. Постійно ріс державний борг, головним кредитором також була Австро-Угорщина. крім фінансово-економічної залежності від Австро-Угорщини в кінці XIX століття посилилася і політична залежність. Проавстрійскій курс князя Мілана Обреновича і консерваторів після Берлінського конгресу привів до висновку в 1881 році австро-сербської конвенції, відповідно до якої зовнішня політика країни була підпорядкована Відні і фактично встановлено австрійський протекторат над Сербією. [1] Князь Мілан також відмовився від претензій на Боснію , Герцеговину і Новопазарський санджак. У відповідь Австро-Угорщина гарантувала підтримку династії Обреновичей і погодилася на проголошення Сербії королівством. 22 лютого 1882 Мілан був оголошений королем сербів. Певну проблему представляли новопридбані за умовами Берлінського миру землі: на цих територіях була розгорнута політика інтеграції та етнічної гомогенізації, в результаті якої мусульманське населення було вигнано, а його володіння розділені між православними сербами.
Для внутрішньополітичного життя в 1880-х рр.. було характерно становлення політичних партій і гостра боротьба між ними, перш за все між правлячою младоконсерватівной Сербської прогресивною партією (напреднякі) Мілана Пірочанаца та Народної радикальною партією Пера Тодоровича і Ніколи Пашіча, якій вдалося привернути на свій бік широкі верстви сільського населення, інтелігенції і дрібного духовенства. Напреднякі провели ряд законів, покликаних модернізувати країну, проте їх реалізація просувалася вкрай повільно. Зокрема, незважаючи на прийняття в 1882 році закону про загальне початкову освіту, через брак шкіл та вчителів до кінця XIX століття неписьменними залишалося більше 75% населення Сербії. Орієнтація князя і напредняков на Західну Європу викликала невдоволення русофільські настрої селян і духовенства. Спалахнуло в 1883 році Тімокское повстання у східній Сербії було незабаром придушене військами, йшли жорсткі репресії проти учасників руху та членів Радикальної партії.
У 1885 році Сербія вплуталася у війну з Болгарією, оскарживши приєднання до останньої Східної Румелії, але сербська армія була вщент розбита в Слівіцкой битві. Лише втручання Австро-Угорщини дозволило укласти мир і уникнути територіальних втрат. Воєнна поразка в поєднанні з фінансовою кризою та політичною нестабільністю змусило короля Мілана піти на поступки радикалам. 22 грудня 1888 була затверджена нова конституція, яка розширила виборче право, прерогативи скупщини і гарантувала демократичні права і свободи. Незабаром Мілан Обренович відрікся від престолу. При його неповнолітньому наступника Олександра Обренович до влади прийшли радикали, які провели демократичні реформи, відновили союз з Росією і активізували сербську пропаганду в балканських володіннях Туреччини. Однак після повернення з еміграції Мілана Обреновича в 1894 році почався повернення до авторитаризму і репресій, а конституція 1888 була скасована. Проте політична ситуація залишалася нестабільною. Крім частої зміни урядів, положення ускладнив шлюб короля з Драго Машин, незнатної вдовою значно старшої від нього за віком. Спроба утихомирити радикалів затвердженням нової, відносно ліберальної конституції в 1901 році («Квітневий статут») не увінчалася успіхом, незабаром її дія була припинена. У травні 1903 року група опозиційно налаштованих офіцерів організувала змову і вбила короля Олександра і королеву Драгу. Їх смерть поклала край правлінню Обреновичей на сербському престолі. Була відновлена конституція 1888 року, а королем був проголошений Петро I Карагеоргієвич.
У період правління Петра I в Сербії були проведені корінні перетворення політичної системи: відновлені демократичні свободи, розширені повноваження скупщини, яка стала вищим законодавчим органом країни і контролювала діяльність уряду. У результаті, на початку XX століття Сербія представляла собою парламентську монархію західного типу. У влади протягом п'ятнадцяти років (з невеликими перервами) перебувала Радикальна партія на чолі з Ніколою Пашичем. Істотно прискорилося економічний розвиток, почали створюватися промислові підприємства, швидко росла транспортна мережа, скоротилася економічна залежність Сербії від Австро-Угорщини. Незважаючи на прямий тиск з боку останньої, що призвело до митної війні 1906-1908 років, Сербії вдалося знайти нові ринки збуту в Західній Європі і зменшити частку експорту в Австро-Угорщину до 15%. У результаті бурхливого розвитку економіки Сербія перетворилася на достатньо процвітаючу по балканських мірками країну, а період початку XX століття увійшов в сербську історію як «золоте століття» або «Періклова епоха».


http://vkontakte.ru/id18182352
 
Форум » Навчання » Історія Пд. та Зх. слов"ян » Соціально-економічний та політичний розвиток Сербії в кін.19
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz