Все для історика
Неділя, 20.05.2018, 22:20
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Різновиди монополій. - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум » Навчання » Економіка підприємства » Різновиди монополій.
Різновиди монополій.
EkzorДата: Неділя, 19.02.2012, 23:34 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
Термін “ монополія” походить від грецьких слів “mono” – один і “ poleo” - продаю.
Монополія - тип ринкової структури, в якому існує тільки 1 продавець, що контролює всю галузь вироб-ва конкретного товару, що не має близького замінника.
За способом формування розрізняють природну і штучну монополії. Природна виникає у процесі конкурентної боротьби і представлена великими п/п, фірмами з найбільшою ефективністю і найменшими виробничими витратами. Штучна (регульована) монополія створюється державою з метою уникнення конкуренції, спеціалізації вир-ва і характеризується, на відміну від природної, стабільністю, закріпленою зовнішньоекономічними методами.
Монополія природна самостійно визначає ціну товару, а від споживачів залежить лише к-сть продукції, купленої за цю ціну. Отже, вона повинна враховувати, що із зростанням цін попит спадає. Діяльність ПМ періодично піддається регулюванню: держава намагається обмежити її контроль над певною галуззю з метою розвитку конкуренції.
Із ШМ все навпаки. Держава дозволяє встановлювати ціни, які забезпечують одержання “справедливої норми прибутку”, що дає змогу підтримувати вир-во.
Державне регулювання монополістичного ціноутворення є об’єктом гострих дискусій і критики.
Ціноутворення на рівні середніх витрат у ШМ не дає жодних стимулів для мінімізації витрат вир-ва, тому що подібні фірми не зазнають конкуренції, а будь-яке зб витрат не впливає на норму прибутку на вкладений капітал.
Для монополії важливо, щоб збитки від зниження ціни не перевищували зб виручки від реалізації додатково випущеної продукції.
Монополія може встановлювати будь-яку ціну в межах можливого, однак загальновідомо, що можна продати більше продукції за нижчими цінами. Монопольна фірма максимізує прибуток, встановлюючи ціни, за якої граничний дохід більший від граничних витрат. Однак, оскільки MR <P, то звідси випливає, що MC< Р.
У перспективі, тобто у довгостроковому періоді монополія збільшує випуск продукції, щоб Р = MR = МС.
За певних умов ціни монополії вищі за ті, що могли б існувати на рнку монополістичної конкуренції. Вона не завжди є найбагатшою компанією, але зазвичай працює на багатих споживачів.
Головна особливість рівноваги на монополістичному ринку полягає в тому, що ціна попиту не дорівнює ціні пропозиції. Їх різниця створює монопольний прибуток. Монополія блокує дії ринкових сил, які прагнуть вирівняти ціни попиту та ціни пропозиції.
Монопольне ціноутворення на товари народного споживання як правило відсутнє. Ціни на них загалом невеликі, і такі товари можуть купувати практично всі.
Монополія, яка навмисно вкорочує обсяги вир-ва і роздуває ціни спричиняє суспільні збитки.


http://vkontakte.ru/id18182352
 
Форум » Навчання » Економіка підприємства » Різновиди монополій.
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz