Все для історика
П`ятниця, 19.04.2024, 05:10
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Економ. та політ. розвиток Іспанії в 1901-1914 рр. - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум » Навчання » Історія країн Зх. Європи та Пн. Америки (екзамен) » Економ. та політ. розвиток Іспанії в 1901-1914 рр.
Економ. та політ. розвиток Іспанії в 1901-1914 рр.
EkzorДата: Неділя, 20.06.2010, 13:04 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
На початку XX ст. в Іспанії з'явилися перші великі промислові монополії, створені на основі національного капіталу. У 1900 р. виникло Металургійне товариство Дуро Фельгера, що об'єднало ряд металургійних підприємств і вугільних шахт Астурії.
З 1901 по 1909 р. було створено 11,3 тис. підприємств із загальним капіталом понад 3,5 млрд. песет. Становлення монополістичного капіталізму відбувалося в Іспанії за безпосередньої участі земельної аристократії, яка набувала акції банків, промислових, транспортних і торгових компаній. У ці операції були залучені самі родовиті представники іспанської знаті, включаючи королівську сім'ю. У результаті відбувалося зрощення частини земельної аристократії з фінансовою буржуазією.
Крім добувної промисловості, іноземний капітал мав велику частку участі в будівництві й експлуатації залізниць та трамвайної мережі. До 1915 р. 54% іноземних прямих вкладень в Іспанії припадало на частку англійської та 34,5% - французького капіталу. З початку століття до Іспанії став більш активно проникати німецький капітал, який брав участь у будівництві перших в країні великих хімічних та електротехнічних підприємств. На відміну від XIX ст., Коли іноземці часто набували право на самостійну розробку іспанських руд, тепер набули поширення змішані товариства з участю як іспанського, так і іноземного капіталу.
Іспанська промисловість зростала вкрай нерівномірно. В останній чверті XIX ст. стався ривок у розвитку гірничодобувної промисловості країни. Видобуток залізної руди, що трималася в 60-і рр.. на рівні 250 тис. тонн на рік, склала близько 5 млн. тонн в 1881 р., майже 9 млн. тонн у 1902 р. і 9,8 млн. тонн в 1913 р. Подібний стрибок відбувся і у видобутку мідної руди, що перетворилася у 80-90-і рр.. в важливу галузь промисловості. Різко збільшився видобуток кам'яного вугілля. У результаті Басконія (провінції Біскайя і Гіпускоа) і Астурія перетворилися на промислові райони з швидко зростаючими містами, обростали мережею шосейних доріг і залізниць. На астурська узбережжі з невеликих селищ виросли порти Хіхон і Авілес.
17 травня 1902 при уряді Сагасти сталася коронація 16-річного спадкоємця престолу. Період регентства скінчився. Почалося правління короля Альфонса XIII (1902-1931), який на відміну від своєї матері Марії Христини був монархом, активно роблять політику.
Обидві правлячі партії, як і раніше по черзі формували уряд країни і забезпечували урядової партії переважна більшість у Кортеса. Але інші показники свідчили про те, що система правління, налагоджена Кановасом і Сагастой в останній чверті XIX ст., Стала зживати себе. Урядові кризи були дуже часті. І в консервативній і в ліберальній партії з'явилися угруповання, що діяли досить незалежно. Роль уряду падала у зв'язку з зростанням ролі короля і армійської верхівки. З іншого боку, в Кортеса утворилося міцне республіканська меншість, яка за чисельністю іноді дорівнювало представництву тієї правлячої партії, що була в опозиції. У 1903 р. на виборах у кортеси було обрано 34 республіканця, у 1905, -1907, 1910 рр.. - Відповідно 30, 66 (разом з каталонцями) і39. У 1910 р. в кортеси пройшов перший соціаліст.
У 1901 р. лідер консерваторів Антоніо Маура висунув ідею «революції, яку здійснюють владою», розуміючи під цим реформи, які повинні запобігти «страшний безлад, що може прийти знизу». А. Маура вважав, що консервативна партія повинна розширити свою соціальну базу, встановивши контакт «з усіма національними силами країни». Пропонувався консерваторами шлях національного оновлення був, зрозуміло, заснований на підтримці католицтва як основи основ «іспанського шляху в історії». Ліберальна партія також виступила на початку XX ст. з програмою реформ, висуваючи в першу чергу антиклерикальні заходи - характерна данину ліберальної традиції періоду іспанських революцій XIX ст.
«Революція згори» у галузі соціальних відносин звелася до видання низки законів про працю, які ввели в Іспанії найбільш елементарні норми робочого законодавства європейських країн. У 1900 р. були прийняті закони про компенсації при нещасних випадках на виробництві та про 11-годинному максимумі робочого дня для жінок і дітей. Консервативне уряд Сільвели створило в квітні 1903 р. Інститут соціальних реформ, який збирав інформацію, готує проект і допомагав у інспекції. У березні 1904 р. було видано закон, що встановлював недільний вихідний день. Потім послідували постанови про 9-годинному робочому дні для шахтарів (1910), про 10-годинному робочому дні в текстильній промисловості (1913) та інші, що свідчили про повільно наступає поліпшення умов життя іспанських робітників - безпосередньому результаті їх повсякденному боротьби.
У 1907 р. було видано закон про внутрішню колонізації. На його основі Центральна хунта колонізації повинна була розподіляти між селянами державну землю, створюючи нові поселення і об'єднуючи поселенців в кооперативи. Але родючі цілинні землі перебували в основному в приватних руках. За наступні 18 років своєї діяльності хунта створила лише 18 поселень-колоній.
Головними пунктами своєї урядової програми консерватори вважали ліквідацію касікізма і створення сучасного військового флоту. Касікізм, як незаконну практику, засновану на зловживанні владою і колишню постійним предметом викривань лівих агітаторів, А. Маура прагнув змінити на законодавчо схвалену систему корпоративного представництва в частині муніципальних рад. Цей консервативний проект реформи місцевої адміністрації так і не побачив світла. Закон про військовому флоті був схвалений Кортеса в січні 1908 р. Він передбачав виділення 200 млн. песет на будівництво ескадри і модернізацію військово-морських баз Ель Ферроль, Картахена і Кадіса.
Консерватори виступили на захист церкви в боротьбі проти ліберальної програми антиклерикальних реформ, послідовно висувається в періоди ліберального правління (1901 - 19Е2, 1905-1907, 1909-1913). Ліберали вимагали відділення церкви від держави, посилення контролю над католицькими орденами, обкладення їх податками. Найбільш енергійний провідник антиклерикальної політики - X. Каналехас домігся тимчасового згуртування партії лібералів і в 1910 р. став главою уряду. У тому ж році кортеси прийняли закон про заборону протягом двох років відкривати в Іспанії нові релігійні ордени (надалі до того, який передбачався перегляду їх статусу за угодою з Ватиканом). 12 листопада 1912 X. Каналехас був убитий анархістами.
Під тиском каталонського національного руху кортеси взяли в 1913 р. закон про Манкоммунідаде - єдиному органі місцевого самоврядування для чотирьох провінцій Каталонії. Загальні підсумки соціально-політичного законодавства початку століття і передодня першої світової війни опинилися малозначними. Реформаторська діяльність бурбонської монархії була орієнтована на обмежену «європеїзацію» Іспанії. Одним з її наслідків стало зростання ролі армії.


http://vkontakte.ru/id18182352
 
Форум » Навчання » Історія країн Зх. Європи та Пн. Америки (екзамен) » Економ. та політ. розвиток Іспанії в 1901-1914 рр.
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz