Все для історика
Четвер, 28.03.2024, 21:57
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Соц.-економічний розвиток Австрійської імперії пер.пол ХІХст - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум » Навчання » Історія країн Зх. Європи та Пн. Америки (екзамен) » Соц.-економічний розвиток Австрійської імперії пер.пол ХІХст
Соц.-економічний розвиток Австрійської імперії пер.пол ХІХст
EkzorДата: Субота, 19.06.2010, 15:58 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
У першій половині XIX ст. австрійська частина імперії продовжувала залишатися аграрною. У сільському та лісовому господарстві в кінці XVIII ст. було зайнято 75% населення, а до середини XIX ст. його частка скоротилася лише на 3%. У Чехії і Моравії переважало велике поміщицьке землеволодіння і велося екстенсивне господарство; перехід до інтенсивних методів і зростання врожайності намітився тут лише з середини століття. У Далмациі, Галичині і Буковині через дроблення селянських господарств спостерігалося навіть скорочення продуктивності і виникло аграрне перенаселення. Тенденції до модернізації та інтенсифікації виробництва раніше проявилися в австро-німецьких провінціях. Переважання селянських господарств, скасування особистої залежності селян, слабкість поміщицького землеволодіння створили тут більш сприятливі передумови для капіталістичної еволюції в селі, ніж у всіх інших землях імперії. Селяни Тіролю були особисто вільні і навіть мали своє представництво в ландтазі.
Австрійські селяни могли вільно продавати і закладати свої наділи, вибирати собі професію і вступати в шлюб. У 30-40-і роки досить широке поширення одержали викуп повинностей, заміна панщини грошовим чиншем, розшарування селян, виділення заможної верхівки, що використала найману робочу силу.
У землеробстві протягом усього XIX століття в цілому панувало трипілля. Істотні вдосконалення до сільськогосподарських гарматах, застосування нових типів плугів власної австрійської конструкції дозволило підвищити врожайність зернових за півстоліття з 8 ц з одного гектара до 10 ц (це було менше, ніж в Англії і Франції, але на рівні врожайності в Німеччині, Швейцарії, Швеції) . Прискорилося поширення кукурудзи і особливо картоплі (в першу чергу в Тиролі, Штирії, Каринтії), що став найважливішим продуктом харчування бідноти. У гірських провінціях з їх чудовими альпійськими луками успішно розвивалося тваринництво, переважно м'ясне.
Все це створило економічні передумови швидкого зростання населення. Його чисельність в австрійській частині імперії збільшилася з 5-6 млн. чоловік в середині XVIII ст. до 18 млн. в 1847-1848 рр..
На початку XIX ст. ще були відсутні економічні, соціальні та технічні передумови промислового перевороту. У 1816 р. була завезена перша парова машина з Англії, встановлена на хусткової фабриці в Брно. Впровадження парового двигуна в промисловість і транспорт відноситься до 30-40 років. Завдяки географічній близькості до Західної Європи та зручним річковими шляхами чеські землі і Нижня Австрія раніше і швидше за інших районів включилися у світовій торговельно-економічного кругообігу. Руйнування середньовічних форм промислової діяльності тут відбувалося інтенсивніше і швидше, ніж в інших землях. Поряд з казенними і поміщицькими мануфактурами частіше стали з'являтися мануфактури і фабрики, засновані підприємцями з буржуазії.
Перша в імперії фабрика (прядильна) була побудована в Чехії англійською підприємцем. Слідом за текстильної промисловістю поступово до машинного виробництва сталі переходити металургія і скляне виробництво. Застосування коксу, що почалося з 20-х років, дозволило в 30-40-ті роки подвоїти виробництво чавуну, а видобуток вугілля зріс вчетверо. Витіснення деревного вугілля кам'яним як основного виду палива було пов'язане зі швидким впровадженням парового двигуна в промисловість і на транспорті, включаючи річковий (на Дунаї) і морський. Число парових машин досягло до середини століття 900 (на початку 30-х років їх було всього 11), причому значна частина цих машин була вітчизняного виробництва.
Перший етап промислового перевороту відрізнявся двома істотними особливостями. По-перше, його розвиток йшов нерівномірно в окремих провінціях: у середині XIX ст. на частку чеських земель доводилося 34% промислової продукції, Ломбардо-Венеціанського королівства - 27, Нижньої Австрії та інших спадкових земель-15, Галичини - 7,5%. По-друге, домінувало текстильне виробництво, що давало близько половини всієї промислової продукції.
Перша невелика залізнична гілка була прокладена у 1828 р., тобто через три роки після відкриття першої залізниці в Англії. Будувалися залізничні лінії перш за все від Відня до Чехії - спочатку до Брно, потім до Праги і лише після цього в Грац. Перші локомотиви були куплені в Англії, але вже в 40-х роках вдалося налагодити власне виробництво паровозів і вагонів. До середини століття довжина залізниць склала 1357 км.
Таким чином, до 40-х років XIX ст. всупереч гальмувала суспільний про Гресс феодально-абсолютистської надбудові виникли нові продуктивні сили, які ламали і руйнували старі феодальні структури. Тим нетерпимі ставала вся політична система абсолютизму, яка обслуговувала інтереси скарбниці, великого землеволодіння, великих банків, сковував підприємницьку ініціативу нових соціальних сил суспільства, що піднімалися з розвитком капіталізму: промислової, торговельної буржуазії і заможних верств селянства.
Економіка Угорщини розвивалася в умовах менш сприятливих і більш складних, ніж у австрійських, чеських і північноіталійських землях. Тут, на відміну від спадкових земель, панування феодалізму і станових установ було більш міцним. Економічна потужність і політичний вплив дворянства, що збереглися майже в незайманому вигляді на початку XIX ст .- не в останню чергу завдяки союзу угорської аристократії з чужоземним абсолютизмом, - представляли основну причину відсталості країни і перешкоджали її подолання.
У тривалому відставанні економіки країн угорського королівства істотно винна та дискримінаційна у своїй основі митно-тарифна політика віденського двору, яка починаючи з 40-50-х років XVIII ст. свідомо використовувалася з метою стримувати розвиток потенційно конкурентоспроможних галузей виробництва у східній частині імперії. Віденський двір обмежував зовнішньоторговельні зв'язки королівства, з тим щоб перетворити його в аграрно-сировинний придаток Австрії та в монопольний ринок збуту її промисловості.
З'явилися перші ознаки невдоволення і самого безправного, знедоленого соціального шару - тільки починав формуватися пролетаріату. Стихійне обурення фабричних робітників у ці десятиліття, як і в інших країнах, зверталося проти машин і верстатів, в яких робітники наївно бачили першопричину своїх бід. У другій половині 40-х років, коли хліб та інші продукти стали непомірно дороги, віденські робітники почали виходити на вулицю, громити булочні. Незважаючи на неорганізованість і стихійність виступів робітників, саме в цей період Австрія зробила перші кроки в області фабричного законодавства. У 1842 р. був прийнятий перший закон щодо обмеження експлуатації дитячої праці: встановлений максимум робочого дня для 9 - 12-літніх-10 годин, і для 12-16-річних - 12 годин; дітей 9-12 років дозволялося відтепер приймати на роботу лише в тому випадку, якщо вони вже вчилися в школі не менше трьох років; заборонялося примушувати дітей працювати в нічну зміну.


http://vkontakte.ru/id18182352
 
Форум » Навчання » Історія країн Зх. Європи та Пн. Америки (екзамен) » Соц.-економічний розвиток Австрійської імперії пер.пол ХІХст
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz