Все для історика
П`ятниця, 22.03.2019, 07:30
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Методичні особливості вивчення життя і діяльності історичних - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум » Навчання » Державний екзамен з історії (Методика викладання історії) » Методичні особливості вивчення життя і діяльності історичних (осіб)
Методичні особливості вивчення життя і діяльності історичних
WARNINGДата: Неділя, 09.06.2013, 14:52 | Повідомлення # 1
Курінний отаман
Група: Користувачі
Повідомлень: 128
Репутація: 1
Статус: Offline
Сучасна методика пропонує такі варіанти вивчення особистості:

Варіант І. Алгоритмічний

Вивчення особистості здійснюється у певній послідовності

1. Запам’ятовування прізвища, імені.

2. Ознайомлення з етапами та змістом діяльності особистості.

3. Засвоєння її ідей, поглядів, переконань, ідеалів.

4. З’ясування питання, інтереси якої соціальної групи захищала ця особистість.

5. Вивчення оцінок особистості її сучасниками та нинішніми дослідниками.

Запропонований підхід забезпечує дотримання наукових засад вивчення особистості. Вчитель та учні можуть додавати чи виключати окремі блоки наведеного ланцюжка залежно від мети та наявності на­вчального матеріалу. Саме на цих засадах подаються портрети в І частині посібника.

Варіант II. Біографічно-оцінний

Вивчення особистості здійснюється через розв’язання біографічних задач. Вчитель сприяє поступовому накопиченню учнями інформації про видатну особу. Коли учні мають достатній обсяг інформації, вчитель зачитує біографічну довідку про особистість, не називаючи її ім’я.

Приклад

Представник відомого княжого роду. Один з найбагатших людей у Європі свого часу. Гуманіст, просвітник, культурний діяч. Йому притаманні були розсудливість і толерантність. Реальний претендент на польський трон. Великий життєлюб, ревний християнин, патріот України, лідер опозиції унії, прихильник та ідеолог ан-титурецької ліги. Очолив боротьбу з козацько-селянськими повстаннями кінця XVI століття.

До цього ж варіанта відносимо і методику вивчення оцінної інформації. Вчитель поступово, від уроку до уроку, нагадує про особистість, наводячи нові й иові оцінні характеристики, доки учні не впізнають історичну особу.

Приклад

Ф.Уманець: «В характері цієї особи присутня двоїстість, притаманна сучасним малоросіянам».

Е.Спаноккйо: «…найзаможніша люди

на в державі… розсудлива й гідна… був русином і вождем схизматиків».

П.Куліш: «…панська пасивність, незнання руської природи, неповага до прав свого народу, скаредність, магнатське чванство… Дім _______ був широкими вратами, що вели до погибелі руську віру та народність».

І.Франко: «…______ був одним із головних двигунів національного життя Південної Русі другої половини XVI ст.».

І.Огієнко: «…всі українські магнати не зробили стільки для України, скільки зробив сам _______ … Це він врятував Україну як націю».

В.Смолій: «…ідеї та справи____________ ілюзорні, наївні, безнадійні».

В процесі вивчення теми учні впізнають князя К.(В.)Острозького. До складання таких задач доцільно залучати учнів у процесі та після вивчення теми.

Варіант III. Порівняльний

В процесі вивчення певної теми вчитель пропонує заповнювати порівняльну таблицю, яка допомагає аналізувати та систематизувати інформацію (див. табл. 1).

Заповнення таблиці обов’язково виявить неможливість чітко визначити певні якості у деяких осіб, що за вміло скерованої самоосвітньої діяльності учнів сприятиме опрацюванню додаткових джерел знань.

Варіант IV. Оцінно-екстремальний

Учні разом з учителем дають оцінку, особистості за її поведінкою в екстремальній ситуації.

Приклад

Повстання на Правобережній Україні С.Палія, що оцінювалось сучасниками як «нова Хмельниччина», непокоїло московський уряд, який використовував для його придушення війська І.Мазепи.

Скориставшись походом Карла XII на Московію через Україну, І.Мазепа уклав з ним союзний договір та перейшов на бік шведів, фактично зрадивши Петра І, інтереси якого він захищав, придушуючи по­встання С. Палія.

Якості Олег Ігор Ольга Святослав Володимир Ярослав Мудрий Володимир Мономах
Походження
Сила характеру
Прагнення до влади
Розумові здібності
Хист державного діяча
Послідовність в діях
Авторитет у країні, світі
Його оцінювання сучасниками та нащадками

Дайте оцінку цим фактам.

Варіант V. Частково оцінний

Вчитель разом з учнями дає оцінку особистості за окремими, але яскравими сторінками її біографії.

Приклад

Оцінювання К.Розумовського

Козацький син став впливовою особою при імператорському дворі, здобув найкращу для того часу освіту. У 18 років був призначений президентом Російської академії наук, а в 22 отримав гетьманську булаву за особистим наказом імператриці. І цей улюбленець долі, вихований за межами України, який ніби ніколи не прагнув повернутися до неї, раптом починає запроваджувати на Гетьманщині реформи, що мали на меті вивести його рідну землю на європейський рівень. Це коштувало йому булави й кар’єри.

Варіант VI. Прогнозовий

Визначення та оцінювання якостей особистості за впливом її ідей та діяльності на нащадків. Розвиток уміння зробити правильний прогноз розвитку особи, культури, суспільства, держави.

Приклад

Життя, ідеї та діяльність Г.С.Сковороди

Залишився сиротою в 9 років, виховувався невідомим монахом, мав визначні природні здібності (голос, пам’ять, розум), став найосвіченішою людиною своєї доби, українським Сократом, який не тільки проповідував добро, злагоду, справедливість, честь, порядність, «сродність», а й сам жив за проголошуваними істинами. Його філософська спадщина мала вплив на людей XVIII—XIX ст., вона актуальна і сьогодні.

Варіант VII. Дослідницький

Метою його є дати учням уявлення про історичного діяча, його систему поглядів, діяльність. Оцінні судження формуються в учнів у процесі виконання лабораторно-практичних робіт. Більш детально названий метод описаний у монографії К.Баханова «Лабораторно-практичні роботи з історії України». Елементи застосування цього методу присутні у нарисі «М.Драгоманов і національний рух».

Варіант VIII. Накопичувальний

Вивчення особистості здійснюється шляхом складання біографічних довідок, але за певною послідовною системою. Вчитель на початку року орієнтує учнів на вивчення певних історичних осіб. На­копичення інформації здійснюється учнями в урочний та позаурочний час, але за певними блоками. На кожен урок учень повинен дати свою порцію інформації. На кінець вивчення конкретного історичного періоду в учня накопичується матеріал, який дає йому змогу досить глибоко зрозуміти певну особистість.

Приклад — нарис «Геній українського народу Т.Г.Шевченко».

Варіант IX. Художньо-публіцистичний

Вивчення особистості здійснюється в процесі вивчення матеріалу підручника, хрестоматії, наукової та додаткової літератури, закінчується написанням рефератів, повідомлень, нарисів, есе, творів і мініа­тюр. Цей метод не лише сприяє поглибленому вивченню особистості, а й допомагає розвивати творчі здібності дітей.

Приклад — нарис «Опальний князь Свидригайло».

Варіант X. Схематичний

Вивчення життя та діяльності історичних осіб через складання та використання схем-портретів.

Варіант XI. Ігровий

Вивчення історичних осіб здійснюється через застосування дидактичних ігор.

Наведений перелік методів, які можуть застосовувати вчителі під час вивчення особистості, не повний. При цьому зі свого арсеналу не слід виключати й традиційних методів навчання (розповідь учителя про видатну особу, пояснення, розв’язання проблемних завдань, складання плану-оцінки, узагальнюючих характеристик тощо).

Разом з тим, оцінюючи особистість історичного діяча, важливо уникнути наступних негативних явиш:

— однобокого оцінювання історичних діячів залежно від політичного режиму та панівної ідеології;

— штучного відокремлення діяльності історичної особи від життя народу (лідери країни разом з народом відповідають за досягнення та негаразди);

— категоричності в оцінках: застосування лише одного «кольору» — чорного або білого, розподіл на «наших» і «не наших», патріотів і зрадників, «націоналістів» і «комуняк» тощо;

— прагнення видати себе за суддю, обвинувачуючи та виносячи вирок людині, що жила в іншій епосі з іншою системою цінностей;

— недооцінювання наших сучасників з позиції натовпу – лише історія може дати їх об’єктивну оцінку.

Результатом цієї системної роботи має стати вміння учнів складати історичний процес.
 
Форум » Навчання » Державний екзамен з історії (Методика викладання історії) » Методичні особливості вивчення життя і діяльності історичних (осіб)
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz