Все для історика
П`ятниця, 22.03.2019, 06:59
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Програмоване навчання історії - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум » Навчання » Державний екзамен з історії (Методика викладання історії) » Програмоване навчання історії (Дистанційна освіта та малокомплектні школи – реалії чи майб.)
Програмоване навчання історії
WARNINGДата: Неділя, 09.06.2013, 15:19 | Повідомлення # 1
Курінний отаман
Група: Користувачі
Повідомлень: 128
Репутація: 1
Статус: Offline
Програмоване навчання - це навчання за заздалегідь розробленою програмою, у якій передбачені дії як учнів, так і педагога (або замінює його навчальної машини). Ідея програмованого навчання була запропонована в 50-х рр.. ХХ ст. американським психологом Б. Скіннер для підвищення ефективності управління процесом навчання з використанням досягнень експериментальної психології і техніки.
В основу загальної теорії програмованого навчання покладено програмування процесу засвоєння матеріалу. Даний підхід до навчання передбачає вивчення пізнавальної інформації певними дозами, що є логічно завершеними, зручними і доступними для цілісного сприйняття.
Сьогодні під програмованим навчанням розуміється кероване засвоєння програмованого навчального матеріалу за допомогою навчальної пристрої (ЕОМ, програмованого підручника, кінотренажера та ін.) Програмований матеріал являє собою серію порівняно невеликих порцій навчальної інформації («кадрів», файлів, «кроків»), що подаються у певній логічній послідовності.
Принципи програмованого навчання.
Першим принципом програмованого навчання є необхідність створення для його реалізації певної ієрархії керуючих пристроїв.
У цій ієрархії виступає в першу чергу педагог, керуючий системою в найбільш відповідальних ситуаціях: створення попередньої загальної орієнтування в предметі і ставлення до нього, індивідуальна допомога і корекція у складних нестандартних ситуаціях навчання.
У тісному зв'язку з першим принципом програмованого навчання (розділення управління) знаходиться його другий принцип, сутність якого випливає з кібернетичної теорії побудови перетворювачів інформації (керуючих систем) і вимагає циклової організації системи управління навчальним процесом по кожній операції навчальної діяльності.
Третій принцип програмованого навчання вимагає здійснення покрокової навчальної процедури при розкритті та подачі навчального матеріалу в процесі навчання. Виконання цієї вимоги дозволяє досягти зрозумілості навчальної програми.
Покрокова навчальна процедура - це методичне поняття, що означає, що навчальний матеріал у програмі складається з окремих самостійних, але взаємопов'язаних, оптимальних за величиною порцій інформації та навчальних завдань (правил переходу), що відображають певну теорію засвоєння знань учнями (алгоритм функціонування) і сприяють ефективному засвоєнню знань і умінь.
Сукупність інформації для прямого і зворотного зв'язку і правил виконання пізнавальних дій утворює крок навчальної програми. Учень здійснює крок у навчанні при засвоєнні певного обсягу інформації на заданому рівні і крок за кроком просувається до спільної мети навчання.
До складу кроку включаються три взаємопов'язаних ланки (кадру): інформація, операція зі зворотним зв'язком і контроль. Дослідження структури, змісту та специфіки конструювання кожного кроку і кожного кадру навчальної програми назвемо проблемою кроку. Послідовність покрокових навчальних процедур утворює навчальну програму-основу системи програмованого навчання.
Четвертий принцип програмованого навчання - принцип індивідуального темпу і управління в навчанні. Виходячи з того, що робота учнів за програмою є строго індивідуальною, виникає природна вимога ведення спрямованого інформаційного процесу та надання кожному учневі можливості просуватися в навчанні зі швидкістю, яка для його пізнавальних сил найбільш сприятлива, а відповідно до цього, оптимальна з точки зору пристосування та подання інформації, що управляє. Дотримання цього принципу сприятиме успішного вивчення навчального матеріалу всіма учнями, хоча і за різний час.
П'ятий принцип програмованого навчання вимагає використання спеціальних технічних засобів для подачі програмованих навчальних матеріалів при вивченні ряду дисциплін, пов'язаних з розвитком певних рис особистості і якостей учнів, наприклад, хорошої реакції, орієнтування. Ці кошти можна назвати навчальними, так як ними моделюється за будь повнотою діяльність педагога в процесі навчання.

Типи навчальних програм

Навчальні програми, побудовані на бихевиористской основі, поділяють на: а) лінійні, розроблені Скиннером, і б) розгалужені програми Н. Краудером.
1. Лінійна система програмованого навчання, спочатку розроблена американським психологом Б. Скіннер на початку 60-х рр.. ХХ ст. на основі біхевіорістского напряму в психології.
Він висунув такі вимоги до організації навчання:
- При навчанні учень повинен проходити через послідовність ретельно підібраних і розміщених "кроків".
- Навчання слід будувати таким чином, щоб учень весь час був "діловий і зайнятий", щоб він не тільки сприймав навчальний матеріал, а й оперував ім.
- Перед тим, як перейти до вивчення наступного матеріалу, учень повинен добре засвоїти попередній.
- Учневі необхідно допомогти шляхом ділення матеріалу на невеликі порції ("кроки" програми), шляхом підказок, спонукань і т.д.
- Кожна правильна відповідь учня необхідно підкріплювати, використовуючи для цього зворотний зв'язок, - не тільки для формування певної поведінки, але і для підтримки інтересу до навчання.
Згідно цій системі, яких навчають, проходять всі кроки навченою програми послідовно, в тому порядку, в якому вони наведені в програмі. Завдання в кожному кроці полягають у тому, щоб заповнити одним чи кількома словами пропуск в інформаційному тексті. На думку Б. Скіннера, якого навчають навчається, головним чином, виконуючи завдання, а підтвердження правильності виконання завдання служить підкріпленням для стимуляції подальшої діяльності учня.
Лінійні програми розраховані на безпомилковість кроків усіх учнів, тобто повинні відповідати можливостям найбільш слабких з них. У силу цього корекція програм не передбачена: всі учні одержують одну й ту ж послідовність кадрів (завдань) і повинні виконати одні й ті ж кроки, тобто рухатися по одній і тій же лінії (звідси назва програми - лінійні).
2. Розгалужена програма програмованого навчання. Її основоположником є американський педагог Н. Краудер. У цих програмах, що набули поширення, крім основної програми, розрахованої на сильних учнів, передбачаються додаткові програми (допоміжні галузі), на одну з яких направляється учень у разі ускладнень. Розгалужені програми забезпечують індивідуалізацію (адаптацію) навчання не тільки за темпом просування, але і по рівню труднощі. Крім того, ці програми відкривають бόльшіе можливості для формування раціональних видів пізнавальної діяльності, ніж лінійні, обмежують пізнавальна діяльність в основному сприйняттям і пам'яттю.
Контрольні завдання в кроках цієї системи складаються із завдання або питання і набору кількох відповідей, в числі яких зазвичай один правильний, а решта невірні, що містять типові помилки. Учень має вибрати з цього набору одна відповідь. Якщо він вибрав правильну відповідь, то отримує підкріплення у вигляді підтвердження правильності відповіді і вказівка про перехід до наступного кроку програми. Якщо ж він вибрав помилкову відповідь, йому роз'яснюється сутність допущеної помилки, і він отримує вказівку повернутися до якогось з попередніх кроків програми або ж перейти до деякої підпрограмі.
Загальний недолік програм, побудованих на бихевиористской основі, полягає в неможливості управління внутрішньої, психічної діяльністю учнів, контроль за якою обмежується реєстрацією кінцевого результату (відповіді).
Практика програмованого навчання показала непридатність лінійних і недостатню продуктивність розгалужених програм. Подальші удосконалення навчальних програм у рамках біхевіористської моделі навчання не призвели до суттєвого поліпшення результатів.

Дистанційна Освіта в Україні


У рамках загальносвітових тенденцій переходу від індустріального до інформаційного суспільства розвиток дистанційної форми навчання є одним з перспективних напрямків удосконалення системи освіти.

Дистанційне навчання сприяє реалізації головних засад освітньої політики демократичних держав – спрямованість навчання й виховання на індивідуальний розвиток особистості, задоволення й формування її інтелектуальних потреб та інтересів відповідно до інтересів суспільства.

Використання методів дистанційного навчання дає змогу надавати освітні послуги різного характеру у відділених районах, навчати не відриваючи від основного виду діяльності, навчати осіб з фізичними вадами, мати доступ до освітніх ресурсів світу через використання сучасних засобів електронних комунікацій.

Даний вебліографічний список пропонує адреси інтернет-сайтів центрів дистанційного навчання, освітніх порталів, інформацію про системи дистанційної освіти.

Призначений для широкого кола користувачів.
 
Форум » Навчання » Державний екзамен з історії (Методика викладання історії) » Програмоване навчання історії (Дистанційна освіта та малокомплектні школи – реалії чи майб.)
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz