Все для історика
Четвер, 18.04.2024, 06:10
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Причини першої світової війни та цілі її учасників - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум » Навчання » Історія країн Зх. Європи та Пн. Америки (екзамен) » Причини першої світової війни та цілі її учасників
Причини першої світової війни та цілі її учасників
EkzorДата: П`ятниця, 18.06.2010, 15:09 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
До Першої світової війни призвели загострення суперечностей між найбільшими державами світу та боротьба двох військово-політичних угруповань — Антанти і Троїстого союзу. Найнепримиреннішими виявилися інтереси Німеччини та Англії. Ці держави суперничали як на суші, так і на морі. Ініціаторами розв'язання війни виступили правлячі кола Німеччини та Австро-Угорщини, хоча й інші країни плекали конкретні загарбницькі цілі. Гонка озброєнь набрала нечуваного розмаху.
Німецька імперія прагнула до світового панування. До її планів входило захоплення значних територій в Європі, у тому числі України й Прибалтики, колоніальних володінь Англії, Франції, Бельгії, зміцнення позицій у Туреччині й на Близькому Сході. Австро-Угорщина сподівалася підкорити Сербію, Болгарію та Чорногорію, заволодіти нафтовими родовищами Румунії, запанувати на Чорному, Адріатичному та Егейському морях. Туреччина, яку, у випадку перемоги, збиралися поділити країни Антанти, звертала свої погляди на Балканський півострів, Крим, Закавказзя та Іран.
Англія претендувала на німецькі колонії, турецькі володіння в Месопотамії (нинішній Ірак), домагалася посилення впливу на Близькому Сході та у Середземномор'ї, тому в її інтересах було підірвати економічну могутність Німеччини, її зростаючу роль у світовій торгівлі. Франція хотіла повернути Ельзас і Східну Лотарингію, відібрані у неї Німеччиною в 1871 p., а заодно захопити багатий вугіллям Саарський басейн та частину Рейнської області Німеччини. Економічно послабити Німеччину прагнула й Росія. Окрім того, російський царизм мав і стратегічні завдання — встановити контроль над протоками Босфор і Дарданелли, покінчити з німецьким та австрійським впливом у Туреччині й на Балканах.
Найбільше вагалась у визначенні своїх домагань Італія. Будучи союзником Німеччини та Австро-Угорщини, вона все-таки прораховувала, де на неї чекає більша вигода. Англія готова була надати велику позику, і це схилило Італію перейти на бік противників Німеччини.
Таким чином, війна ще до свого початку мала несправедливий, загарбницький характер з боку держав обох блоків.


http://vkontakte.ru/id18182352
 
EkzorДата: П`ятниця, 18.06.2010, 15:11 | Повідомлення # 2
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
Безпосереднім приводом до світової війни стало вбивство 28 червня 1914 р. у м. Сараєво сербським студентом Г. Принципом спадкоємця австрійського престолу ерцгерцога Франца-Фердінанда. За підтримки Німеччини Австро-Угорщина пред'явила Сербії ультиматум, вимоги якого були несумісними з державним суверенітетом Сербії. Незважаючи на те що май же всі пункти ультиматуму були прийняті, Австро-Угорщина 28 липня оголосила Сербії війну. У відповідь Росія оголосила мобілізацію. Німеччина висунула вимогу припинити її і, коли Росія не відреагувала, 1 серпня оголосила війну Росії, а 3 серпня — Франції. 4 серпня німецькі війська перейшли кордон Бельгії, порушивши її нейтралітет. У відповідь Велика Британія в той же день оголосила війну Німеччині. Пізніше у війну вступили Японія на боці Антанти і Туреччина на боці Центральних держав. Таким чином війна стала світовою. Вона була несправедливою і загарбницькою за характером.

http://vkontakte.ru/id18182352
 
EkzorДата: Субота, 19.06.2010, 22:26 | Повідомлення # 3
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
Велика Британія
* Не могла пробачити Німеччині підтримку бурів в англо-бурській війні 1899—1902 рр.
* Не мала наміру відчужено спостерігати за проникненням Німеччини в райони, які вважала «своїми»: Східну і Південно-західну Африку.
* Вела проти Німеччини неоголошену економічну і торгову війну.
* Вела активні військово-морські приготування на випадок агресивних дій з боку Німеччини.
* Через потенційну німецьку загрозу відмовилася від традиційної для країни політики «блискучої ізоляції» і перейшла до політики утворення антинімецького блоку держав.

Франція
* Прагнула узяти реванш за поразку, нанесену їй Німеччиною у франко-пруській війні 1870 року.
* Мала намір повернути Ельзас і Лотарингію, відокремлені від Франції в 1871 році.
* Зазнавала збитки на своїх традиційних ринках збуту в конкуренції з німецькими товарами.

Російська імперія
* Претендувала на вільний прохід свого флоту в Середземному морі, наполягала на ослабленні або перегляді в свою користь режиму контролю над протокою Дарданелли.
* Розцінювала будівництво залізниці Берлін-Багдад (1898 рік) як недружній з боку Німеччини акт. При цьому, посилаючись на те, що це зазіхає на її права в Азії за російсько-британським договором 1907 року про розподіл сфер впливу в цьому регіоні.
* Протидіяла австрійському і німецькому проникненню на Балкани.
* Наполягала на винятковому праві протекторату над всіма слов'янськими народами; підтримувала на Балканах антиавстрійсько і антитурецько настроєних сербів і болгар.

Сербія
* Новоутворена держава (повна незалежність з 1878 року) прагнула затвердитися на Балканах як лідер слов'янських народів півострова.
* Планувала утворити Югославію, включивши в неї всіх слов'ян, що проживають на півдні Австро-Угорської імперії.
* Неофіційно підтримувала націоналістичні організації, що боролися проти Австро-Угорщини і Туреччини.

Німеччина
* Як нова динамічна імперія прагнула до військового, економічного і політичного лідерства на континенті.
* Включившись в боротьбу за колонії тільки після 1871 року, претендувала на рівні права в колоніальних володіннях Англії, Франції, Бельгії, Нідерландів і Португалії. Виявляла особливу активність в отриманні ринків.
* Кваліфікувала Антанту як угоду, що мала на меті підірвати могутність Німеччини.

Австро-Угорщина
* Будучи багатонаціональною імперією, унаслідок міжнаціонального протистояння країна була постійним вогнищем нестабільності в Європі.
* Прагнула утримати захоплені нею в 1908 році Боснію і Герцеговину.
* Протидіяла Росії, що узяла на себе роль захисника всіх слов'ян на Балканах, і Сербії, що претендувала на роль об'єднувального центру південних слов'ян імперії.

Італія
* Встановлення контролю над східним узбережжям Адріатичного моря (Далмація, Албанія тощо)
* Приєднання Тіроля;
* Повернення Савої та Ніци, що входили до Франції;
* Загарбання Туніса та Східної Африки (Сомалі, Ефіопія, Кенія).


http://vkontakte.ru/id18182352
 
Форум » Навчання » Історія країн Зх. Європи та Пн. Америки (екзамен) » Причини першої світової війни та цілі її учасників
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz