Все для історика
Четвер, 18.04.2024, 19:34
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Соц.-економічний розвиток Великобританії на поч. ХХ ст. - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум » Навчання » Історія країн Зх. Європи та Пн. Америки (екзамен) » Соц.-економічний розвиток Великобританії на поч. ХХ ст.
Соц.-економічний розвиток Великобританії на поч. ХХ ст.
EkzorДата: Субота, 19.06.2010, 13:18 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
Англійські монополістичні об'єднання виникали насамперед у тих галузях промисловості, які були безпосередньо пов'язані з експлуатацією природних багатств колоній і залежних країн або з імперіалістичною експансією. Одними з перших утворилися монополії для «комплексної» експлуатації окремих англійських володінь в Африці і Азії: картелі і синдикати, що з'єднували монопольне володіння патентами із захопленням головних джерел промислової сировини (нікелевий трест, «Бруннер, Монд і К °» тощо), а також суднобудівні і військові концерни (Віккерс, Армстронг, Кеммел-Лерд, Браун та ін.) Слабкіше були висловлені монополістичні тенденції у вугільній промисловості з її застарілим обладнанням і з величезною заборгованістю власникам землі. Порівняно повільно відбувалося утворення монополій і в текстильній промисловості, хоча в цій цитаделі вільної конкуренції вже були пробиті великі проломи створенням нитяного тресту і утворенням «горизонтальних» картелів, що охоплювали фірми, коми в одній вузькій галузі виробництва.
Набагато більш швидкими темпами йшов процес концентрації банків, пов'язаний головним чином з положенням Англії як метрополії найбільшої колоніальної імперії. У 1904 р. налічувалося 50 англійських колоніальних банків з 2279 відділеннями (у той час як французькі банки мали всього 136, а німецькі - 70 колоніальних філій). До 1910 р. кількість відділень англійських банків у колоніях збільшилася до 5449. .
Приваблювала перспектива надприбутків, англійський капітал широким потоком прямував до колонії, де всебічна підтримка з боку англійської адміністрації забезпечувала йому необмежені можливості жорстокої експлуатації місцевого населення. У 1900-1905 рр.. до англійського народне господарство вкладалося щорічно в середньому 72 млн. ф. ст., а вивезення капіталу становив 64 млн. ф. ст.; для 1906-1912 рр.. ці цифри склали відповідно вже 39 млн. ф. ст. і 152 млн. ф. ст. До 1913 англійські інвестиції за кордоном, переважно в країнах Британської імперії, досягли 4 млрд. ф. ст.
Одночасно з посиленням вивезення капіталів та експлуатації колоній виявлялися риси застою у власне англійській промисловості. Її технічний рівень піднімався дуже повільно, промисловий експорт стикався з великими труднощами. Зате доходи від капіталовкладень за кордоном становили 90-100 млн. ф. ст. на рік, в п'ять разів перевищуючи дохід від зовнішньої торгівлі. Швидко розширювався шар рантьє. Лондонське Сіті продовжувало залишатися фінансовим центром світу.
За рахунок колоніальних надприбутків англійська буржуазія, незважаючи на втрату Англією промислової гегемонії, все ще могла підкуповувати верхівку робітничого класу, тоді як нижчі та середні верстви пролетаріату страждали від падіння реальної заробітної плати.
Понад три мільйони робочих жили в перенаселених будинках. У робітничих кварталах смертність була втричі вищою, ніж у буржуазних. У 1906 р. прем'єр-міністр Англії був змушений публічно заявити в парламенті, що в Англії не менше 12 млн. чоловік живуть в стані хронічної бідності. Трущоби Лондона і Глазго залишалися грізним обвинувальним актом проти англійського капіталізму.
Страшним бичем для всіх верств англійського пролетаріату, навіть для «робітничої аристократії», було безробіття. Оскільки багато галузей англійської промисловості працювали переважно на експорт, найменші зміни кон'юнктури світового ринку зараз же відгукнулися на життєвому рівні робочих.


http://vkontakte.ru/id18182352
 
Форум » Навчання » Історія країн Зх. Європи та Пн. Америки (екзамен) » Соц.-економічний розвиток Великобританії на поч. ХХ ст.
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz