Все для історика
Середа, 20.06.2018, 16:18
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Участь українців у європейському русі опору - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум » Навчання » Україна в другій світовій війні » Участь українців у європейському русі опору (та визволенні народів Європи від нацистських окупантів.)
Участь українців у європейському русі опору
EkzorДата: Вівторок, 08.05.2012, 08:43 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
Багато українців билося з ворогом у лавах європейського руху Опору. Ще на початку 1943 р. у східній частині Німеччини радянські воїни, що потрапили в неволю, створили нелегальну організацію «Братерське співробітництво військовополонених», яке з часом охопило своїм впливом десятки таборів. Лише до Бухенвальдської підпільної організації входило понад 400 бійців з України. На території Франції, де у жовтні 1943 р. було засноване центральне командування радянських військовополонених, діяли десятки партизанських загонів і підпільних груп, 14 з яких очолювали вихідці з України. Разом з уродженцем с.Соломірки, що на Вінниччині, В.В.Пориком, на французькій землі з ворогом билися його земляки В.Колесник, В.Доценко, Д.Рудковський, Г.Тимченко, СКондратюк. У травні 1944р. в Нансі виник штаб радянських партизанських загонів, який координував їх діяльність.
2-гу об'єднану партизанську бригаду в Словаччині очолював українець ДДіброва, який загинув в одному з боїв. В італійському русі Опору відзначались кіровоградці СБазенков, ВЛоліщук (воював разом із Ф.Полєтаєвим), харків'яни А.В.Прусенко, М.С.Алмакаєв, В Л .Поліщук, В.Іванченко та багато інших з різних куточків України. В районі Емілії-Романьї заступником командира найбільшого радянського підрозділу «Групи моденських дивізій» був МЛорноус з Кіровоградської області, а його земляк Г.В.Балицький, який командував партизанським загоном у Польщі, був нагороджений Золотим Хрестом.

Українські фронти, разом з бійцями й офіцерами інших радянських фронтів та місцевими силами Опору, внесли значний вклад у визволення європейських країн і остаточний розгром нацистської Німеччини. Зокрема вони брали участь у вигнанні гітлерівських військ з Польщі, Румунії, Болгарії, Югославії, Угорщини, Чехословаччини, Австрії, у заключній операції війни – Берлінській битві. За директивами ЦК ВКП(б) і Державного Комітету Оборони, ЦК КП(б)У Український штаб партизанського руху надавали значну допомогу партизанському рухові й підпільникам Польщі, Чехословаччини, Румунії й Угорщини. Багато славних сторінок в історію європейського руху Опору вписали радянські люди, в тому числі й з України, вивезені на каторжні роботи до Німеччини або які опинилися у фашистському полоні. Разом із зарубіжними патріотами радянські люди вели героїчну боротьбу в концентраційних таборах і таборах військовополонених – Бухенвальді, Освенцімі, Маутхаузені, Дахау, Майданеку та ін. У Бухенвальді всі підпільні групи 15 березня 1943 р. об’єдналися в єдину організацію, що включала 1176 чол., в тому числі 400 – з України. Зразки мужності та героїзму виявили радянські громадяни під час збройного виступу в’язнів у Маутхаузені 3 лютого 1945 р., зокрема кияни Михайло Рибинський і ворошиловградець Микола Цемкало. З 12 тис. громадян СРСР, які за допомогою французьких антифашистів утекли з концтаборів, 5 тис. чол. брали безпосередню участь у французькому русі Опору. Так, немеркнучою славою покрив себе лейтенант Червоної Армії вінничанин В.В. Порик – один з організаторів підпільної організації „Комітет радянських патріотів”, створеної в таборі Бомон на півночі Франції і командир загону партизан у районі міста Аррас. Цей загін знищив близько 300 фашистських солдатів і офіцерів, пустив під укіс 11 залізничних ешелонів. Разом з іменами французьких патріотів ім’я Василя Порика висічено на граніті пам’ятника розстріляним патріотам у фортеці Аррас. Він став національним героєм Франції. У січні – травні 1945 р. розгорнулися завершальні бої Другої світової війни в Європі. Протягом січня – першої половини квітня Польща, Угорщина, значна частина території Австрії і Чехословаччини, були очищені від гітлерівських військ. 16 квітня війська 1-го Білоруського і 1-го Українського фронтів почали Берлінську наступальну операцію, яка закінчилася 2 травня капітуляцією берлінського угруповання. У числі 589 воїнів 23 національностей, удостоєних за взяття Берліна найвищої нагороди – звання Героя Радянського Союзу, було 108 українців, багато тисяч одержали ордени і медалі СРСР. 8 травня 1945 р. представники німецького командування підписали акт про беззастережну капітуляцію Німеччини. Оголосивши 8 серпня 1945 р. війну Японії, Радянський Союз взяв участь у розгромі її збройних сил. 2 вересня 1945 р. Японія підписала акт про беззастережну капітуляцію. Друга світові війна закінчилася повною перемогою прогресивних сил.


http://vkontakte.ru/id18182352
 
Форум » Навчання » Україна в другій світовій війні » Участь українців у європейському русі опору (та визволенні народів Європи від нацистських окупантів.)
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz