Все для історика
П`ятниця, 19.04.2024, 05:16
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Соц.-економічний розвиток Франції на поч. ХХ ст. - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум » Навчання » Історія країн Зх. Європи та Пн. Америки (екзамен) » Соц.-економічний розвиток Франції на поч. ХХ ст.
Соц.-економічний розвиток Франції на поч. ХХ ст.
EkzorДата: Субота, 19.06.2010, 15:41 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
На початку XX ст. в економічному житті Франції настало певне пожвавлення. У східних районах і на півночі швидко розвивалася нова металургійна база. З 1903 по 1913 р. видобуток залізної руди зросла в три рази. Проте весь цей приріст ставився майже виключно до басейну Брійо, причому більша частина руди споживається не французької, а німецької металургією. Колишня головна металургійна база Франції в центральному масиві, в районі еони і Луари, перебувала в занепаді. Франція посіла друге місце в світі (після Сполучених Штатів) з випуску автомобілів, але французьке машинобудування росло як і раніше дуже повільно, і 80% усіх верстатів ввозилося з-за кордону. Прискорився процес концентрації виробництва. У департаменті Па-де-Кале в 1906 р. в руках восьми компаній зосередилося близько 90% всієї вуглевидобутку.
На шести автомобільних заводах, побудованих на початку XX ст. в паризькому районі, сконцентрувався випуск майже всіх автомобілів, які проводилися в країні. Фірмі Шнейдера належали не тільки найбільші в Європі військові заводи (у Ле-Крезо), але і копальні, сталеплавильні заводи та інші підприємства в різних районах Франції; ця фірма брала участь у найбільших підприємствах Росії (Путиловський завод, Тульський збройовий), в компанії, що скуповували родовища залізної руди в Алжирі, в експлуатації економічних ресурсів Марокко і т. д. Французькі залізні дороги були монополізовані шістьма залізничними компаніями, в яких панували найвизначніші представники фінансової олігархії.
Незважаючи на значний промисловий підйом, Франція відставала від інших великих капіталістичних держав як за рівнем виробництва, так і за ступенем його концентрації. Ще в 1880 р. Франція, Німеччина і Сполучені Штати виплавляли приблизно однакову кількість сталі (1,2-1,5 млн. т), але до 1914 Сполучені Штати виплавляли вже майже 32 млн. т, Німеччина - 16,6 млн ., а Франція - всього 4,6 млн. т. У 1912 р. на одне підприємство у Франції в середньому припадало в два з лишком рази менше робітників, ніж у Німеччині. Більше третини всього французького пролетаріату було зайнято в текстильній промисловості, у виробництві предметів розкоші та моди - «паризьких виробів»; в цих галузях переважали дрібні підприємства, робота на дому.
Одним з факторів, які гальмували розвиток французької промисловості, була бідність вугільних ресурсів. У 1913 р. довелося везти з-за кордону більше третини всього спожитого в цьому році вугілля. Недолік вугілля, особливо коксівного, посилював загарбницькі настрою керівників французької металургії, які прагнули опанувати багатими німецькими вугільними бассейнамі.По розмірами вивозу капіталу Франція посіла друге місце в світі після Англії.
Перетворюючись у країну-рантьє, Франція зберігала свій індустріально-аграрний характер. У 1911 р. у сільському господарстві було зайнято 44,2% самодіяльного населення, а в промисловості - тільки 38,8%. Капіталізм дедалі більше проникав у сільське господарство. Значно збільшилася застосування найманої праці і сільськогосподарських машин. Але за врожайністю найважливіших сільськогосподарських культур Франція з її прекрасними кліматом і грунтом займала в цей час 11-17 місця у світі. Це було пов'язано з надзвичайною дрібність селянського землеволодіння, системою парцеляції, збереженням іздольщіни, важкими умовами оренди і величезною заборгованістю селян.
Панування фінансової олігархії заважало розвитку продуктивних сил країни. Четверта частина всіх капіталів належала купці багатіїв, що складали лише 0,2% населення. Ця чисельно незначна, але могутня група фінансистів тримала у своїх руках ключові позиції французької економіки - банки, промислові об'єднання, транспорт, зв'язок з колоніями, торгівлю. Вона в кінцевому рахунку направляла і політику уряду.
У силу порівняльної «застійності» французької економіки значну частину населення становили так звані середні шари - дрібна буржуазія міста й села.
Уповільнення темпів економічного розвитку країни позначалось на становищі робітничого класу. Робоче законодавство було надзвичайно відсталим. Закон про 11-годинний робочий день, введений спочатку для жінок і дітей, був в 1900 р. поширений на чоловіків, але обіцянка уряду про перехід через кілька років на 10-годинний робочий день не було здійснено. Тільки в 1906 р. був остаточно встановлено обов'язковий щотижневий відпочинок. Франція відставала від ряду західноєвропейських країн також в галузі соціального забезпечення.
У зв'язку зі зростанням дорожнечі значно впала реальна заробітна плата робітників. Особливо низько оплачується праця жінок-робітниць, які отримували лише близько половини зарплати чоловіків.
Зі збільшенням витрат на озброєння значно зросла тягар прямих і непрямих податків. На мільйонах французьких селян лежала ще й величезна іпотечна заборгованість - більше 15 млрд. фр. Всі ці обставини зумовили загострення класової боротьби. В авангарді її стояв французький пролетаріат, який знайшов підтримку і в інших верствах населення - серед селянства, службовців, прогресивних кіл інтелігенції.


http://vkontakte.ru/id18182352
 
Форум » Навчання » Історія країн Зх. Європи та Пн. Америки (екзамен) » Соц.-економічний розвиток Франції на поч. ХХ ст.
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz