Все для історика
Вівторок, 17.07.2018, 04:55
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна ЗАРУБІЖНЕ АРХІВОЗНАВСТВО - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум » Навчання » Державний екзамен з історії (Архівознавство, 6 курс) » ЗАРУБІЖНЕ АРХІВОЗНАВСТВО (АРХІВНА СПРАВА В РОСІЙСЬКІЙ ФЕДЕРАЦІЇ)
ЗАРУБІЖНЕ АРХІВОЗНАВСТВО
EkzorДата: Четвер, 24.05.2012, 19:32 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
Архівна справа - галузь діяльності, що охоплює питання зберігання і використання архівних документів.
Весь комплекс архівних документів іменується архівним фондом. Архівний фонд Російської Федерації являє собою сукупність документів, що відображають матеріальну і духовну життя її народів, що мають історичне, соціальне, економічне, політичне або культурне значення і є невід'ємною частиною історико-культурної спадщини народів Російської Федерації.
Організація документів Архівного фонду країни здійснюється на трьох рівнях:
- В межах АФ РФ в цілому;
- В межах архіву;
- В межах архівного фонду.
Організація документів на першому етапі, тобто на рівні Архівного фонду РФ, лежить в основі побудови мережі державних сховищ.
Мережа державних сховищ утворюють всі федеральні архіви суб'єктів федерації, музеї, бібліотеки, галузеві фонди. У цю мережу архівісти повинні «зловити», по можливості, всі документи, що представляють цінність для суспільства та історичної науки.
Звідки ж беруться архіви?
Одні виникають на наших очах разом з новими установами, фірмами, органами управління, в діяльності яких неминуче створюються документи. Інші складалися протягом століть. Треті були створені у зв'язку з появою нових систем документації та носіїв інформації.
До 1991 року Державний архівний фонд СРСР налічував 356 млн. од. хр. (Справ), що зберігалися в 3268 державних архівах і більше в 213 тис. відомчих архівах.
З розпадом СРСР кількість державних архівів РФ скоротилася. Згідно з Указом Президента РРФСР від 24 серпня 1991 року «Про партійних архівах», у зв'язку з тим, що КПРС була частиною державного апарату і утворилися в її діяльності документи підлягають державному зберіганню, мережа центральних і місцевих партійних архівів була приєднана до мережі державних архівів.
До кінця 1997 року мережа державних архівів РФ налічувала 2267 архівних установ, з них: федеральних - 18; крайових - 16; обласних - 134; міських і районних - 2060; органів управління архівами - 78.
Вченими були вироблені наукові принципи організації документів на рівні архівного фонду країни, які остаточно були сформульовані в кінці 1950-х років. Вони вплинули на формування мережі сучасних державних архівів.
Сучасними ознаками організації документів Архівного фонду Російської Федерації є:
1. Організація архівних фондів і архівних документів за формами власності:
- Архівні фонди та архівні документи державної частини Архівного фонду РФ;
- Архівні фонди та архівні документи, віднесені до федеральної власності і перебувають у винятковому віданні РФ;
- Архівні фонди та архівні документи, що знаходяться у віданні муніципальних органів;
- Архівні фонди та архівні документи недержавної частини Архівного фонду РФ.
2. Організація архівних фондів і архівних документів за видами носіїв, способам і техніці закріплення інформації:
- Архівні письмові та графічні документи на паперових носіях;
- Кінофотофонодокументів, відеофонограми, машинописні (електронні) документи.
3. Організація архівних фондів і архівних документів за термінами зберігання:
- Архівні фонди та архівні документи, що знаходяться на постійному зберіганні в архівах;
- Архівні фонди та архівні документи, що знаходяться на тимчасовому зберіганні протягом встановлених строків у відомчих архівах;
- Архівні фонди та архівні документи, що знаходяться на тимчасовому і депозитарному зберіганні у відомчих архівах і галузевих депозитарних фондах;
- Архівні фонди та архівні документи недержавної частини Архівного фонду.
Архівний фонд Російської Федерації ділиться на дві великі частини - державну і недержавну. Зберігання державної частини архівного фонду РФ здійснюється державними та відомчими архівами. Державні архіви поділяються на федеральні і муніципальні. Федеральні архіви здійснюють зберігання документів в суворій відповідності з профілем архіву та списками джерел комплектування. Ось ці архіви:
1. Державний архів РФ;
2. Російський державний архів давніх актів;
3. Російський державний архів економіки;
4. Російський державний історичний архів;
5. Російський державний військово-історичний архів;
6. Російський державний військовий архів;
7. Російський державний архів військово-морського флоту;
8. Російський державний архів науково-технічної документації;
9. Російський державний архів соціально-політичної історії;
10. Російський державний архів новітньої історії;
11. Російський державний архів літератури і мистецтва;
12. Російський державний архів Далекого Сходу;
13. Російський державний архів кінофотодокументів;
14. Російський державний архів фонодокументів.
Відомчі архіви поділяються на 5 груп:
- Архів організації;
- Центральний архів;
- Центральний галузевої архів;
- Об'єднаний відомчий архів;
- Об'єднаний міжвідомчий архів.
Недержавну частина Архівного фонду РФ складають архівні фонди та архівні документи, що знаходяться у власності:
1. державних об'єднань і організацій з моменту їх реєстрації відповідно до законодавства РФ про громадські об'єднання, в тому числі професійних спілок, благодійних та інших фондів, політичних партій і рухів, релігійних об'єднань і організацій;
2. недержавних об'єднань (корпорацій, асоціацій, акціонерних товариств), установ, організацій та підприємств промисловості, сільського господарства, інших галузей економіки, науки, культури, соціальної сфери, засобів масової інформації;
3. фізичних осіб (документи особистого походження, фамільні архіви, колекції документів та інші).
Відповідно до третього ознакою організації документів Архівного фонду РФ існують три форми зберігання документів:
Постійне зберігання - вічне зберігання архівних документів в архівах, бібліотеках, музеях.
Тимчасове зберігання - зберігання документів установами та організаціями в створюваних ними архівах протягом періоду, встановленого нормативними правовими актами. Тимчасове зберігання документів Архівного фонду РФ до їх передачі на постійне зберігання до установи Федеральної архівної служби здійснюють відомчі архіви органів державної влади і управління державних установ. Тимчасове зберігання - зберігання документів Архівного фонду РФ до їх передачі на постійне зберігання до установ ФАС, яке здійснюють відомчі архіви органів державної влади і управління державних установ, організацій, підприємств, а також державні галузеві фонди. Муніципальні (районні та міські) архіви можуть здійснювати тимчасове зберігання в установі ФАС (це архіви з перемінним складом документів). Зазвичай тимчасове зберігання здійснюється в інтересах установ і відомств, поки документи потрібні для інформаційного забезпечення роботи даної установи. Терміни передачі документів на постійне зберігання строго обмежені законом.
Депозитарне зберігання - зберігання документів в архіві, музеї і бібліотеці на умовах, визначених угодою - договором між власником документів та архівом, музеєм та бібліотекою зі збереженням за власником права розпоряджатися архівними документами.
3. Сучасне законодавство в галузі архівної справи
Архіви в силу властивості автентичності сконцентрованих в них документів зобов'язані задовольняти соціальні запити суспільства, відповідаючи на його потреби в історичній пам'яті. При цьому, на жаль, суспільство слабо усвідомлює значення архівів. Документ та архіви малозрозумілі обивателю і можновладцям. У більшості громадян з радянських часів збереглося ставлення до архівів як до втілення гігантської бюрократичної машини, що отруює життя на всіх її етапах. Це й не дивно - адже в радянські часи навіть не існувало законів, присвячених архівної справи. Ця ситуація змінилася тільки на переломі епох: в липні 1993 року були прийняті Основи законодавства Російської Федерації про архівний фонд Російської Федерації і архівах № 5341-I, а в 1994 році затверджено Положення про Архівний фонд Російської Федерації.
Так історично склалося, що майже відразу після цього змінилася вся система цивільного законодавства Росії. Восени 1993 року відбулися відомі події, за якими в грудні було прийняття нового основного закону країни - Конституції. Незабаром був прийнятий новий Цивільний Кодекс. У 1995 році в рамках реалізації нової Конституції з'явився Федеральний Закон № 154-ФЗ «Про загальні принципи організації місцевого самоврядування Російської Федерації». Згідно з Конституцією, муніципальна влада не входить з систему органів державної влади.
Але архівна справа являє собою сферу спільного ведення Російської Федерації і її суб'єктів: муніципальні освіти мають свої архіви, і природно виникла необхідність врегулювання питань зберігання ними документів. В Основах законодавства такі питання не могли бути врегульовані із зрозумілих причин.
Державна політика реалізується через нормативні акти, і прийняття федеральних законів є найважливішою частиною державної політики у відповідних сферах. Прийняття у 2004 році Федерального закону «Про архівну справу в Російській Федерації» ознаменувало собою новий етап розвитку російського суспільства. Однією з особливостей нового Федерального Закону є форма документа. В законі детально опрацьовані питання організації архівної роботи за всіма напрямками. Про зберігання, комплектуванні, обліку та використання архівних документів в Закон входять три самостійних розділи: «Зберігання та облік архівних документів», «Комплектування архівів архівними документами», «Доступ до архівних документів та їх використання». Новий закон більш ніж в два рази розширює зміст, визначення, терміни і характеристики різних питань роботи з архівними документами в порівнянні з Основами законодавства.
Друга відмінна особливість - сфера застосування нового закону. Раніше діяли Основи законодавства про архівний фонд Російської Федерації і архівах, назва нового Федерального закону - «Про архівну справу в Російській Федерації». У повному обсязі новий закон в частині, що стосується муніципальних архівів, вступить в силу з 1 січня 2006 року.
Закон чітко відповідає міжнародним договірним зобов'язанням Росії та її федеральним законам, зокрема в тому, що стосується вивезення і ввезення архівних документів за межі держави. Новий закон приведений у сувору відповідність до Закону Російської Федерації від 15.04.1993 № 4804 - I «Про вивезення і ввезення культурних цінностей». У всьому, що стосується питань переміщених культурних цінностей, у тому числі переміщених архівів, новий закон приведений у сувору відповідність до Федеральним законом від 15.04.1998 № 64-ФЗ «Про культурні цінності, переміщені в Союз РСР у результаті Другої світової війни і перебувають на території Російської Федерації », тому що раніше так звані трофейні цінності, яких у нас чимало в архівах, випадали з правового регулювання в колишньому архівному законодавстві.
Частина 3 ст. 26 Федерального закону «Про архівну справу в Російській Федерації» говорить: «Державні органи, органи місцевого самоврядування, організації та громадяни, які займаються підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи, за наявності у них відповідних архівних документів зобов'язані безкоштовно надавати користувачеві архівними документами оформлені в установленому порядку архівні довідки або копії архівних документів, пов'язані із соціальним захистом громадян, що передбачає їх пенсійне забезпечення, а також отримання пільг і компенсацій відповідно до законодавства Російської Федерації ». Це все, що пов'язане з пенсійним забезпеченням, пільгами і компенсаціями жертвам репресій, в'язням нацистських таборів і т.п. Коли ці люди шукають захисту своїх прав, такі довідки їм видаються безкоштовно.
В контексті розкриття теми реферату доцільним є розгляд питань управління архівною справою відповідно до прийнятого закону.
Питання управління архівною справою в Російській Федерації регламентуються третім главою структура, якою виглядає наступним чином:
1. Створення архівів.
2. Організація управління архівною справою в Російській Федерації.
3. Фінансове та матеріально-технічне забезпечення архівної справи.
4. Контроль за дотриманням законодавства про архівну справу в Російській Федерації.
Однак даний закон не вирішив всіх проблем, які мають місце в архівній справі. Основні з даних проблем представлені на малюнку 2. Охарактеризуємо кожну з них.
Сьогодні абсолютно необхідна копітка робота приведення існуючої нормативно-правової бази суб'єктів Російської Федерації у відповідність з Федеральним Законом «Про архівну справу». Проблема полягає в тому, що деякі суб'єкти федерації мають власні закони, які до сих пір не приведені у сувору відповідність з нормами Федерального законодавства. До них відносяться закони таких регіонів як Татарстан, Башкортостан, Удмуртія, Новосибірська і Московська області, місто Москва.
В архівній справі існує особливо актуальне завдання запровадження та застосування єдиних стандартів доступу, що є прямою вимогою Конституції РФ. Повинні існувати єдині правила обліку і пошуку інформації, як і єдині правила роботи всіх публічних архівів: державних, федеральних, всіх суб'єктів федерації і муніципальних. Тут слід особливо підкреслити, що Єдині правила роботи державних і муніципальних архівів - це підзаконний акт, який повинен бути випущений Міністерством культури і масових комунікацій РФ в найближчі рік-півтора. Цей документ повинен стати нормативним актом, за яким будуть жити державні та муніципальні архіви країни.
Архівні документи з часом старіють, приходять в незадовільний стан. Поняття «незадовільний фізичний стан документа» вводиться архівістами головним чином для того, щоб зберегти оригінали документів, а не для закриття архіву для користувача. Необхідне створення страхового фонду архівів та фонду користувача, щоб цей останній міг би працювати з мікрофільмом документа (тобто його копією) і читати цей документ, поки немає можливості доступу до оригіналу.
Відповідно до п. 2 ст. 25 закону «Обмежується доступ до архівних документів незалежно від їх форм власності, що містить відомості, що становлять державну та іншу охоронювану законодавством Російської Федерації таємницю, а також до подлинникам особливо цінних документів, у тому числі унікальних документів, і документам Архівного фонду Російської Федерації, визнаних в порядку, встановленому спеціально уповноваженим Урядом Російської Федерації федеральним органом виконавчої влади, що знаходяться в незадовільному фізичному стані ».
Тут доречно нагадати, що будь-який користувач архіву має право подати до суду, якщо його законну вимогу не виконано і йому відмовляють у доступі до відкритих документів на підставі того, що останні знаходяться в незадовільному фізичному стані. Таке формулювання на ділі відображає той факт, що в архіві відсутні необхідні мірофільмірованние копії документів, а працівники архіву не виконують в повному обсязі своїх посадових обов'язків.
Очевидно, що до компетенції Закону про архіви не входить встановлення відповідальності за його порушення - така відповідальність встановлюється адміністративним, цивільним, кримінальним та іншим законодавством РФ.
Відповідно до Статті 13.20 Кодексу РФ про адміністративні правопорушення громадяни, винні в недотриманні законодавства, правил зберігання, комплектування, обліку та використання архівних документів, можуть бути притягнуті до відповідальності у вигляді штрафу на суму від 1 до 3 мінімальних розмірів оплати праці (МРОТ), посадові особи - на суму від 3 до 5 МРОТ. У цій статті існує правовий вакуум щодо виникнення і обсягу відповідальності за недотримання законодавства про архіви юридичними особами.
Очевидно, що абсолютно необхідна зміна відповідальності за такі правопорушення на більш сувору, оскільки цінність багатьох втрачених документів і вартість реставрації збережених значно більше передбаченої цією статтею.
У Радянському Союзі були створені перші кіно-і фоноархіву, завдяки яким ми сьогодні можемо побачити і почути давно минуле. На жаль, зараз ситуація з поповненням цих архівів змінилася в гіршу сторону: навіть державні теле-і радіомовні компанії не вважають за потрібне відправляти обов'язковий примірник своєї аудіовізуальної продукції у відповідні державні архіви.


http://vkontakte.ru/id18182352
 
Форум » Навчання » Державний екзамен з історії (Архівознавство, 6 курс) » ЗАРУБІЖНЕ АРХІВОЗНАВСТВО (АРХІВНА СПРАВА В РОСІЙСЬКІЙ ФЕДЕРАЦІЇ)
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz