Все для історика
П`ятниця, 29.03.2024, 07:00
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Соц.-економічний розвиток Німеччини поч. ХХст. Мілітаризація - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум » Навчання » Історія країн Зх. Європи та Пн. Америки (екзамен) » Соц.-економічний розвиток Німеччини поч. ХХст. Мілітаризація
Соц.-економічний розвиток Німеччини поч. ХХст. Мілітаризація
EkzorДата: Субота, 19.06.2010, 13:46 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
До початку XX ст. Німеччина за рівнем промислового виробництва висунулася на перше місце в Європі. Швидко росли в цей період чорна металургія, машинобудування, хімічна промисловість та інші галузі важкої індустрії.
Переважне розвиток важкої промисловості викликалося значною мірою потребами армії, залізничного будівництва та суднобудування (особливо військово-морського флоту). Набагато збільшилася продуктивність сільського господарства. Так, врожайність зернових та картоплі в 1909-1913 рр.. у два рази перевищила врожайність у 1894-1898 рр.., чому неабиякою мірою сприяли механізація праці і застосування
хімічних добрив. Юнкерські господарства (більше п'ятої частини всієї оброблюваної площі) перетворилися у великі капіталістичні економії, хоча і зберігали ряд кріпосницьких пережитків. Власниками великих площ землі та її надр ставали також магнати фінансового капіталу.
Панівні позиції в німецькій важкої промисловості належали трьом могутнім концернам Рейнсько-Вестфальського району - Крупп, гельзенкирхенського гірничого суспільству, гірничозаводських і металургійному товариству «Фенікс». У електротехнічної промисловості з 1908 р. існувала угода між двома велетнями - «Загальним електричним суспільством» і «Сіменс - Гальське і Шуккерт». Морське торговельне і пасажирське судноплавство майже повністю контролювалася двома найбільшими товариствами - «Гамбург - Америка» і «Північнонімецький Ллойд». Дев'ять потужних берлінських банків (найбільші з них - «Німецький банк» і «Дисконтне Товариство") концентрували в своїх руках половину всіх банківських вкладів у Німеччині.
Економічна міць зосередилася в руках невеликої групи «некоронованих королів» імперіалістичної Німеччини - Круппа, Тіссена, Кірдорфа, Балліна, братів Маннесман, Сіменса, Ганземана та ін Загальна сума прибутків монополій склала в 1913 р. 15 млрд. марок.
Капіталістичні монополії різко посилювали експлуатацію робітників, роздували ціни на промислові товари на внутрішньому ринку і за цей рахунок знижували експортні ціни.
Лише за чотири роки, з 1909 по 1913, експорт Німеччини збільшився більш ніж на 60%. По ряду галузей (наприклад, по вивозу виробів електротехнічної промисловості) Німеччина зайняла провідне місце у світовій торгівлі. Юнкерства домоглося прийняття рейхстагом у 1902 р. нового митного тарифу, значно підвищив мита на імпортовані з-за кордону найважливіші сільськогосподарські продукти, що боляче вдарило по бюджету широких мас споживачів, зате значно підняло прибутку великих землевласників. Разом зі зростанням дорожнечі і податкового тягаря падала реальна заробітна плата робітників. У 1907 р. в Німеччині налічувалося понад 12 млн. промислових робітників, а число всіх найманих робітників у промисловості, торгівлі і сільському господарстві досягало 18 млн. чоловік. У впертій боротьбі німецькі робітники завоювали собі в середньому 11-годинний робочий день і домоглися деякого поліпшення умов праці на підприємствах. Проте нерідкі були випадки набагато більш тривалого робочого дня. Низький рівень заробітної плати, безробіття, важка житлова нужда, зростання захворювань - такі були умови життя пролетарських мас. Трудящі Німеччини страждали також від політичного гніту. Величезна бюрократична і мілітаристська машина, вся церковна ієрархія стояли на сторожі інтересів буржуазно-юнкерського блоку, який намагався ще більше погіршити виборчу систему в окремих землях, обмежити загальне виборче право в рейхстаг, знищити право працівників на створення спілок і т. д. юнкерства вперто трималося за збереження трикласна виборчої системи в Пруссії: у зв'язку з цим до 1908 р. в прусському ландтазі не було жодного представника соціал-демократії.
До кінця 1905 Генеральний штаб закінчив розробку остаточного варіанту плану війни на два фронти проти Франції та Росії («план Шліффена»). За п'ять років - з 1909 по 1914 р. - військові витрати Німеччини збільшилися майже на 33%, склавши в 1914 р. понад 2 млрд. марок - половину всього осударственного бюджету.
У 1912 р. уряд, посилаючись на проект введення у Франції трирічної військової служби і на зростання озброєнь в Росії, підготувало законопроект про подальше збільшення німецької армії на 136 тис. осіб і про посилення важкої артилерії. Було вирішено, що програма озброєнь, яку намічено на п'ять років (1912-1916 рр..), Буде реалізована до весни 1914 Морське суперництво Англії і Німеччини прискорювало терміни наближення війни. У 1914 р. Німеччина вже мала 232 нових бойових корабля (в їх числі і дредноути) і посіла друге місце у світі як військово-морська держава, хоча як і раніше ще значно поступалася Англії.
Німецькі імперіалісти докладали величезних зусиль до того, щоб отруїти свідомість німецького народу отрутою мілітаризму й шовінізму. Безліч буржуазних спілок, створених з метою ідеологічної підготовки війни, - флотських, військових, Колоніальне товариство, Паннімецький союз і десятки інших - невпинно вели пропаганду широких планів агресії - «натиску на Схід» («Дранг нах Остен»), створення «Серединної Європи» під егідою Німеччини, побудови німецької світової колоніальної імперії. Вони звеличували війну як кращий засіб здійснення експансіоністських планів і, більше того, як джерело прогресу людства. Ця ідеологія заражала широкі кола дрібної буржуазії і привілейовану верхівку робітничого класу. Опортуністи орієнтували робітничий клас на союз зі «своєї» національною буржуазією, зі «своїм» імперіалістичним державою, допомагали буржуазії готувати імперіалістичну війну.


http://vkontakte.ru/id18182352
 
Форум » Навчання » Історія країн Зх. Європи та Пн. Америки (екзамен) » Соц.-економічний розвиток Німеччини поч. ХХст. Мілітаризація
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz