Все для історика
Понеділок, 06.05.2024, 01:27
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Чехословацька криза і її міжнародний резонанс. - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум » Навчання » Історія Пд. та Зх. слов"ян » Чехословацька криза і її міжнародний резонанс.
Чехословацька криза і її міжнародний резонанс.
EkzorДата: Понеділок, 27.12.2010, 21:29 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
Реформи, пов'язані в першу чергу з усуненням цензури в пресі, зустріли різку критику в СРСР, Польщі, Угорщини, Болгарії і НДР. Керівництво Дубчека, проте, мала сильну підтримку з боку як комуністів країн Західної Європи, так і Румунії і Югославії. У липні в словацькому місті Чорной над Тисою поблизу радянсько-чехословацького кордону чехословацьке керівництво зустрілося з політбюро ЦК КПРС, який прибув майже в повному складі, а на початку серпня - в Братиславі зі своїми критиками з країн Східної Європи. Учасники цих зустрічей домовилися зберегти основні комуністичні принципи в сфері економіки, політики, військового співробітництва.
Несподівано у ніч на 20-21 серпня 1968 великі армійські з'єднання СРСР, а також війська НДР, Угорщини, Польщі та Болгарії загальною чисельністю 650 тис. чоловік вторглися на територію Чехословаччини і окупували країну. Були арештовані провідні діячі керівництва країни, включаючи Дубчека, Свободу і Черника. Більшість залишилися на волі чехословацьких лідерів відмовилося від колабораціонізму. Населення, не вдаючись до насильства, справляло стійкий опір окупантам. Підпільні радіостанції передавали антирадянські передачі, городяни знімали таблички з назвами вулиць і вказували неправдиві напрямки командирам радянських танкових частин. Близько 25 чехословацьких громадян було вбито під час антирадянських демонстрацій. Пасивне спротив тривав до кінця 1968 і досягла кульмінації на початку 1969, коли один з чеських студентів здійснив акт самоспалення на Вацлавській площі у Празі.
Радянському керівництву, якому не вдалося сформувати в Празі прорадянський уряд, довелося почати переговори з розташованими в Москві інтернованими чехословацькими лідерами. У результаті переговорів уряду Дубчека було відновлено, але ініціаторам реформ довелося погодитися з новими обмеженнями та розміщенням в Чехословаччині військ країн Варшавського договору на кордоні з Західною Німеччиною - в обмін на поступове виведення окупаційних військ. Був підписаний договір про умови тимчасового перебування радянських військ на території Чехословаччини, узаконив окупацію. Країну наводнили радянські військові та цивільні радники. Була відновлена цензура друку, розформовані некомуністичні організації; до кінця 1969 більшість ліберальних починань було ліквідовано. Важливим винятком стала зростаюча автономія Словаччини в рамках нової федеративної держави, офіційно проголошеного 1 січня 1969.
У квітні 1969, після антирадянських виступів, пов'язаних з перемогою чехословацьких хокеїстів над командою СРСР, Дубчек був змушений залишити посаду партійного лідера і передати керівництво партією Густаву Гусаку. Гусак - один з керівників антигітлерівського повстання в Словаччині в 1944 - опинився у в'язниці як затятий словацький "націоналіст" в період сталінських чисток у 1950-х роках. Він брав участь в русі за демократизацію, яке очолював Дубчек у 1968, але дотримувався прорадянської орієнтації після вторгнення військ Варшавського договору. Гусак проводив прорадянський курс у зовнішній політиці і докладав зусиль до лібералізації всередині країни. Ці зусилля, однак, зустріли опір тих членів партії, які схилялися до повернення сталінської політики і виношували плани помсти лідерам реформ.


http://vkontakte.ru/id18182352
 
Форум » Навчання » Історія Пд. та Зх. слов"ян » Чехословацька криза і її міжнародний резонанс.
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz